داغ‌ترین پرونده‌ها:

آغاز استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا

۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا با بررسی قوانین اولیه شروع شد.

جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا آغاز شد.

در ابتدای این جلسه «چاک شومر»، سناتور دموکرات از نیویورک به عنوان رهبر اقلیت دموکرات در سنا به ایراد سخنرانی پرداخت.

جلسه استیضاح ترامپ با بررسی قوانین اولیه و مقدماتی کار خود را آغاز کرده و هنوز وارد بحث بر سر رای گیری نشده است.

گفتنی است که «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا قطعنامه پیشنهادی خود را برای جلسه رسیدگی به استیضاح ترامپ تشریح کرد و اظهار داشت که وی از آرای کافی برای تصویب این قطعنامه برخوردار است.

میچ مک کانل در این باره گفت: «مجلس نمایندگان با خارج کردن تیم مشاوره حقوقی ترامپ از روند تحقیقات اصل بی طرفی را زیرپا گذاشته است. سرانجام در مجلس سنا، وکلای رئیس جمهور می توانند پرونده را ارائه کنند. در نهایت، اندکی بی طرفی [ممکن شد]».

این در حالی است که روندهای پیشین استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا تحت نظارت و هدایت کمیته قضایی این مجلس انجام شد که در آن قوانین حاکم بر روند تحقیق در تطابق با رویه گذشته بوده است. با این حال، طبق نکته مورد اشاره مک کانل، در نشستهای محرمانه ای که در جریان تحقیق برای استیضاح نیکسون انجام می شد، وکلای رئیس جمهور وقت آمریکا اجازه حضور و بازجویی از شاهدان را می یافتند. اما در نشستهای محرمانه کمیته بین المللی مجلس نمایندگان برای استیضاح ترامپ این اتفاق نیافتاد.

در واقع رئیس جمهور ترامپ اجازه یافت که وکیل خود را برای شرکت در جلسات استماع کمیته قضایی مجلس نمایندگان اعزام کند، اما ترامپ این پیشنهاد را رد کرد.

دادگاه استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا در سنا قرار است شش روز در هفته جریان داشته باشد.

مجلس نمایندگان آمریکا رأی به استیضاح دونالد ترامپ داده و در همین راستا نیز ادامه این روند به مانند دادگاه در مجلس سنا ادامه می‌یابد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۸ دی ترامپ را متهم کرد که با سوءاستفاده از قدرت نهاد تحت ریاستش بر دولت اوکراین فشار آورده تا در انتخابات ایالات متحده، برای رسیدن به منافع سیاسی خود (دونالد ترامپ)، دخالت کند؛ و سپس تلاش کرده تا با ممانعت از انجام تحقیقات در مورد این کار خلاف، بر قضایا سرپوش بگذارد.

شرحی از دفاعیات تیم وکلای ترامپ که ۱۱۰ صفحه است، می‌گوید که رئیس‌جمهوری هیچ کار اشتباهی انجام نداده و جرمی مرتکب نشده است.

وکلای دونالد ترامپ نوشته‌اند، مجلس نمایندگان آمریکا «از قانون اساسی به‌طور خطرناکی منحرف شده که سنا باید فوراً و شدیداً آن را محکوم کند».

«خبرگزاری مهر»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ سنا آمریکا استیضاح استیضاح ترامپ
نظرات