داغ‌ترین پرونده‌ها:

سوءاستفاده اردوغان از ترور سردار سلیمانی

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
مدیر مرکز مطالعه کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه روسیه گفت: دولت ترکیه با سوءاستفاده از ترور سردار سلیمانی و با این حساب که گروه‌های وابسته به ایران در سوریه تضعیف شده و از منطقه ادلب عقب‌نشینی خواهند کرد، در راستای رویای به دست آوردن شمال سوریه است.

ترکیه با خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 روسی، از ناتو و آمریکا دور و به روسیه نزدیک شده بود به طوری که با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه، قرارداد خرید نسل پنجم جنگنده‌های اف-35 بین دو کشور ابطال شد.

اما تحولات جدید در سوریه و کشته شدن 36 تن از سربازان ترکیه در ادلب به دست جنگنده‌های روسی باعث شد که ترکیه و روسیه بار دیگر رو در روی یکدیگر قرار بگیرند.

در روسیه بحث جدیدی با عنوان «آیا سامانه اس-400 ترکیه قادر به انهدام جنگنده‌های روسی است؟»، مطرح شده است. این در حالی است که پیش از این، مطبوعات روسیه از عدم قرار دادن رمزهای سامانه‌های اس-400 به ترکیه خبر داده بودند و در آن زمان اعلام کرده بودند که درخواست ترکیه مبنی بر حق بومی‌سازی سامانه اس-400 رد شده است. به طوری که یکی از مقامات روسی اظهار کرده بود: ترکیه از روسیه درخواست رمزها و کنترل سامانه اس-400 را کرده بود که ما این درخواست را رد کردیم.

در این خصوص «سمیون باغداساروف» مدیر مرکز مطالعه کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه در مصاحبه با روزنامه «روزنامه کومسومولسکایا پراودا» در پاسخ به سؤالاتی مبنی بر اینکه «آیا اس-400 های تحویلی به ترکیه قادر به انهدام جنگنده‌های سو-24 هستند؟» و «نظرتان درباره ادعای مولود چاووش اوغلو مبنی بر خرید کامل تکنولوژی اس-400 از روسیه چیست؟» اظهار داشت:

خیر، سامانه اس-400 تحویلی به ترکیه در ماه آوریل فعال خواهد شد. مدت زیادی است که تلاش می‌کنم نشان دهم تمام بازی‌های روسیه-ترکیه موقتی است.

اردوغان سال‌هاست که بر اصول غلط خود در سوریه پافشاری می‌کند و سال‌هاست در راستای تغییر رژیم سوریه تلاش می‌کند و آشکارا از ضرورت سرنگونی بشار اسد سخن می‌گوید. وی بر ضرورت الحاق شمال عراق و شمال سوریه به ترکیه تا سال 2023 تأکید کرده و به دنبال احیای امپراتوری عثمانی است.

نظامیان کشته شده نه به عنوان سربازان ارتش ترکیه بلکه در داخل گروه‌های مخالف بشار اسد می‌جنگیدند. به طوری که همه گروه‌های تروریستی مخالف دولت سوریه دارای مستشاران نظامی ترک بودند.

دولت ترکیه با سوءاستفاده از ترور سردار سلیمانی و با این حساب که گروه‌های وابسته به ایران در سوریه تضعیف شده و از منطقه ادلب عقب‌نشینی خواهند کرد و روسیه نیز به صورت میدانی در ادلب دخالت نخواهد کرد، در راستای رویای به دست آوردن شمال سوریه گام برمی‌دارد.

اما اردوغان در وضعیت بدی در داخل ترکیه قرار دارد. به طوری که برای حفظ قدرت مجبور به ائتلاف با حزب حرکت ملی‌گرا شده که رهبر آن دولت باغچلی خواستار اشغال دمشق است.

اردوغان که در انتخابات گذشته شهرداری‌های ترکیه، استانبول، ازمیر و آنکارا را از دست داده برای حفظ اقتدار خود مجبور به گفتمان امپراتوری عثمانی است.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
سوریه ترکیه رجب طیب اردوغان قاسم سلیمانی
نظرات