داغ‌ترین پرونده‌ها:

پیشتازی «جو بایدن» در انتخابات سه‌شنبه بزرگ

۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نتایج اولیه انتخابات درون‎حزبی دموکرات‌ها در رای‌گیری همزمان ۱۴ ایالت آمریکا موسوم به «سه‌شنبه بزرگ»، حکایت از پیشتازی «جو بایدن» دارد.

آمریکایی‌های ساکن چهارده ایالت‌ «آلاباما»، «آرکانزاس»، «کالیفرنیا»، «کلرادو»، «مین»، «ماساچوست»، «مینه‌سوتا»، «کارولینای شمالی»، «اکلاهما»، «تنسی»، «تگزاس»، «یوتا»، «ورمونت» و «ویرجینیا» در روز «سه شنبه بزرگ» که مهمترین روز در تقویم انتخاباتی آمریکاست، شاهد رأی‌گیری مهم انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا بودند.

در این رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا که با هدف تعیین نامزد ریاست جمهوری دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برگزار می‌شود، در حزب دموکرات «جو بایدن»، «برنی سندرز»، «الیزابت وارن»، «مایک بلومبرگ» و «تولسی گابارد» حضور دارند.

رقابت‎های تنگاتنگ انتخابات درون حزبی رقبای دموکرات در چهارده ایالت یاد شده در حالی ادامه دارد که نتایج اولیه حکایت از پیشی گرفتن جون بایدن (معاون باراک اوباما) در برخی ایالت‌ها از دیگر نامزدهای دموکرات از جمله برنی سندرز دارد.

منابع خبری آمریکا گزارش دادند که با پایان زمان رای گیری این انتخابات مقدماتی و درون حزبی دموکرات‌ها در برخی ایالت‌ها، شمارش آراء آغاز شده و آمارهای اولیه نشان می‎دهد، «جو بایدن» در بیشتر ایالت‌ها از رقیب سرسخت خود «برنی سندرز» پیشی گرفته است.

طبق نتایج اولیه انتخابات که پس از اخذ رای اعلام شده، جو بایدن در ایالت های ویرجینیا، کارولینای شمالی و آلاباما اکثریت آراء را از آن خود کرده است، اما برنی سندرز تاکنون تنها در ایالت ورمونت به پیروزی رسیده است.

صرف نظر از اینکه چه کسی پیروز این انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها می‌شود، هر نامزدی که در نهایت به 1991 موکل انتخاباتی دست پیدا کند، می‌تواند نامزد نهایی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و رقیب ترامپ شود.

 همزمان با اعلام نتایج اولیه انتخابات درون حزبی رقبای دموکرات در رسانه‌های آمریکایی، ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ اعلام کرد که وی در رأی‌گیری ایالت‌های «تنسی» و «ماساچوست» به پیروزی دست یافته است.

هر چند نامزدی دونالد ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از طرف جمهوری خواهان قطعی است، اما در این رقابت‌‎ها جمهوری‌خواهان هم مشارکت دارند که باید بین دونالد ترامپ و بیل ولد یکی را انتخاب کنند.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا انتخابات حزب دموکرات انتخابات 2020 آمریکا دموکرات های آمریکا جو بایدن
نظرات