داغ‌ترین پرونده‌ها:

ادعای منابع مطلع؛ آمادگی حماس جهت تبادل اسرا با تل‌آویو

۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
یک منبع مطلع در جنبش حماس مدعی شد که حماس به قاهره اطلاع داده است که آماده توافق فراگیر با تل‌آویو درباره اسرا است.

یک منبع مطلع در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در گفت‌و‌گو با روزنامه «الاخبار» گفت، این جنبش برای توافق فراگیر (تبادل اسرا) با تل‌آویو آمادگی دارد.

منبع مطلع که هویتش فاش نشده در این ارتباط گزارش کرد، پس از آنکه حماس از طرف مصری خواست که مسائل حل‌نشده فیمابین  از جمله پرونده آزادی زندانیان فلسطینی در زندان‌های مصر را حل و فصل کند، میاجیگر مصری چهار زندانی فلسطینی را که در بازداشت دستگاه اطلاعات مصر بودند،‌ آزاد کرد.

در همین ارتباط، مقامات مصری، شامگاه روز یکشنبه گذشته، چهار پزشک فلسطینی را آزاد کرد؛ اما با این حال پنج تن دیگر که یکی از آنها نیروهای نظامی حماس است، در زندان‌های مصر به سر می‌برند. 

طبق این گزارش، مقامات مصری به این جنبش قول داده‌اند که بقیه زندانیان فلسطینی را طی ماه‌های آتی آزاد کنند بی‌آنکه تعداد این زندانیان و زمان آزادی آنها را مشخص کنند.

این اقدام درست در زمانی صورت گرفت که مذاکرات تبادل اسرای فلسطینی با نظارت طرف مصری که نماینده دستگاه اطلاعات مصر نیز است، ادامه دارد. در عین حال رژیم صهیونیستی پیشتر نیز نظر مثبت خود را در این خصوص ابراز کرده بود البته به شرط تشکیل کابینه جدید که دو روز دیگر انجام می‌شود.

منبع حماس همچنین به روزنامه الاخبار گزارش کرده که حماس به قاهره گفته است که برای انجام چنین اقدامی آماده است در صورتی که توافقی سریع بر سر اجرای معامله و آن هم صورت کامل صورت بگیرد البته «با حفظ حق جنبش در ارائه ندادن اطلاعاتی در خصوص سربازان و بدون دادن هزینه‌ای خارج از معامله فراگیر».

در همین ارتباط، منابع مصری از تلاش سرویس اطلاعات این کشور برای انجام دیدار مستقیم مسئولان امنیتی رژیم صهیونیستی با رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) خبر داده بودند‌.

در همین ارتباط،‌ یحیی السنوار رئیس دفتر سیاسی حماس، اخیرا، اعلام کرد که این جنبش به دلیل شیوع کرونا حاضر است در صورت آزادی اسرای فلسطینی سالخورده، بیمار، زنان و کودکان اسیر، امتیازاتی جزئی در پرونده تبادل اسرا بدهد.

با آنکه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با پیشنهاد یحیی السنوار گفت که آماده است از طریق واسطه‌ها هر چه سریعتر وارد مذاکره شود؛ اما تا بدین لحظه، صهیونیست‌ها هیچ گامی برنداشته‌اند.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
رژیم صهیونیستی مصر حماس اسرا
نظرات