داغ‌ترین پرونده‌ها:

دعوای نمایندگان سوریه و ترکیه در نشست شورای امنیت

۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نمایندگان سوریه و ترکیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر موضوع ادلب با یکدیگر جدال لفظی پیدا کردند.

نمایندگان سوریه و ترکیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در سخنانی تند، به یکدیگر تاختند.

با پایان سخنان «لؤی فلوح» نماینده سوریه در این نشست که در آن انتقادات تندی را متوجه سیاست‌های ترکیه کرد، «فریدون سینیرلی اوغلو» نماینده ترکیه در سخنانی کوتاه به نماینده سوریه تاخت و او را نماینده نظام ظالم و آدمکش توصیف کرد(!).

نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل متحد در سخنان خود گفت: «بار دیگر تأکید می‌کنم، آنکه پیش از من سخن گفت (نماینده سوریه) نماینده مردم سوریه نیست، او نماینده یک نظام آدمکش است که جنگی را علیه ملتش آغاز کرده است و سزاوار نیست چنین افرادی بر سر کرسی سوریه در این شورا بنشینند. اینکه آنان هنوز پشت تابلوی سوریه در اینجا می‌نشینند ناشی از مشکلی سیاسی است، اما وجود این مشکل موجب نمی‌شود تا آنان را نماینده مردم سوریه بدانیم.»

در ادامه لؤی فلوح نماینده سوریه در مقام پاسخ برآمد و گفت: «فقط می‌خواهم بگویم هیئت جمهوری عربی سوریه مشروعیتش را از نظام تروریست، آدمکش، تبهکار و متجاوز نمی‌گیرد.»

نماینده ترکیه نیز پس از اجازه از رئیس جلسه، پاسخ داد: «به این نکته بسنده می‌کنم که سخنران قبلی (نماینده سوریه) از حضورش در این جا سوء استفاده می‌کند تا سخن پراکنی کند و توهماتی را که نه سال در شورای امنیت بیان می‌کند تکرار نماید، من هرگز به چنین توهماتی پاسخ نخواهم داد.»

روز چهارشنبه شورای امنیت نشستی را با محوریت موضوع ادلب برگزار کرد که در آن نماینده سازمان ملل در امور سوریه، بدون محکوم کردن ترکیه به دلیل تجاوز به اراضی سوریه، خواستار توقف تنش در ادلب شد.

نیروهای سوریه طی هفته‌ اخیر توانستند  ضمن شکست عناصر تروریستی باقی‌مانده در ادلب، تمامیت ارضی کشورشان را حفظ کنند. ترکیه که از پیشروی ارتش سوریه خشمگین شده، ضمن تهدید سوریه اعلام کرده که بزودی عملیاتی را در ادلب به منظور عقب راندن نیروهای سوری  ترتیب خواهد داد.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
سوریه ترکیه ادلب شورای امنیت
نظرات