داغ‌ترین پرونده‌ها:

خودستایی ترامپ از خود در داووس

۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس صحبت‌های همیشگی خود را تکرار کرد و به تعریف از اقدامات خود پرداخت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در آغاز سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مجددا اظهارات قبلی‌اش را تکرار کرد و به تعریف و تمجید از اقداماتی که تاکنون در دولت او انجام شده است، پرداخت.

تعریف‌های ترامپ از اقدامات خود در حالی مطرح می‌شود که مجلس سنای این کشور تا ساعاتی دیگر جلسه استیضاح او را رسما آغاز می‌کند.

وی گفت: دو سال پیش در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد گفته بودم که کاری خواهم کرد تا اقتصاد آمریکا بازگشتی عالی داشته باشد. اکنون با افتخار اعلام می کنم که آمریکا در میانه یک رونق اقتصادی قرار دارد که دنیا نظیرش را هرگز در گذشته مشاهده نکرده است.

ترامپ در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس افزود: سال گذشته آمریکا دو توافقنامه تجاری فوق‌العاده را بدست آورد که یکی توافقنامه با چین است و دیگری توافقنامه تجاری آمریکا، مکزیک، کانادا (USMCA) است. این توافقنامه‌ها مدلی برای تجارت و داد و ستد در قرن ۲۱ است. این توافقنامه‌ها منصفانه و متقابل است و به نیاز‌های کارگران و خانواده‌های آن‌ها اولویت می‌دهد.

ترامپ دستاوردهای اقتصادی دولت خود را چنین تشریح کرد: افزایش میزان اشتغال‌زایی, کاهش میزان بیکاری, افزایش دستمزد کارگران, مقررات‌زدایی, کاهش مالیات‌ها و غیره.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مدعی شد: در نتیجه اقدامات دولت ما، سرمایه‌گذاری به کشورمان سرازیر شده است. آمریکا در عرصه هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و نسل پنجم شبکه تلفن همراه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

دونالد ترامپ از انفعال دولت‌های قبلی آمریکا سخن گفت و افزود: قبل از آنکه من رئیس‌جمهور شوم اقدامات یغماگرانه چین باعث تضعیف تجارت برای همه می‌شد، اما هیچ کس در این مورد کاری نکرده بود و فقط همه اجازه داده بودند تا این وضعیت همچنان بدتر و بدتر و بدتر شود. تحت ریاست‌جمهوری من، آمریکا مستقیما با این مشکل برخورد کرد. براساس فاز نخست توافقنامه آمریکا با چین، این کشور موافقت کرد که دو کار را انجام دهد درحالیکه در گذشته هرگز چنین کار‌هایی نمی‌کرد. چین موافقت کرد که از مالکیت معنوی حفاظت کند. آن‌ها همچنین انتقال اجباری فناوری را متوقف می‌کنند و موانع تجاری را برمی دارند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما به توافقنامه فاجعه‌آمیز نفتا (توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) خاتمه دادیم. توافقنامه نفتا یکی از بدترین توافقنامه‌های تجاری بود که امضا شده بود. ما توافقنامه تجاری جدید آمریکا, مکزیک , کانادا (USMCA) را جایگزین نفتا کردیم.

وی افزود: آمریکا همچینن توافقنامه تجاری بسیار عالی با ژاپن بدست آورد که رقمش حدودا ۴۰ میلیارد دلار است. آمریکا همچنین توافقنامه تجاری با کره جنوبی را مجددا مورد مذاکره قرار داد. ما همچنین به دنبال استقلال انرژی آمریکا هستیم. آمریکا اکنون با فاصله زیاد تولیدکننده شماره یک نفت و گاز طبیعی در جهان است. فاصله زیادی دارد حتی نزدیک هم نیست. درحالیکه بسیاری از کشورهای اروپایی با هزینه های فلج کننده انرژی روبرو هستند انقلاب انرژی در آمریکا باعث می شود که خانواده‌های آمریکایی سالیانه ۲۵۰۰ دلار صرفه جویی کنند.

ترامپ همچنین ادعا کرد آمریکا نیازی به واردات انرژی از کشورهای دیگر ندارد. این ادعای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که آمریکا همواره به دنبال غارت منابع نفتی و انرژی کشورهای مختلف از جمله عراق، سوریه و ... بوده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهارات خود بر آمادگی واشنگتن برای رسیدن به یک توافق اقتصادی خوب با انگلیس تاکید و بوریس جانسون را «یک نخست‌وزیر خوب» توصیف کرد.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ داووس
نظرات