داغ‌ترین پرونده‌ها:

۶ گزاره درباره بایدها و نبایدهای «رزمایش همدلی و مواسات»

۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
نویسنده/خبرنگار: علیرضا فقیهی‌راد
رزمایش همدلی را نباید منحصر و محدود به پول و امکانات مادی کرد، بلکه هرکسی در هرجایی با هر توانی را باید در این رزمایش مشارکت داد و برایش نقش تعریف کرد.

نسیم آنلاین؛ علیرضا فقیهی راد: رهبرمعظم انقلاب اسلامی در سخنرانی خود در نیمه شعبان پس از برشمردن وظایف دولت در حل مشکلات مردم آسیب دیده از بحران کرونا، به نقش آحاد مردم در کمک به مستمندان و نیازمندان اشاره کردند. هرچند پیش از این ایشان بارها چنین توصیه هایی به مردم داشته اند اما این بار کاملا متفاوت و در بار معنایی گسترده از اصطلاح «رزمایش همدلی» و «رزمایش مواسات» استفاده کردند که طبعا ملزومات خاص خود را دارد و با توصیه های گذشته تفاوت های اساسی دارد.

ایشان در سخنرانی خود پیرامون این مساله فرمودند: «عدّه‌ای هستند که در این شرایط و در این اوضاع حقیقتاً زندگی‌شان بسختی قابل گذران است و نمیتوانند زندگی معمولیِ عادیِ خودشان را اداره کنند؛ مردمی که دستشان باز است و توانایی دارند بایستی در این زمینه فعّالیّت وسیعی را شروع کنند. در صلوات شریف «شَجَرَةُ النُّبُوَّة» میخوانیم: وَ ارزُقنی مُواساةَ مَن قَتَّرتَ‌ عَلَیهِ مِن رِزقِکَ بِمَا وَسَّعتَ عَلَیَّ مِن فَضلِکَ ... وَ اَحیَیتَنی‌ تَحتَ‌ ظِلِّک؛ یعنی این یکی از کارهای لازمی است که بایستی انجام بگیرد؛ بخصوص که ماه رمضان در پیش است. ماه رمضان، ماه انفاق است، ماه ایثار است، ماه کمک به مستمندان است؛ چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا که این اگر اتّفاق بیفتد، خاطره‌ی خوشی را از امسال، در ذهنها خواهد گذاشت.»

چند نکته اساسی پیرامون رزمایش همدلی به نظر می رسد که ماهیت و ابعاد جدید و نو آن را نشان خواهد داد و از اتفاقات گذشته متمایز خواهد کرد.

1. اولین مساله که از رزمایش همدلی و مواسات دریافت می شود، تاکید بر ماهیت جهادی و گسترده بودن ابعاد آن است. یعنی اولا کار باید کاملا جهادی و خودجوش باشد و دوما تاکید بر رزمایش گسترده نشانگر ابعاد وسیع آن در سراسر کشور آن هم با حجم بالا می باشد.

2. رزمایش همدلی را باید با وظایف عادی و رسمی نهادهای دولتی و غیردولتی متعددی چون وزارت رفاه، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و...متفاوت دانست. اساس رزمایش همدلی بر ماهیت مردمی آن است. یعنی از گروه های مردمی جهادی تا مساجد و مردم عادی حتی بدون تشکیلات باید وارد میدان بشوند و از ایده تا اجرا را عملیاتی کنند و نهادهای دولتی تنها می توانند و باید زمینه و بستر این اقدامات را فراهم کنند. باید مراقبت کرد تا نهادهای دولتی و غیردولتی وظایف عادی و ذاتی خود را با تبلیغات جای رزمایش همدلی جا نزنند و ماهیت مردمی این اقدام را حفظ کرد.

3. یکی از مسائل اساسی که حلقه مفقوده فعالیت های گسترده مردمی است و در بحران های چون سیل لرستان و شیراز و گلستان مشاهده شد عدم انسجام و فقدان یک بانک جامع اطلاعاتی از نیازها و نیازمندان است. آنچنانکه ممکن است در یک منطقه به دلیل مذکور کمک هایی به یک خانواده و محله چندبار برسد اما به خانواده و محله دیگری اصلا نرسد. اتفاقی که در ماجرای سیل های گذشته شاهدش بودیم. که می طلبد حال که بناست یک رزمایش همدلی در سراسر کشور اتفاق بیفتد، گروه های مردمی با تکمیل بانک اطلاعاتی خود از نیازمندان و ارائه به یکدیگر از موازی کاری بپرهیزند. و اساسا باید یک تیم در هر شهر و محله مامور تدوین یک بانک جامع اطلاعاتی و ارائه به گروه های مردمی و جهادی شود.

4. جدای از جمع آوری کمک های خُرد مردمی و ایجاد شبکه گسترده از مردمی که حداقل توانایی در کمک های مادی دارند، باید سراغ خیرین نیز رفت تا هزینه ها و کمک ها به سمت نقطه هدف و مطلوب هدایت شود. آنچه در انفاق مهم است، پر کردن خلاءهای موجود است و نه هر کمکی در هر جایی. یعنی در کنار شناسایی خیرین، باید به فکر هدایت صحیح منابع نیز بود.

5. رزمایش همدلی را نباید منحصر و محدود به پول و امکانات مادی کرد، بلکه هرکسی در هرجایی با هر توانی را باید در این رزمایش مشارکت داد و برایش نقش تعریف کرد. از بزرگ و ریش سفیدی که با اعتبار و آبرو خود می تواند مساله ای را حل کند، تا جوانی که از طریق ابزار رسانه می تواند هم جذب کمک کند و هم در تبلیغ و ترویج رزمایش موثر باشد تا معلمی که با آموزش رایگان به کودکان نیازمند می تواند در رزمایش شرکت کند و حتی جوانان اهل فنی که می توانند تعمیرات منزل یک نیازمند را رایگان انجام دهند. باید برای هر فرد در این رزمایش متناسب با ظرفیتش نقش فعالانه تعریف و تبیین کرد.

6. از ظرفیت ماه مبارک رمضان هم باید استفاده شود تا رزمایش همدلی در یک روح و شرایط معنوی پیش رود. و از آن طرف هم این حرکت جمعی را منحصر به طیف انقلابی نکنیم و همه افراد جامعه با هر سلیقه و رفتار سیاسی را مشارکت دهیم. تا همانطور که رهبرمعظم انقلاب گفتند بحران کرونا را به فرصت تبدیل کنیم تا خاطره خوشی از این همدلی و مواسات گسترده در اذهان مردم بماند.

کلید واژه
ماه رمضان علیرضا فقیهی‌راد فقر انفاق مستضعفین کرونا ویروس رزمایش همدلی رزمایش مواسات
نظرات