داغ‌ترین پرونده‌ها:

کمیسیون پارلمان آلمان: ترور سپهبد سلیمانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی بود

۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
کارشناسان خدمات علمی پارلمان آلمان در گزارشی ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی ارزیابی و توجیهات ترامپ برای چنین اقدامی را رد کردند.

کارشناسان خدمات علمی پارلمان آلمان ترور سردار سلیمانی از طریق آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی ارزیابی کردند.

در گزارش کارشناسان خدمات علمی پارلمان آلمان که روز سه‌شنبه در برلین منتشر شده است آمده است که این اقدام آمریکا با توجه به ماده 6 معاهده مدنی سازمان ملل غیرقانونی بوده و نقض حق زندگی محسوب می‌شود، بر این اساس همچنین تردیدهایی در توجیهات و دلایل آمریکا برای ارتکاب چنین اقدامی وجود دارد.

در گزارش کارشناسان این کمیسیون پارلمان آلمان که به‌سفارش فراکسیون حزب چپ پارلمان تنظیم شده است آمده است: "طبق اظهارات مقامات دولت آمریکا این مسئله مشخص نیست که چرا ترور سردار سلیمانی در عراق کاملاً ضروری بوده تا از بروز یک خطر حاد برای جان آمریکایی‌ها جلوگیری کند."

همچنین کارشناسانی که این گزارش را تنظیم کرده‌اند هیچ موردی از دفاع شخصی را در این اقدام آمریکا نمی‌بینند، بر این اساس هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه یک حمله قریب‌الوقوع از طرف ایران علیه آمریکا وجود داشته و هیچ راه دیگری برای جلوگیری از چنین حمله‌ای وجود نداشته است دیده نمی‌شود.

"هایکل هانسل"، معاون فراکسیون حزب چپ پارلمان آلمان نظر کارشناسی کمیسیون خدمات علمی پارلمان کشورش را  یک سیلی به دولت آلمان دانست که تا امروز بزدلانه از محکوم کردن ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا اجتناب کرده است.

وی در این باره گفته است: با این حال اگر دولت فدرال آلمان در اینجا به‌دلیل همبستگی غلط با آمریکا، از ترامپ در راستای زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی حمایت کرده باشد، خود را به‌عنوان یک میانجی برای کاهش تنش‌ها و اختلافات در خاورمیانه کاملاً بی‌اعتبار کرده است.

در جریان حمله هفته گذشته به نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و چند نفر از همرزمان ایشان به شهادت رسیدند.

ترامپ پس از اجرای ترور این شخصیت مهم ایرانی از این اقدام دولت آمریکا به‌مثابه اقدامی پیشگیرانه سخن گفته است، این در حالی است که دولت آمریکا هنوز مدرک و دلیل مشخصی درباره این اظهارات در اختیار نمایندگان کنگره آمریکا قرار نداده است.

ترامپ ادعا می‌کند که سردار سلیمانی حمله به سفارتخانه‌های آمریکا را در دستور کار داشته و از این رو ترور وی درست بوده است، اما مارک اسپر، وزیر دفاع او این اظهارات ترامپ را رد کرده و گفته است که هیچ دلیل و مدرکی در این باره وجود ندارد.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ آلمان ترور قاسم سلیمانی شهادت پارلمان آلمان
نظرات