داغ‌ترین پرونده‌ها:

ائتلاف آمریکایی مقر خود در نینوا را تحویل ارتش عراق داد

۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
ائتلاف بین‌المللی در ادامه عقب‌نشینی‌ها از پایگاه‌های خود در برخی استان‌های عراق، امروز نیز پایگاه‌های خود در استان نینوا را به ارتش عراق تحویل داد.

نیروهای آمریکایی یک روز پس از عقب‌نشینی از پایگاه "کی‌وان" در کرکوک، امروز- دوشنبه- مقرهای خود در استان نینوا را نیز به ارتش عراق واگذار کردند.

کمیته رسانه امنیتی عراق در بیانیه‌ای تصریح کرد، به دنبال مذاکره دولت عراق و ائتلاف بین‌المللی، امروز یک سایت که توسط این نیروهای آمریکایی در داخل پایگاه استان نینوا اشغال شده بود به ارتش عراق بازگردانده شد.

طبق این بیانیه، ائتلاف بین‌المللی همچنین متعهد شده است دیگر سایت‌هایی که در پایگاه‌های نظامی و اردوگاه‌ها اشغال کرده است را تخلیه و به ارتش عراق بازگرداند.

پیشتر نیز یک منبع آگاه اعلام کرد، نیروهای ائتلاف بین‌المللی در چارچوب طرح عقب‌نشینی از پایگاه‌های موجود در برخی از استان‌های عراق، از پایگاه‌های خود در استان نینوا عقب‌نشینی کرده و آنها را به وزارت دفاع این کشور تحویل دادند.

یک منبع دیگر نیز اعلام کرد، نیروهای آمریکایی به ساخت پایگاهی در اربیل ادامه می‌دهند که یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌ها در منطقه خاورمیانه خواهد بود و این اقدام تحت تأثیر روند عقب‌نشینی و خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه‌های عراق قرار ندارد.

منبع مذکور تصریح کرد، نیروهای آمریکایی به دولت اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که نظامیان آمریکایی در پایگاه "الحریر" در شهر اربیل می‌مانند  علاوه بر این پایگاه، فرماندهی نیروهای ائتلاف در پایگاه نظامی دیگر در فرودگاه اربیل باقی خواهند ماند و از آن خارج نمی‌شوند.

روز گذشته نیز ائتلاف بین‌المللی پس از خارج کردن نیروهای خود از پایگاه کرکوک در شمال عراق، آن را به ارتش این کشور واگذار کرد. طی هفته اخیر، همچنین نیروهای ائتلاف از پایگاه‌های "القائم" و "القیاره" عقب‌نشینی کرده و این پایگاه‌ها به ارتش عراق واگذار شدند.

هفته گذشته ائتلاف بین‌المللی اعلام کرد که در سایه نگرانی از شیوع ویروس کرونا، تغییراتی در ماموریت‌های خود ایجاد می‌کند.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا عراق ارتش آمریکا ارتش عراق نینوا
نظرات