داغ‌ترین پرونده‌ها:

سومین انتخابات در فلسطین اشغالی آغاز شد

۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
حدود شش میلیون و ۴۵۳ هزار شهروند اسرائیلی واجد شرایط از ساعت هشت صبح به وقت محلی امروز (دوشنبه) پای صندوق‌های رای رفتند، رای‌گیری تا ساعت ۱۰ شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت. رای دهندگان ۱۲۰ عضو کنست (پارلمان اسرائیل) را انتخاب خواهند کرد.

حدود شش میلیون و ۴۵۳ هزار شهروند اسرائیلی واجد شرایط از ساعت هشت صبح به وقت محلی امروز (دوشنبه) پای صندوق‌های رای رفتند، رای‌گیری تا ساعت ۱۰ شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت. رای دهندگان ۱۲۰ عضو کنست (پارلمان اسرائیل) را انتخاب خواهند کرد.

فراکسیون‌های سیاسی در اسرائیل تاکنون از تشکیل دولت ائتلافی بازمانده‌اند و همین امر منجر به برگزاری سومین انتخابات ظرف یک سال شده است.

این بار بعد از خروج تعدادی از لیست‌های کوچک ۲۹ لیست وارد گوردونه رقابت شده‌اند که کمترین تعداد لیست‌های انتخاباتی از سال‌ها پیش در تاریخ انتخابات رژیم صهیونیستی است.

در سایه شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد، ۵۶۳۰ اسرائیلی در قرنطینه و در صندوق‌های اخذ رای ویژه رای خود را خواهند انداخت، همچنین اسرائیلی‌هایی که علائم ویروس کرونا دارند از حاضر شدن در مراکز اخذ رای منع شده‌اند.

کمیته انتخابات اسرائیل گفت: رای ‌گیری در بقیه مراکز اخذ رای امن است.

در این حین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر موقت اسرائیل و بنی گانتس، رقیب انتخاباتی‌اش درباره انتشار شایعات مربوط به ویروس کرونا به منظور جلب آرای بیشتر اتهاماتی را رد و بدل کردند.

استرس به دلیل وجود کرونا در یک مرکز تجاری منجر به اختلاف سیاسی بین نتانیاهو رقیبش شد.

شاهدان عینی گفتند، بعد از حضور مردی که برای معاینه به دلیل یک بیماری به مرکز رفته بود افراد حاضر در مرکز به سرعت برای ترک طبقه‌های بالای مرکز تجاری در شهر جیفاتاییم در هم‌جواری تل‌آویو از آنجا متواری شدند.

هیلا ماتیرنی، یک شاهد عینی به "وای نت" گفت: مردم شدیدا مضطرب بودند و من را عملا از مرکز تجاری بیرون بردند و تصمیم گرفتند طبقه‌های بالایی مرکز تجاری را تخلیه کنند چون یک فرد مبتلا به ویروس در این مرکز حضور داشت.

وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد، این مرد با عبور از ایتالیا از آمریکا به اسرائیل بازگشته و مرکز دوباره می‌تواند فعالیت خود را از سر بگیرد.

بعد از آن بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی - سفید به این مرکز تجاری رفت و حامیان و تبلیغ کنندگان حزب لیکود را به سوء استفاده از ویروس کرونا در اینترنت متهم کرد.

گانتس افزود: جیفاتاییم، خاستگاه آبی - سفید است و نتانیاهو قصد دارد روز انتخابات اخبار  کذب در مناطقی که حامی آبی - سفید هستند، در منازل‌شان بمانند.

نتانیاهو اظهار نظر گانتس را عاری از صحت دانست.

پلیس رژیم صهیونیستی نیز در راستای تامین امنیت انتخابات سراسری از ساعات اولیه صبح امروز بیش از ۱۸ سرباز نیرو را در اطراف مراکز اخذ رای در سراسر اسرائیل مستقر کرده تا نظم عمومی را برقرار کرده و شفافیت روند انتخابات را تضمین کنند.

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد، یگان‌های گسترده پلیس در مراکز عمومی نظیر تفرج‌گاه‌ها، پارک‌ها و مراکز تجاری که احتمال می‌رود شاهد حضور بیشتر مردم به دلیل تعطیلی رسمی اعلام شده طی امروز و طبق روال هر دور انتخابات در نظر گرفته، مستقر شوند.

مقامات امنیتی اسرائیل کمربند امنیتی گسترده‌ای را در اطراف مناطق کرانه‌ باختری اعمال کرده و گذرگاه‌های غزه را به دلیل انتخابات بستند. این محدودیت از بامداد یکشنبه تا بامداد دوشنبه و سه‌شنبه اعمال خواهد شد.  

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اظهار کرد، به فلسطینی‌ها اجازه ورود به اسرائیل تنها در موارد انسانی، پزشکی و استثنایی آن هم طبق شرط موافقت یگان هماهنگی در مناطق داده می‌شود.

«خبرگزاری ایسنا»

اخبار مرتبط
کلید واژه
رژیم صهیونیستی انتخابات بنیامین نتانیاهو اسرائیل بنی گانتس
نظرات