داغ‌ترین پرونده‌ها:

قاچاق گسترده داروهای ایرانی به خارج از کشور

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به قاچاق گسترده داروهای ایرانی به خارج از کشور گفت: صادرات ماسک N۹۵، لباس‌های ایزوله، مانیتور و محلول ضدعفونی‌کننده آزاد شده است و با همکاری وزارت صمت صادرات به کشورهایی که درخواست دارند، تسهیل خواهد شد.

دکتر محمدرضا شانه‌ساز با اشاره به برگزاری جلسات توسعه صادرات توسط سازمان غذاودارو با حضور نمایندگان انجمن‌ها و فعالان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: این جلسات به‌‌منظور بررسی راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در حوزه کالاهای سلامت‌‌محور برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌‌های تولیدی زیرساخت‌‌‌های لازم را برای تولید اقلام مورد نیاز مبارزه با کرونا ایجاد کرده و به دستاوردهای خوبی رسیده‌‌‌اند، انتظار دارند که مجوز صادرات به آنها داده شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: حسب اظهار شرکت‌‌‌های صادرکننده دارو، یکی از مسائل شرکت‌‌‌های داروسازی این است که به‌دلیل استفاده از ارز 4200تومانی باید عواید حاصل را به صندوق نیمایی واریز کنند که به‌دلیل مشکلات در محاسبه و انتقال ارز از خارج به داخل کشور، با مشکلات جدی در این زمینه روبه‌رو بوده و در عوض شاهد خروج غیرقانونی و قاچاق گسترده داروهای ایرانی به خارج از کشور هستند. همچنین، به‌دلیل نگرانی از کمبود دارو معمولاً اداره‌کل دارو مجوز صادرات را نمی‌دهد که موجب از دست دادن بازارهای صادراتی داروهای ایرانی به‌نفع رقبای خارجی شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به توجه ویژه سازمان غذا و دارو به حل مشکلات فعالان و تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: مقرر شد تولیدکنندگان برای تولید داروهای OTC و سایر داروها و تجهیزاتی که از ارز نیمایی استفاده می‌‌‌کنند، نباید محدودیتی برای صادرات داشته باشند؛ چراکه در شرایط حاضر کشور بیش از همیشه به توسعه صادرات غیرنفتی و ارز حاصل از آن نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: صادرات ماسک N95، لباس‌های ایزوله، مانیتور و محلول ضدعفونی‌کننده آزاد شده است و با همکاری وزارت صمت صادرات به کشورهایی که درخواست دارند، تسهیل خواهد شد.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
دارو صادرات سازمان غذا و دارو ماسک کرونا ویروس
نظرات