داغ‌ترین پرونده‌ها:
ائتلاف سائرون و حزب‌الله عراق:

ملت عراق شایسته برخورداری از دولتی عادل هستند

۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
گردان‌های حزب‌الله عراق در بیانیه‌ای خطاب به گروه‌های سیاسی این کشور تاکید کرد: «کارتان را محکم کنید، تعلل و دفاع از خائنان و مزدوران بس است.»

گردان‌های حزب‌الله عراق در واکنش به تظاهرات میلیونیِ روز جمعه علیه حضور آمریکا گفت: «ملتی که به این شیوه استثنایی( به خیابان‌ها) آمدند شایسته برخورداری از دولتی عادل هستند.»

گردان‌های حزب‌الله در این بیانیه‌ اعلام کرد: «ما به هیچ توافق داخلی یا خارجی به جز توافقات با هم‌پیمانان ملزم نیستیم.»

گردان‌های حزب‌الله با تأکید بر این‌که حق مقاومت در دفاع از حاکمیت کشور نیاز به اجازه از هیچ کس ندارد، خطاب به گروه‌های سیاسی در عراق تاکید کرد: «کارتان را محکم کنید، تعلل و دفاع از خیانتکاران و مزدوران بس است.»

هم‌راستا با این بیانیه، ائتلاف سائرون نیز روز گذشته نشستی را برای بررسی تظاهرات «حاکمیت میلیونی» در روز جمعه، برگزار کرد.

طبق بیانیه ائتلاف سائرون، در این نشست «راه‌های مطلوب برای تحقق حاکمیت عراق و جلوگیری از هرگونه تجاوز در چارچوب کانال‌های سیاسی و قانونی مورد بحث قرار گرفت».

ائتلاف سائرون طرح نقشه‌ای را برای دستیابی به این هدف وضع و تعدادی مفاد را پیشنهاد کرد که از جمله آن پیشنهاد «تصویب قانون منع وجود هرگونه پایگاه و حضور نیروهای بیگانه در خاک عراق و تلاش برای پایان دادن به فعالیت شرکت‌های امنیتی آمریکایی است».

ائتلاف سائرون همچنین خواستار «امضای معاهدات و توافقنامه‌های عدم مداخله و عدم تجاوز با کشورهای همجوار و توافقات همکاری در تمام زمینه‌ها از جمله اقتصادی، رسانه‌ای و فناوری و غیره شد».

بغداد روز جمعه(4 بهمن ماه) صحنه تظاهرات میلیونی با درخواست برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور بود که در آن گروه‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی و حامیان مقاومت و عشایر عراق مشارکت داشتند.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا عراق اعتراضات ارتش آمریکا مردم اخراج حزب‌الله عراق
نظرات