داغ‌ترین پرونده‌ها:

پشت پرده سهمیه بندی طلاق چیست؟

۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
نویسنده/خبرنگار: «نسیم آنلاین»
امروز رسانه ها خبر از سهمیه بندی طلاق دادند. اما ماجرا چیست؟

نسیم آنلاین: امروز رسانه ها خبر از سهمیه بندی طلاق دادند. اما ماجرا چیست؟

این طرح سهمیه دفاتر طلاق هست نه سهمیه طلاق مردم  دلیل آن‌هم جلوگیری زد و بند کارمندان دادگاه خانواده با بعضی دفاتر ازدواج و طلاق است.

توضیحات رئیس کانون ازدواج و طلاق درباره سهمیه‌بندی طلاق

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق: محدودیت دفاتر طلاق برای جلوگیری از زد و بند و رفع فساد است.

علی مظفری درباره محدودیت دفاتر طلاق گفت: برابر بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای دفاتر طلاق محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است که این محدودیت‌ها برای جلوگیری از زد و بند با کارمندان اداری مجتمع‌های قضایی و برخی از دادگاه‌های خانواده است که طلاق را بدون در نظر گرفتن مسائل اخلاقی و اداری ثبت می‌کردند و در واقع تعداد اندکی از دفاتر طلاق که توسط افراد غیرمسئول اداره می‌شد، در پی این زد و بندها نگاه درآمدی به این موضوع داشتند.

وی ادامه داد: زن و شوهرهایی که از ابتدای دریافت نامه طلاق، سه ماه فرصت داشتند تا فکر کنند و بعد از نهایی شدن تصمیم به دفاتر طلاق مراجعه کنند، عملا با این اقدام آن‌ها این فرصت سه ماهه از زوج‌ها و زن و شوهرها گرفته می‌شد و در واقع آن‌ها متوجه چنین فرصتی نمی‌شدند، در نتیجه منجر به این می‌شد که مفسده‌ای در حوزه طلاق در برخی از دفاتر دادگاه خانواده و دفاتر طلاق ریشه پیدا کند که خیلی نیز جدی شده بود و در کل شهرهای ایران گسترش پیدا کرد.

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با بیان اینکه این اقدام یک حرکت جدی در بحث مبارزه با مفاسد در حوزه خانواده است که هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم در خود حوزه دفاتر ازدواج و طلاق بررسی و آسیب شناسی شده است، گفت: به صورت درون صنفی موضوع را آسیب شناسی و در کارگروه‌های مختلف راهکار آن را پیدا کردیم و به سازمان ثبت ارایه دادیم که در آنجا نیز بعد از یکسال کار کارشناسی این تصمیم گرفته شد که از تصمیم‌های جدی به منظور رفع فساد است.

وی با بیان اینکه این تصمیم نشان دهنده عزم جدی در مقابله با موضوع فساد و توزیع عادلانه اسناد است، افزود: این طرح ۵ ماه در دو استان به صورت آزمایشی اجرایی شد تا معایب و مشکلات آن برطرف شود که رضایت ۹۵ درصدی مردم را در پی داشت، ضمن اینکه مورد استقبال سایر اصناف نیز قرار گرفت.

سهمیه‌ طلاق هر استان چقدر است؟

بر این اساس برای ثبت طلاق در هر استان با توجه به میزان جمعیت سقفی تعیین شده است و دفترخانه‌های طلاق مجاز به ثبت طلاق بیشتر از حد مجاز نیستند.

 

اخبار مرتبط
کلید واژه
طلاق کانون سردفتران سهمیه‌بندی طلاق
نظرات
 • دلواپس ابروی نظام
  ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۴
  49 47

  برای رفع مشکل« زدوبند صاحبان محضر » راه دیگری نبود که اینطور غیرکارشناسانه-باناشی گری،بخشنامه صادرکردید!؟ مگرازدواج وطلاق هم دستوری وبخشنامه ای است! باابروی مادرادررسانه های خارجی نبرید. قوه قضائیه درزمان مدیریت حاج آقا رئیسی چندتا تحول جالب ومناسب داشته،آنهادستوری وبخشنامه ای بودند چون راهکاربرای همکاران قضایی است واما برای خانواده ها نمیتوان بابخشنامه رفع مشکل کرد.یعنی چی که برای دفترخانه ها«سهمیه»دادین!؟ مگراین کالا ویا سوخت مصرفی خانوارهاست!.

 • عزیزی فاطمه
  ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  44 30

  سلام خدا روشکر که از برکات این دولت حال با توجه به گرونیها طلاق رو باب کرده زیاد شده