داغ‌ترین پرونده‌ها:

دستور رئیس قوه قضائیه برای شناسایی شاهدان پولی

۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای دستور داد برای شناسایی افرادی که به صورت حرفه‌ای در اطراف واحدهای قضایی حضور دارند و با دریافت پول به عنوان شاهد شهادت کذب می‌دهند، اقدام کند.

حجت الاسلام رئیسی با صدور بخشنامه‌ای در چهار بند، نحوه احضار، اخذ اظهارات شهود و جلوگیری از تبانی و مواضعه آنها با طرفین پرونده‌ها را به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ کرد.

در بند یک این بخشنامه آمده است: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه حداکثر ظرف دو ماه ترتیبی اتخاذ نماید که امکان ثبت مشخصات گواهان در سامانه مدیریت پرونده قضایی امکان‌پذیر باشد.

بند دوم این بخشنامه تصریح کرده است: قضات دادگاه‌ها و دادسراها نسبت به احراز هویت شهود تعرفه شده و درج مشخصات گواهان در سامانه مذکور و استخراج سابقه آنان اقدام کنند.

در بند سوم نیز آمده است: در صورت کشف شهادت کذب و تبانی در اثنای تحقیقات یا رسیدگی فوراً مراتب صورتمجلس و جعیت تعقیب کیفری مرتکبین اقدام لازم معمول گردد.

در بند چهارم نیز رئیس قوه قضائیه دستور داده است: مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌قضائیه ضمن مراقبت مستمر در این خصوص، نسبت به شناسایی و معرفی اشخاصی که در اطراف واحدهای قضایی به صورت حرفه‌ای حضور داشته ودر قبال اخذ مال یا امتیاز، مبادرت به ادای شهادت کذب در مراجع قضایی می‌کنند، اقدام کند.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
سید ابراهیم رئیسی قوه قضائیه رئیس قوه قضاییه
نظرات