داغ‌ترین پرونده‌ها:

مادران ایرانی سال گذشته در چه سنی کودکان خود را به دنیا آورده‌اند؟

۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
بر پایه آمار ولادت‌های ثبت شده در سال گذشته بیشترین سهم ولادتهای رخ داده با ۳۸۵ هزارو ۷۹۰ ولادت متعلق به مادران ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

بر پایه آمار ولادت‌های ثبت شده در سال گذشته بیشترین سهم ولادتهای رخ داده با ۳۸۵ هزارو ۷۹۰ ولادت متعلق به مادران ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

در سال ۱۳۹۷ در کشورمان یک میلیون و ۳۶۶ هزارو ۵۱۹ ولادت به ثبت رسیده که از این میان یک میلیون و ۳۳۴ هزارو ۹۶۲ مورد ان در همان سال رخ داد، ثبت شده است. در ولادتهای جاری میانگین سن مادران برابر ۲۹ سال و یک ماه و برای پدران ۳۳ سال و ۸ ماه بوده است.

بیشترین فراوانی ولادتهای سال ۱۳۹۷ متعلق به مادران ۲۸ ساله با تعداد ۸۳ هزار و ۵۴۹ ولادت و برای پدران ۳۲ ساله با فراوانی ۹۴ هزار و ۸۶۵ نوزاد بوده است. از کل ولادتهای ثبت شده سال گذشته سهم مادران و پدران جوان ۱۸ تا ۳۵ ساله به ترتیب برابر با ۸۲.۹ و ۶۷.۶ درصد بوده است.

در تفسیر سن مادران و پدران باید توجه داشت که محاسبه سن آنان بدون توجه به ترتیب تولد صورت گرفته و عملا این ارقام مربوط به اولین ولادت نیست.

فاصله تولد با تاریخ رخداد ازدواج والدین

در سال ۱۳۹۷ تعداد ولادتهایی که فاصله رخ داد آنها با تاریخ ازدواج پدر و مادر یک سال و کمتر از یک سال بوده ۱۳۴ هزار و ۲۴۵ رویداد بوده است. به عبارت دیگر حدود ۹.۸ درصد از ولادتهای ثبت شده در فاصله زمانی یک سال و کمتر از یک سال از ازدواج والدین تا تولد نوزاد رخ داده است.

همچنین در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۴۲ زوج به ازای هر ۱۰۰۰ ازدواج که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ تا تیرماه سال ۱۳۹۶ رخ داده است فرزنددار شده اند. این شاخص برای استانهای سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین مقدار و برای استانهای قزوین و مازندران کمترین مقدار را دارد.

بر اساس گزارش سالنامه آمارهای جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، در سال ۱۳۹۷ بیش از ۶۳ درصد از تولدهای ثبت شده یعنی ۸۴۳ هزارو ۷۱۰ رویداد با فاصله زمانی پنج سال و بیشتر از وقوع ازدواج والدین رخ داده است.

«خبرگزاری ایسنا»

کلید واژه
سازمان ثبت احوال کشور مادر ولادت کودک
نظرات