داغ‌ترین پرونده‌ها:

لطیفی: گفتند «مرد نقره‌ای» سلیقه هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر نیست

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
کارگردان فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» در آیین رونمایی از این فیلم با حضور پدر شهید حججی گفت: درباره اینکه چرا فیلم ما در جشنواره پذیرفته نشد سوال کردیم و پاسخ شنیدم: «سلیقه هیأت انتخاب نبود!»

نخستین اکران فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، عصر دیروز (جمعه ۲۵ بهمن ماه) با حضور کارگردان و عوامل فیلم و به میزبانی اهالی هنر و رسانه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

«مرد نقره‌ای» عنوان جدیدترین اثر سینمایی محمدحسین لطیفی است که با موضوع عزت و هویت ایرانی و قداست پرچم ایران تولید شده و هنرمندانی همچون مهدی سلطانی، بهاره کیان افشار، ایرج نوذری، نادر سلیمانی و هنرمندان نوجوانی از جمله امیرکیان عبدی، ایمان امیری و پارسیا شکوری در آن ایفای نقش کرده‌اند؛ در این اثر سینمایی که بخش‌هایی از آن در کشور ترکیه تصویربرداری شده، علاوه بر هنرپیشگان ایرانی، جمعی از بازیگران ترکیه‌ای نیز حضور دارند.

در نشست اکران و رونمایی از «مرد نقره‌ای»، به مناسبت شب میلاد حضرت زهرا (س) توسط عوامل فیلم از پدر و مادر شهید مدافع حرم «محسن حججی» به عنوان میهمان ویژه تقدیر شد.

پدر شهید حججی با اشاره به ارزشمند بودنِ موضوع این فیلم بیان داشت: این فیلم درباره پرچم کشورمان است، مدتی قبل متأسفانه برخی به پرچم کشورمان توهین کردند، این در حالی است که شهدا بر حفظ پرچم کشور عزیزمان اصرار داشتند و سعی جوانان امروزی نیز باید اهتزار پرچم کشور و اقتدار کشورمان پابرجا بماند. خیلی خوب است که چنین فیلمی با این موضوع ساخته شده است.

پس از اکران این فیلم سینمایی، عوامل تولید در نشست خبری به سوالات خبرنگاران رسانه‌ها پاسخ دادند.

لطیفی: گفتند «مرد نقره‌ای» سلیقه هیات انتخاب جشنواره فجر نیست!

 لطیفی کارگردان «مرد نقره‌ای» در این نشست خبری اظهار داشت: از روزی که با آقای امیری تهیه‌کننده درباره این فیلم صحبت کردیم، پیشنهاد کار در حوزه نوجوان را ارجح دانستم و برای این کار هم همه تاوان دادیم. دلمان می‌خواست تصویر خوبی از ایران ارائه دهیم و در این امر فکر می‌کنم موفق بودیم.

وی تصریح کرد: همه ما نسبت به چنین کارهایی باید احساس دین داشته باشیم، فارغ از اینکه مدیران فرهنگی حواسشان به جشنواره ونیز، به جشنواره کن یا به فضای روشنفکری یا هرجای دیگری باشد!

این کارگردان سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه اگر باز هم فرصت شود دوباره حاضرم در این حوزه کار کنم، ادامه داد: در این پروژه، دنبال بازگیر بودم، نه دنبال فضای سلبریتی بازی. در این فیلم با نسلی کار کردم که حالم را خوب کردند.

لطیفی با اشاره به این که در این پروژه دنبال دستمزد میلیاردی نبودم، تصریح کرد: اگر این پروژه درست حمایت می شد، شاید چیز دیگری می شد، البته ما نمی‌گوییم ۸ میلیارد و ۱۲ میلیارد کمکمان می‌کردند، بلکه حتی اگر یک و نیم میلیارد هم بیشتر هزینه می‌کردیم، قطعا کار بهتر از این هم می شد.

این کارگردان تلویزیون و سینما در پاسخ به این که چرا «مرد نقره ای» به جشنواره راه پیدا نکرده است، بیان داشت: از یکی از دوستان پس از اختتامیه جشنواره همین سوال را پرسیدم، ایشان یکی از اعضا هیأت انتخاب بودند، گفتم؛ من به نظر شما احترام می‌گذارم اما برایم جالب است که چرا این فیلم به بخش داوری راه پیدا نکرده است؟

وی ادامه داد: نمی دانم نظر شخصی‌شان بود یا خیر اما در پاسخ به من گفت «سلیقه هیأت انتخاب نبود»! متأسفانه من این جمله را درک نمی‌کنم. سلیقه هیأت داوران قابل فهم است اما سلیقه‌ای عمل کردن هیأت انتخاب را اصلا نمی فهمم، چون جشنواره ضوابطی برای انتخاب فیلم ها و ارائه به بخش داوری دارد که باید طبق آن ضوابط عمل کنند نه سلیقه‌ای.

لطیفی با انتقاد از این نوع نگاه به انتخاب آثار در جشنواره فجر، خاطرنشان کرد: احتمالا من هم باید یک فیلم برای جشنواره‌های خارجی بسازم، تا کارم در داخل بهتر دیده شود.

وی ادامه داد: برخی از دوستان علاقه داشتند تا فیلم را در جشنواره ببینند، اما جشنواره برای من چه چیزی دارد؟ چه فایده دارد که فیلم من به جشنواره راه پیدا کند، برایش سوت بزنند و بعد جایزه را به شخص دیگری بدهند.

لطیفی با اشاره به تحریم جشنواره از سوی برخی از اهالی سینما خاطرنشان کرد: عده ای جشنواره را تحریم کردند و اتفاقا به جشنواره هم آمدند، اما من به جز زمانی که در برنامه «هفت» بودم تا سه سال پیش از آن اصلا در جشنواره شرکت نکردم، زیرا معتقدم که جشنواره در رسالتی که برعهده داشته باخته، و آن رسالت ایجاد دوستی و مودت بین فیلمسازان است.

وی با انتقاد از روشی که برخی از مدیران فرهنگی در پیش گرفته اند، گفت: مدیریت هنرمندان سخت نیست، سختش می‌کنند، چون از هنر بویی نبرده‌اند نمی توانند هنرمند را نیز به خوبی مدیریت کنند.

* «مرد نقره ای» نمایش غرور ملی و عزت فرزندان ایران است

در ادامه نشست، پرویز امیری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «مرد نقره ای» با اشاره به موضوع فیلم که اهتزاز پرچم ایران و مواجه ورزشکاران ایرانی با حریفان خارجی است، اظهار داشت: در این فیلم آن چه برایمان مهم بوده، عزت و غرور ملی است، دلمان می‌خواست به غیر از بحث سرگرمی این فیلم که برای خانواده‌ها هم جذاب باشد، موضوعات دیگری مانند غرور ملی و عزت فرزندان ایران زمین را به تصویر بکشیم.

وی در پاسخ به برخی از سوالات خبرنگاران پیرامون موضوع و داستان فیلم تأکید کرد: تیم ما بر روی موضوعاتی متمرکز است که دغدغه کنونی کشور است، ابتدا قهرمانان کوچک را ساختیم و این در حالی بود که نه پیش از این و نه پس از آن فیلمی سینمایی به این موضوع مهم و ضروری، یعنی تولید ملی نپرداخته است. اما همان طور که برای قهرمانان کوچک نیز، گیشه را فراموش نکردیم برای «مرد نقره‌ای» نیز جذابیت و بعد سرگرمی فیلم علاوه بر محتوایش که عزت و غرور ملی بود نیز برایمان مهم بود.

امیری ادامه داد: نمی دانم جشنواره چه چیزی را ملاک انتخاب فیلم می کند، در حالی که در فیلم ما غرور و عزت ملی به تصویر کشیده شده و این جز مانیفیست جشنواره در نظر گرفته شده است، اما فیلممان به جشنواره راه پیدا نکرد و این جای تعجب دارد.

مهدی سلطانی، بازیگر «مرد نقره‌ای» نیز با بیان این که سیاسی نبودن فیلمنامه برای من ارزش داشت، گفت: این فیلم می تواند در آمریکا هم نمایش داده شود و همان طور که اینجا همه حاضران در سالن سینما به احترامِ پرچم ایران در پایان فیلم ایستادند و کف زدند، بچه‌های ایرانی مقیم آمریکا هم همان طور تمام قد ایستاده و به افتخار پرچم کشورمان کف می زنند.

وی تأکید کرد: ما خواستیم بگوییم که پهلوانی مهم تر از قهرمانی است و این مرام همیشگی ایرانیان بوده که در دنیای مدرن امروز متأسفانه گاهی مدفون شده و این وظیفه هنرمند است که آن را از زیر خاک بیرون بیاورد.

نادر سلیمانی هم از دیگر بازیگران این مجموعه بود که با اشاره به نقش خود در این فیلم خاطرنشان کرد: تجربه خوبی با آقای لطیفی بود و تیم بسیار خوبی بودند، این فیلم توانست خیلی ساده و صمیمی پیام خود را به رخ بکشد.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
سینما جشنواره فیلم فجر فیلم سینمایی مرد نقره‌ای محمدحسین لطیفی
نظرات