داغ‌ترین پرونده‌ها:

سنا نتوانست وتوی ترامپ درباره ایران را لغو کند

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
مجلس سنای آمریکا نتوانست وتوی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه قطعنامه کاهش اختیارات جنگی با ایران را لغو کند.

مجلس سنای آمریکا امروز پنجشنبه نتوانست وتوی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه قطعنامه کاهش اختیارات جنگی با ایران را باطل کند. 

۴۹ نماینده مجلس سنا به قطعنامه‌ای که خواستار شکستن وتوی ترامپ بودند رأی مثبت و ۴۴ نماینده به آن رأی منفی دادند. این قطعنامه برای تصویب نیازمند حمایت دو سوم اعضای مجلس سنا یعنی ۶۷ نماینده بود.

این قطعنامه ترامپ را از توسل به اقدام نظامی علیه ایران بدون دریافت مجوز از کنگره آمریکا منع می‌کرد. ترامپ در بیانیه بامداد پنجشنبه این قطعنامه را «بسیار توهین‌آمیز» توصیف کرده بود.

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد پنجشنبه مصوبه کنگره این کشور که خواستار کاهش اختیارات او برای اقدام نظامی علیه ایران بود را وتو کرد. 

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای که با لحنی عامیه نگاشته شده نوشته است: «امروز من قطعنامه اس.جی ۶۸ را که قصد داشت مرا به سمت منع استفاده از نیروهای مسلح ایالات متحده هنگام مخاصمه با ایران سوق دهد، وتو کردم. این قطعنامه‌ای بسیار توهین‌آمیز بود که دموکرات‌ها آن را به عنوان بخشی از راهبرد خود جهت ایجاد تفرقه در حزب جمهوری‌خواه و پیروزی در انتخابات ۳ نوامبر تهیه کرده بودند. جمهوری‌خواهان کمی که به این قطعنامه رأی مثبت دادند بازیچه دست آنها شدند.» 

ترامپ در ادامه بیانیه مدعی شده کشورش از زور نظامی علیه ایران استفاده نکرده است. او نوشته است: «علاوه بر این، قطعنامه اس.جی ۶۸ بر اساس سوءتعبیر از واقعیت‌ها و قانون بنا شده است. بر خلاف ادعای این قطعنامه، ایالات متحده وارد مقوله استفاده از زور علیه ایران نشده است.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه به ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و پاسخ موشکی ایران به یکی از پایگاه‌های آمریکا در عراق اشاره کرده است.

او پس از بیان این ادعا که هیچ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران کشته نشده مدعی شده که حمله به سردار سلیمانی طبق قوانین آمریکا مجاز بوده است. ترامپ نوشته این حمله ذیل قطعنامه «مجوز استفاده از زور نظامی علیه عراق، ۲۰۰۲» و ماده ۲ قانون اساسی آمریکا مجاز بوده است.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
دونالد ترامپ ایران برنامه موشکی سنای آمریکا
نظرات