داغ‌ترین پرونده‌ها:

مالیات انواع سیگار و محصولات دخانی تعیین شد

۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نمایندگان مجلس مالیات انواع سیگار و محصولات دخانی را تعیین کردند.

در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده بند ت ماده ۲۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده به تصویب رسید.

در بند ت ماده ۲۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده مالیات انواع سیگار و محصولات دخانی به شرح زیر تعیین شد:

انواع سیگار و محصولات دخانی به شرح زیر مشمول مالیات می شوند:

۱- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی، بیست و پنج درصد (۲۵%)؛

 ۲- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین‌المللی که فهرست آن هر سال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و با تصویب هیأت وزیران ابلاغ می‌شود، چهل درصد (۴۰%)؛

۳- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی، شصت و پنج درصد (۶۵%)؛

 ۴- توتون خام وارداتی ده درصد (۱۰%)؛

 ۵- توتون فرآوری شده وارداتی (خِرمن توتون) سی و پنج درصد (۳۵%)؛

طبق تبصره ۱ این ماده: نرخ‌های تعیین‌شده از سال دوم اجرای قانون هر سال پنج واحد درصد افزایش می یابد تازمانی که نرخ مذکور برای انواع سیگار و محصولات دخانی، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل به پنجاه و پنج درصد (۵۵%)، برای تولیدات داخل با نشان بین‌المللی به نود و پنج درصد (۹۵%) و برای انواع سیگار و محصولات دخانی، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی به صد و بیست و پنج درصد (۱۲۵%) برسد.

بر اساس تبصره۲: تولیدکنندگان سیگار و محصولات دخانی مکلفند از زمان لازم‌الاجراءشدن این قانون، قیمت خرده فروشی و تاریخ تولید را بر روی پاکت بسته بندی محصولات دخانی درج نمایند. در صورت تخلف از حکم این تبصره، اعتبار مالیاتی مربوط، پذیرفته نمی شود و مشمول مالیات فروش به نرخ‌های مذکور است.

پیش از تصویب این بند اعلام شده بود که این بند مغایر با برنامه ششم توسعه است و تصویب آن نیازمند آرای مثبت دو سوم نمایندگان حاضر در مجلس است امااین بند آرای مورد نیاز را کسب نکرد.در ادامه لاریجانی اعلام کرد این بند مغایر با برنامه ششم توسعه نیست و به تصویب رسیده است

«خبرگزاری مهر»

اخبار مرتبط
کلید واژه
مالیات وزارت صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی سیگار دخانیات
نظرات