داغ‌ترین پرونده‌ها:
برهم صالح:

اربعین حسینی(ع) نشانه اتحاد دو ملت برادر ایران و عراق است

۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
برهم صالح حماسه اربعین حسینی(ع) و زیارت بیش از سه میلیون ایرانی و استقبال و پذیرایی مردم عراق از زائرین را نمایش اتحاد و برادری دو ملت و حاکی از پیوند عمیق دو کشور دانست که توطئه بدخواهان را بی‌تأثیر می‌کند.

برهم صالح رئیس جمهور عراق در دیدار با دریابان علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در بغداد گفت: عراق کشوری مستقل با حاکمیتی مقتدر است.

وی افزود: مردم عراق در اعتراضات اخیر مطالبات بحقی داشتند از جمله کمبود خدمات و مقابله با گسترش فساد، لذا اصلاحات امری ضروری است و باید دولت را برای تحقق مطالبات مردم تقویت نمود و چالش‌های کنونی را به فرصت تبدیل کرد.

برهم صالح بر انتخاب فوری نخست وزیر جدید عراق تأکید کرد و گفت: انتخاب نخست وزیر جدید به‌عهده بیت شیعی است و باید حمایت اکراد و اهل‌سنت را نیز به‌دنبال داشته باشد. باید در معرفی نخست وزیر جدید و تشکیل حکومت و بازگرداندن ثبات به عراق تسریع نمود و تنها راه عبور از بحران کنونی کشور، وحدت ملی در عراق است.

وی با اشاره به  شهادت سردار سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس گفت: نباید این رخداد تلخ روند مبارزه مداوم با دشمنان مقاومت را متوقف کند.

برهم صالح از کمک‌های ایران به عراق در امر مبارزه با تروریسم قدردانی کرد و گفت: در راه سخت مبارزه با تروریسم، ایران همواره یار و همراه دولت و ملت عراق بوده است و ما قدردان دولت و ملت ایران هستیم.

رئیس جمهور عراق خطر بازگشت مجدد داعش را «جدی» دانست و تأکید کرد که باید همکاریهای مستمر دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی گسترش یابد.

وی با اشاره به پیوند‌های عمیق بین دو کشور، مناسبات فی‌مابین را رو به رشد ارزیابی کرد و افزود: عمق روابط تاریخی و منافع دو کشور مسیر پیشِ‌رو برای رسیدن به نقطه مطلوب را فراهم کرده است . حکومت‌ها تغییر می‌یابند اما ملت‌ها و کشورها باقی هستند لذا روابط بین دو ملت ایران و عراق پایدار، همیشگی و رو به رشد و پیشرفت است.

برهم صالح حماسه اربعین حسینی(ع) و زیارت بیش از سه میلیون ایرانی و استقبال و پذیرایی مردم عراق از زائرین را  نمایش اتحاد و برادری دو ملت و حاکی از پیوند عمیق دو کشور دانست که توطئه بدخواهان را بی‌تأثیر می‌کند.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی و امنیتی در سفری دوروزه به عراق سفر کرده است، امروز با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق،  فالح فیاض مشاور امنیت ملی، مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات و نیز با شخصیت‌های مختلف و سران گروه‌های سیاسی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
عراق ایران برهم صالح نخست وزیر علی شمخانی اربعین
نظرات