داغ‌ترین پرونده‌ها:

آثار تسبیح حضرت زهرا (س) در زندگی

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
تسبیح حضرت زهرا (س) چه آثار و برکاتی در زندگی دارد؟ در ادامه پاسخ این سوال را از کلام ائمه معصومین بخوانید.

امام صادق (ع) ابوهارون را مخاطب ساخت و از تعلیم تسبیح حضرت فاطمه به کودکان سخن گفت: «یا ابا هارون، انا نامر صبیاننا بتسبیح فاطمه (س) کما نامرهم بالصلاه، فالزمه، فانه لم یلزمه عبد فشقی. ای ابوهارون، ما تسبیح فاطمه (س) را به فرزندان خود سفارش می کنیم همچنانکه آنها را به نماز توصیه می کنیم. تو نیز بر آن مداومت کن.

زیرا هر بنده ای که بر آن مواظبت و مداومت کند، سرانجام نیکو خواهد داشت.» [۱۷] .

در جای دیگر حضرت از عظمت تسبیحات حضرت زهرا (س) در مقابل نمازهای مستحبی چنین یاد کرد: «تسبیح فاطمه (س) فی کل یوم فی دبر کل صلاه احب الی من صلاه الف رکعه فی کل یوم. تسبیح حضرت فاطمه (س) در هر روز، به دنبال هر نماز، نزد من از هزار رکعت نماز (مستحبی) در هر روز، محبوبتر است.» [۱۸] .

امام هادی (ع) فرمود: «لنا اهل البیت عند نومنا عشر خصال: الطهاره،… و تسبیح الله ثلاثا و ثلاثین و تحمیده ثلاثا و ثلاثین، و تکبیره اربعا و ثلاثین… ما اهل بیت به هنگام خواب ده کار را انجام می دهیم: وضو گرفتن،… و سی و سه مرتبه «سبحان الله گفتن، و سی و سه مرتبه «الحمدلله گفتن، و سی و چهار مرتبه «الله اکبر» گفتن و…» [۱۹] .

خواص و آثار فراوان دیگری برای گوینده تسبیحات آن حضرت ذکر شده که برخی از آنها بدین قرار است:

ناکام و ناامید نشدن، [۲۰] دور کردن شیطان [۲۱] ، برطرف نمودن سنگینی گوش [۲۲] ، نجات یافتن از شقاوت و بدبختی [۲۳] ، باعث سنگینی اعمال، خوشنودی خداوند و رفتن به
بهشت می شود. [۲۴] .

اسرار و آثار تسبیح حضرت زهرا (س)، ص ۱۴٫

از اوقات مختلف و مکانهای زیادی برای تسبیح حضرت یادشده که برخی عبارتند از: بعد از نمازهای واجب و مستحبی، به هنگام خواب، پس از نمازهای استغاثه به حضرت فاطمه (س) و نماز زیارت حضرت رسول (ص) و نماز زیارت حضرت امیرالمؤمنین و نماز حضرت ولیعصر (عج) در مسجد صاحب الزمان جمکران و قبل از زیارت حضرت معصومه (س) در قم به گونه ای که سبحان الله قبل از الحمدلله گفته می شود.

پی‌نوشت:
[۱۷] تسبیحات حضرت زهرا (س)، ص ۱۱٫
[۱۸] همان، ص ۱۵٫[۱۹] همان، ص ۱۶٫[۲۰] همان، ص ۱۶٫
[۲۱] همان، ص ۲۰٫
[۲۲] همان، ص ۲۳٫
[۲۳] همان، ص ۲۸٫
[۲۴] اسرار و آثار تسبیح حضرت زهرا (س)، ص ۳۹٫

«شفقنا»

اخبار مرتبط
کلید واژه
دعا تسبیح حضرت زهرا (س) امام صادق (ع)
نظرات