داغ‌ترین پرونده‌ها:

کاهش ۷۶ درصدی خرید نفت چین از ایران

۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
پکن در ماه می 256 هزار و 813 تن نفت از ایران خریده است که نسبت به مدت مشابه پارسال 76 درصد کمتر است.

واردات نفت چین از عربستان در ماه می به بالاترین میزان در تاریخ واردات از این کشور رسید، زیرا پالایشگاه ها شروع به واردات سوخت ارزان کردند و عربستان جایگاه خود به عنوان نخستین تامین کننده بزرگ نفت چین را حفظ کرد.

آمارهای اداره گمرک چین نشان داد، ورود محموله‌های نفتی عربستان در ماه گذشته میلادی به 9.165 میلیون تن یا 2.16 میلیون بشکه در روز رسیده است که 95 درصد از 1.11 میلیون بشکه در ماه می 2019 و 71 درصد از 1.26 میلیون بشکه در ماه آوریل بیشتر است.

پالایشگاه‌های چین ورودی های خود را برای تامین تقاضا برای سوخت که بهبود یافته، افزایش داده‌اند و در عین حال در حال پر کردن ذخایر خود با نفت ارزان هستند.

موسسه انرژی کپلر برآورد کرده است ذخایر نفت خام چین به بالاترین میزان تاریخ این کشور برابر با 782 میلیون بشکه رسیده و 61 درصد ظرفیت ذخیره سازی این کشور پر شده است.

در مجموع، واردات نفت خام چین در ماه نسبت به مدت مشابه پارسال 19.2 درصد رشد داشته که بالاترین سطح افزایش بی سابقه به شمار می‌رود. زیرا تقاضا برای سوخت با کاهش شیوع کرونا به شدت افزایش یافته است.

بر اساس این آمار، پکن در ماه می 256 هزار و 813 تن نفت از ایران خریده است که نسبت به مدت مشابه پارسال 76 درصد کمتر است.

این کشور در بازه ژانویه تا ماه می نیز یک میلیون 6 هزار و 532 تن نفت از ایران وارد کرده که نسبت مدت مشابه سال قبل از آن 90 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

آمارهای گمرک چین نشان داد این کشور در ماه می برای نخستین بار از نوامبر گذشته، نخستین محموله نفت از آمریکا را تحویل گرفته است که حدود 550 هزار تن است.

واردات نفت از روسیه نیز در ماه می به 7.71 میلیون تن یا 1.82 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است که از 1.75 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل و 1.5 میلیون بشکه در روز در مدت مشابه پارسال بیشتر است.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
نفت چین ایران پالایشگاه
نظرات