داغ‌ترین پرونده‌ها:

اقتصاد ایران در سال ۹۹ با مشکلات بودجه‌ای رو‌به‌رو خواهد شد

۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
خوانساری گفت: اقتصاد ایران در سال ۹۹ با همین مشکلات بودجه‌ای دست و پنجه نرم خواهد کرد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران، در مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران گفت: اگر مشکل تحریم حل نشود، در سال ۹۹ نیز مشکلات زیادی رخ خواهد داد، این در حالی است که بودجه سال آینده نیز نشان می‌دهد که در شرایط تحریمی دچار مشکل است، در حالی که اقتصاد ایران در سال ۹۹ با همین مشکلات بودجه‌ای دست و پنجه نرم خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه کشور‌های همسایه ایران سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار کالا وارد می‌کنند، تصریح کرد: پس ما پتانسیل صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری به آن‌ها را داریم.

خوانساری با بیان اینکه یکی از راه‌های اساسی که می‌توان به تحریم غلبه کرد صادرات غیرنفتی است که یکی از راه‌های دور زدن تحریم و فرا، صادرات غیرنفتی است که باتوجه به امکانات و پتانسیلی که در کشور وجود داردد، بیش از آنچه که صادر می‌کنیم، می‌توان صادرات را جهش داد.

وی در ادامه بیان کرد: ۱۵ کشور همسایه ایران هستند که در سال بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که بر این اساس، باید از این پتانسیل استفاده کرد. اما مهمتر این است که موانع را از پیش روی صادرات برداریم. این درحالی است که افزایش ناگهانی قیمت ارز ضربه زیادی به اقتصاد کشور زد و معیشت مردم را دچار مشکل کرد، اما فایده آن، این بود که اگر قیمت ارز واقعی شود، می‌توان به تولید و صادرات کشور تکیه کرد و به جای اینکه یارانه را به کالا‌های خارجی دهیم، روی کالا‌های ایرانی سرمایه گذاری کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با وجود قیمت ارز که در سال ۹۷ تحت فشار بود، اما حداقل بسیاری از وارداتی که با ارز ارزان وارد کشور می‌شد، متوقف شد و فضا در بسیاری از کشور‌های هدف صادراتی برای کالا‌های ایرانی، رقابتی شد. اما اکنون وقت آن است که دید که چه موانعی سر راه صادرات است و آن را برداشت تا بتوان به تولیدات صادرات محور تکیه بیشتری کرد.

خوانساری در ادامه یادآوری کرد: بسیاری از دست اندرکاران و تصمیم گیران صادراتی، به توسعه صادرات اعتقاد دارند و بر این موضوع، اشراف دارند. در شهریورماه امسال وزارت صمت تصمیم گرفت که تعرفه برخی کالا‌ها را به بهانه اینکه مواد خام هستند، افزایش دهد تا آن‌ها را به سمت تولید هدایت کند؛ در این میان کالا‌هایی همچون سنگ آهن و سنگ‌های تزئینی با افزایش تعرفه مواجه شدند، اما در ماه قبل.

وی افزود: در این میان به اتاق بازرگانی اعتراضات گسترده‌ای شد، اما به هر حال جلوی صادرات کالای خام را گرفتند، پس ۲۵ درصد تعرفه قرار دادند، اما ارزیابی مجدد انجام شد که نشان داد صادرات برخی کالا‌ها ۹۰ درصد کاهش یافته بود، اما اکنون تصمیم گرفتند که ۲۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش یابد، اما اولین سوال این است که باید دستگاهی پاسخگو باشد که اگر ۲۵ درصد کارشناسی بوده، چرا صادرات ۹۰ درصد افت کرد، آن هم در زمانی که نیاز به صادرات داریم و هر یک دلاری که برای کشور حاصل شود، مشکلات زیادی را حل می‌کند.

خوانساری در پایان یادآوری کرد: بازی کردن با تعرفه‌ها به صورت غیرکارشناسی یا ممنوعیت و محدودیت برخی کالاها، ریسک بالایی دارد و پشت آن هزاران مساله وجود دارد، به این معناکه صادرکنندگان یک سال تلاش می‌کنند بازاری را به دست آورند، اما برخی تصمیمات یک نفر را ممکن است از عرش به فرش برده یا برعکس عمل کند، پس باید مجموعه تصمیم گیران به صورت جزیره‌ای عمل نکرده و با بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی، همفکری کنند.

وی افزود: در مورد تحریم‌هایی که امریکا اعمال می‌کرد، حتی بازه زمانی برای اجرا وجود داشته و گفته می‌شد که شش ماه یا سه ماه دیگر اجرایی می‌شود، اما ما بدون مقدمه تصمیمات تجاری گرفتیم، در حالیکه انتظار بر این است که همه تصمیم گیران، صادرکنندگان کشور را مدنظر قرار داده و از آن‌ها نظرخواهی کنند.

خوانساری گفت: باید از هر صادرکننده بپرسیم که اگر قرار باشد صادرات به دو برابر برسد، چه تمهیداتی نیاز دارد و برای او فراهم کنیم، این کار پیچیده‌ای نیست.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

کلید واژه
واردات صادرات بودجه مسعود خوانساری مشکلات اقتصادی بودجه ۹۹ لایحه بودجه
نظرات