داغ‌ترین پرونده‌ها:

جزئیات معامله قرن/ ۸۰صفحه امتیاز به صهیونیست‌ها در برایر وعده به فلسطینی‌ها

۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
نویسنده/خبرنگار: «نسیم آنلاین»
کلیات اعلام شده از طرح معامله قرن به روشنی نشان ازتامین کامل خواسته های رژیم صهیونیستی و استحاله جریان مقاومت در میان وعده هایی که اساسا امکان تحقق ان وجود ندارد خبر می دهد

طرح باصطلاح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن» روز سه شنبه ۸ بهمن به وقت واشنگتن، با حضور رییس جمهور آمریکا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتز رقیب سیاسی وی رونمایی شد.

این طرح در ظاهر خواستار یک راه حل دو کشوری است لیکن بر اساس مفاد آن ضمن به رسمیت شناختن کشور اسرائیل به پایتختی اورشلیم( قدس شریف)، تشکیل کشور مستقل فلسطینی را به «آینده» موکول کرده است.

بر اساس این طرح، فلسطینی ها ضمن آن که باید همه امتیازاتی را که رژیم صهیونیستی سالها بدنبال آن بوده به این رژیم واگذار کنند ،بدون انجام برخی اقدامات نمی توانند کشوری مستقل داشته باشند
اقداماتی که فلسطینیها باید برای داشتن کشوری مستقل انجام دهند شامل ریشه کن کردن جریان مقاومت یا به تعبیر امریکا تروریسم، پایان دادن به سیاست حمایت از خانواده های شهدای مقاومت و اجرای گام هایی در ارتباط با آزادی بیان و اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد می شود.

در طرح موسوم به معامله قرن، اورشلیم( قدس شریف) پایتخت یکپارچه اسرائیل خواهد بود و فلسطینیان در صورتی که صاحب کشور شدند، می توانند در منطقه اورشلیم شرقی در بخشهای «شعفاط» و «ابودیس» پایتختی داشته باشند.

همچنین بر اساس این طرح،آمریکا شهرک های ساخته شده از سوی رژیم صهیونیستی که با هدف یهودی نشین کردن اراضی اشغالی فلسطین در کرانه باختری انجام شده را به رسمیت می شناسد.
توقف فعالیت گروههای مقاومت از جمله حماس و جهاد اسلامی نیز شامل طرح معامله قرن می شود.

قرار است بر اساس این طرح ۵۰ میلیارد دلار در کشور آینده فلسطینی سرمایه گذاری شود اما تامین کننده منابع سرمایه گذاری نیز هنوز مشخص نیست.

تماس تلفنی پادشاه عربستان سعودی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

"ملک سلمان"، پادشاه عربستان سعودی نیز که از حامیان اصلی این طرح ننگین است شب گذشته در تماس تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به وی درباره تعهد ادعایی ریاض به مسئله فلسطین و حقوق مردم این کشور اطمینان خاطر داده است. 

همزمان وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای از دونالد ترامپ بابت رونمایی از طرح سازش او، موسوم به «معامله قرن» قدردانی کرده است. 
اگرچه مفاد کامل طرح موسوم به معامله قرن هنوز به طور کامل اعلام نگردیده لیکن کلیات اعلام شده از این طرح به روشنی نشان ازتامین کامل خواسته های رژیم صهیونیستی و استحاله جریان مقاومت در میان وعده هایی که اساسا امکان تحقق ان وجود ندارد خبر می دهد.

ترامپ برای جلب نظر لابی صهیونیستی و استفاده از کمکهای مادی و سیاسی آنها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نیاز به نمایشی تبلیغاتی داشت که شب گذشته محقق شد اما واکنش تند شخصیتهای جهان اسلام و گروههای فلسطینی به این طرح ننگین نشان داد که «معامله قرن» کودکی نارس است که مرده به دنیا امد.

تو نیوز

کلید واژه
دونالد ترامپ فلسطین رژیم صهیونیستی معامله قرن
نظرات