داغ‌ترین پرونده‌ها:

تشکل های یکبار مصرف انتخاباتی

۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
نویسنده/خبرنگار: علیرضا ربیعی
اکنون شانا در زمان منتهی به انتخابات آغاز به فعالیت کرده و احتمالا به سرنوشت بقیه تشکل های یکبار مصرفی انتخاباتی این جریان خواهد یپوست. شانا بدون اینکه حرف ایجابی و مشخصی بیان کرده باشد، صرفا بر نفی دولت روحانی و با شعار نجات اقتصاد ایران تمرکز کرده است.

نسیم آنلاین؛ علیرضا ربیعی: این روزها با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی مجددا شاهد ظهور و بروز جریانات نوظهور در عرصه سیاسی کشور هستیم. اگر زمانی رهبرانقلاب از تشکل های یکبار مصرف دانشجویی گفتند، اکنون شاهد تشکل های یکبار مصرف سیاسی انتخاباتی هستیم که کارکردی جز ورود به عرصه انتخابات که پلی است برای رسیدن به قدرت است، ندارند و بلافاصله بعد از انتخابات مجددا به اغما می روند تا انتخابات بعدی.

طی همین یک دهه گذشته شاهد آن هستیم در هر دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در ایام منتهی به انتخابات تشکل هایی ایجاد کرده رای مردم را جلب کرده و مضمحل شده اند.

اصولگرایان در مجلس نهم با نام جبهه متحد اصولگرایان و ائتلاف ۸+۷ وارد عرصه شده، در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ائتلاف ۱+۲ را شکل دادند که البته به شکست انجامید، انتخابات مجلس دهم همگی متحد شدند و ذیل یک لیست واحد به نام ائتلاف بزرگ اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شدند، در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هم با ادعای تجمیع همه نیروهای انقلاب جمنا یا همان جبهه مردمی نیروهای انقلاب را شکل دادند که البته مورد انتقاد و اعتراض گروه هایی مانند جبهه پایداری و بدنه نیروهای ارزشی قرار گرفت. اما دست اندرکاران جمنا با ادعاهای بزرگ مدعی بودند قرار است یک تشکیلات فراگیر ایجاد شود و محدود به ایام انتخابات نخواهد بود، اما مدت اندکی بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری جمنا نیز به تاریخ پیوست تا این تشکل یکبار مصرفی انتخاباتی نیز عمرش تمام شود.

حالا انتخابات مجلس یازدهم در پیش است، اصولگرایان باز هم با همان وعده های تکراری و استدلال های نخ نما به نام وحدت جمعی راه انداخته اند و نامش را شانا (شورای ائتلاف نیروهای انقلاب) گذاشته اند. تنها ابتکار اصولگرایان تغییر نام و جا دادن تعدادی جوان که البته معلوم نیست این جوانان براساس کدام شاخص ها انتخاب شده اند بوده است.

اکنون شانا در زمان منتهی به انتخابات آغاز به فعالیت کرده و احتمالا به سرنوشت بقیه تشکل های یکبار مصرفی انتخاباتی این جریان خواهد یپوست. شانا بدون اینکه حرف ایجابی و مشخصی بیان کرده باشد، صرفا بر نفی دولت روحانی و با شعار نجات اقتصاد ایران تمرکز کرده است.

در حالی که معلوم نیست اعضای شورای ائتلاف طی این سال ها و در بزنگاه های مهم کشور چون برجام و FATF، خصوصی سازی های افسارگسیخته، تعطیلی کارخانه ها و اعتراضات کارگری دقیقا کجا بوده اند؟ طی این سال ها که مردم تحت فشار بوده اند آیا صدایی از این جریان بلند شده است؟ گویا تشکل های یکبار مصرف انتخاباتی تنها در ایام انتخابات که آرا مردمی را می خواهند، به یاد حرف ها و مطالبات مردم می افتند.

نهایتا شانا که هنوز ابعاد گفتمانی و حرف های ایجابی آن نامعلوم است و از موافقان برجام و مخالفان شفافیت را در خود جای داده و صرفا ایام انتخابات یاد مردم می افتد سرنوشت بهتری از تشکل های یکبار مصرفی قبلی اصولگرایان نخواهد داشت.

اخبار مرتبط
کلید واژه
انتخابات انتخابات مجلس شورای اسلامی اصولگرایان جبهه پایداری انتخابات مجلس انتخابات مجلس یازدهم اصلاح طلبان شانا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
نظرات