داغ‌ترین پرونده‌ها:

هدف نهایی بیانیه گام دوم انقلاب رسیدن به تمدن نوین اسلامی است

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هدف نهایی گام دوم رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی در اختتامیه همایش ملی «بیانیه گام دوم و تمدن نوین اسلامی» که به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سالن شیخ طوسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در ارتباط با گام دوم انقلاب این همایش یکی از جامع‌ترین کارهایی است که تا کنون انجام شده است.

وی با اشاره به گام دوم به مثابه نظام راهبردی چهل ساله اظهار کرد: ما در ارتباط با بیانیه گام دوم انقلاب از شخصیتی الهی، دور اندیش، انقلابی، جهادی و پایدار یعنی امام خامنه ای صحبت می‌کنیم که در این سال‌ها در ادامه رهبری حکیمانه امام راحل ظرفیت‌های زیادی به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی اضافه کردند و این بیانیه یک متن فشرده از اندیشه‌های پیشینی ایشان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شما می‌دانید رؤسای جمهور دنیا در زمان حیات شأن کتاب‌های زیادی در ارتباط آنها نوشته می‌شود ولی ما راجع به امام و رهبری کار علمی و تحلیلی قوی کم داریم یا در خصوص رهبر معظم انقلاب شاید چیز خاصی نداشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی اظهار کرد: یک سؤالی که مطرح است این است که چرا بیانیه گام دوم در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی صادر شد؟ در تحلیل‌های اجتماعی همیشه می‌گویند مسیر تولید فکر و معنا یک سیری دارد و بعد ممکن است مسیر فرسایشی را طی کند که این بیانیه در مرحله اول جلوی فرسایش انقلاب اسلامی را گرفت.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در این بیانیه به یک جمع بندی از چهل ساله انقلاب دارند، گفت: جمع بندی ایشان یک جمع بندی آسیب گرایانه نبود که این مسأله در اندیشه‌های دیگر کمتر دیده می‌شود؛ شما می‌بینید جامعه ما دچار یک تلخی و ناکامی در نگاه آسیب گرا به انقلاب شده است ولی حضرت آقا توجه شأن در این بیانیه به یافته‌ها و سرمایه‌ها و داشته‌ها است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: بنیان انقلاب اسلامی بر اسلام، استقلال و آزادی و نه گفتن به مسیر تاریخی سلطه تمدن غرب بود که در این جهت به یافته‌های گسترده‌ای رسیده ایم بنابراین نباید پیشرفت را تنها در تکنولوژی و فناوری خلاصه کنیم که البته در همان‌ها هم به پیشرفت‌های گسترده‌ای رسیده ایم.

وی افزود: تجهیز نیروهای جوان به عنوان نیروهای انقلاب اسلامی و تدوین راهبردهای محوری چهل ساله دوم انقلاب به نوعی چرایی بیانیه گام دوم انقلاب را با تسامح بیان می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی با اشاره به زیر ساخت‌های نظری بیانیه گام دوم انقلاب اظهارکرد: راهبردهای حاکم بر بیانیه گام دوم، ظرفیت شناسی و برجسته سازی ظرفیت‌ها و توان ملی است و اینکه حضرت آقا مخاطب جوان را مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب انتخاب کردند به معنای مخاطب نبودن حکومت و دولت نیست و منظور از نسل جوان، فکر نو و دارای روحیه جوان است.

وی با اشاره به اهداف پیوسته گام اول و دوم خاطرنشان کرد: این اهداف پیوسته اولاً خودسازی است که در دهه اول انقلاب و در دوران دفاع مقدس بیشتر در این مسیر بودیم و امروز نیازمند بازنگری در اخلاق و معنویت و خودسازی هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: هدف دوم از گام اول و دوم جامعه پردازی است که دارای لایه‌های شناختی، ایمانی، احساسی و عاطفی است که ما در حوزه احساسی و عواطف اجتماعی بد عمل کرده ایم؛ این نگاه در وجود سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نمود ویژه ای داشت آنجایی که می‌گفت: همین دختران بی حجاب هم دختران و فرزندان ما هستند و ما آنها را جدای از خودمان نمی‌دانیم که این سخن تأثیر بسزایی در جامعه داشت.

وی با تأکید بر اینکه تمدن سازی به عنوان هدف پیوسته و مشترک سوم و اصلی گام اول و دوم انقلاب محسوب می‌شود، افزود: تمدن یک جنبه میراثی دارد و برجستگی‌های دلربای جا گرفته در فضای اجتماعی است که در حوزه مادی از جمله هنر و معنوی قابل تعریف است که به عنوان مثال ائمه معصومین تمدنی ترین عناصر معنوی ما هستند.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی اظهار کرد: هدف نهایی گام دوم رسیدن به تمدن نوین اسلامی و روش راهبردی که ایشان انتخاب کرده اند که با روش‌های متداول ریاضی تفاوت دارد، چراکه ایشان بر اساس نگاه به مطلوب، به تدوین راهبردهای هفت گانه اقدام کرده اند که همگی آنها دانش بنیان و فرهنگ مبنا است.

وی خاطرنشان کرد: ما قطعاً نمونه رهبری رهبر معظم انقلاب را در جهان امروز نداریم، ایشان حکیم است یعنی کسی که بد و خوب را تشخیص داده و می‌تواند افق آینده را ترسیم کند بنابراین به این بیانیه باید به عنوان یک متن الهی و تجربه سال‌ها حکمت ورزی نگاه کنیم.

«خبرگزاری مهر»

اخبار مرتبط
کلید واژه
شورای عالی انقلاب فرهنگی رهبر انقلاب سعیدرضا عاملی گام دوم انقلاب
نظرات