داغ‌ترین پرونده‌ها:

برلین زیر اهرم فشار سیاست‌های ترامپ در خاورمیانه

۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
یک روزنامه آلمانی با توجه به مواضع متفاوت آمریکا و آلمان در مسائلی مانند برجام و نقش آفرینی ناتو در خاورمیانه، تشدید تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا بر اثر سیاست‌های منطقه‌ای ترامپ را برای برلین مسئله ساز دانست.

روزنامه آلمانی "دی ولت" در مطلبی با عنوان برلین در وسط جبهه ها نوشت: وزیر دفاع آلمان می خواهد نقش آفرینی ارتش آلمان در عراق را با وجود شرایط متشنج در این کشور حفظ کند، البته اگر بغداد با این کار موافق باشد. از طرفی ائتلاف بزرگ در آلمان می خواهد به توافق هسته‌ای با ایران پایبند باشد؛ اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از این مواضع برلین خوشش نمی آید و با آن مخالف است.

در ادامه این مطلب آمده است اینکه آلمانی ها در قبال ایران چه باید کنند و چه باید نکنند را دونالد ترامپ آشکارا گفته است، وی اعلام کرده که آلمانی ها و اروپاییان باید در چارچوب ناتو نقش فعالانه‌ای را در خاورمیانه بر عهده گیرند و آلمانی ها، اروپاییان و روسیه و چین نباید بیش از این به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بوده و برای نجات آن تلاش کنند.

اما انتظارت ترامپ از اروپا در هر دو مورد به سردی گراییده است. ایفای نقش فعالانه ناتو در خاورمیانه از طرف اروپایی ها انتظار نمی رود و با آن مخالفند.

وزیر امور خارجه آلمان چندی پیش ناتو را نهاد درستی در خاورمیانه ندانسته و درخواست ترامپ برای نقش آفرینی بیشتر ناتو در این ائتلاف نظامی را رد کرد.

از طرف دیگر وزرای امور خارجه و دفاع آلمان بر خلاف آمریکا که با وجود مخالفت عراق همچنان می خواهد نیروهای خود را در این کشور حفظ کند، باقی ماندن نیروهای خود در عراق را منوط به تمایل دولت بغداد دانسته‌اند.

همچنین توافق هسته‌ای با ایران که ترامپ از آن خارج شده است در برلین به هیچ عنوان یک توافق مرده ارزیابی نمی شود.

دیپامات های آلمانی البته از وقوع برخی تحولات بحرانی خبر داده‌اند، اما همچنان شانس مذاکرات پایدار و البته دشوار با تهران از طریق کانال برجام را می بینند. همچنین صدر اعظم آلمان روز یکشنبه بعد از مذاکرات خود با رئیس جمهور روسیه در مسکو بر این مسئله تاکید کرد. مرکل در سفر به روسیه همچنین درباره برجام سخن گفته و بر لزوم حفظ آن تاکید کرد.

در این میان البته نگرانی در این باره که فعالیت‌های هسته‌ای تهران بعد از تشدید دشمنی های بین ایران و آمریکا بر اثر ترور سردار سلیمانی از کنترل خارج شود تنها بخشی از نگرانی آلمان است. نارضایتی روزافزون از نیروهای بیگانه در عراق بعد از این اقدام تروریستی هم از دیگر مسائل ایجاد شده برای آلمان است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان هم این اقدام رئیس جمهور آمریکا را خطایی فاجعه بار و نقض قوانین بین‌المللی ارزیابی کرده است.

رئیس جمهور ایران در پیامی توئیتری گفته است که پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی بیرون راندن همه نیروهای آمریکایی از منطقه خواهد بود که از نظر دولت آلمان این تحولی مسئله ساز خواهد بود.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ برجام آلمان ناتو خاورمیانه
نظرات