داغ‌ترین پرونده‌ها:

صدای آمریکا در قلب ایران!

چه کسانی همنوا با آمریکا پیگیر اجرایی شدن لوایح استعماری FATF هستند؟+فیلم
۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
نویسنده/خبرنگار: علیرضا فقیهی‌راد
عملا حامیان FATF صدای آمریکا در ایران هستند. صدایی که دقیقا همنوا و همسو با پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، استیو منوچین وزیرخزانه داری آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی پیگیر پیوستن ایران به کنوانسیون های استعماری FATF ، اعم از پالرمو و CFT می باشد.

نسیم آنلاین؛ علیرضا فقیهی راد: مقامات دولتی، نمایندگان غرب گرای مجلس و تعداد اندکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مدت هاست برای تصویب لوایح استعماری FATF ادعا می کنند که برای دور زدن تحریم های آمریکا باید کنوانسیون های پالرمو و CFT را فورا تصویب کنیم. آنها کسانی که مانع از تصویب این دو کنوانسیون هستند را همنوا با ترامپ و پمپئو می خوانند. این در حالی است که اساسا FATF سلاح تحریمی آمریکا جهت دقیقتر کردن تحریمها و کاملا درچارچوب راهبرد فشارحداکثری آمریکا علیه ایران قرار دارد.

از طرفی مقامات ارشد وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا طی دو سال اخیر به طور جدی و مکرر پیگیر اجرای برنامه اقدام FATF توسط ایران بوده و از عدم الحاق ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT انتقاد کرده اند.

در بیانیه مشترک دانیل گلاسر معاون وزیر خزانه‌داری در امور مبارزه با جرائم مالی و تأمین مالی گروه‌های تروریستی و آدام ژوبین رئیس اداره کنترل دارایی های خارجی آمریکا در دولت دوم بوش در جلسه کنگره سال 2007 به‌طور صریح به استفاده از FATF به عنوان ابزاری جهت اعمال اهداف سیاست خارجی آمریکا اشاره می شود.

در این بیانیه آمده است: «ما باید با سایر مراکز مالی در سراسر جهان برای ایجاد و حفظ استانداردهای بین المللی به منظور حفاظت از سیستم مالی بین المللی از منابع و عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی همکاری داشته باشیم. وزارت خزانه داری این موضوع استراتژیک را از طریق گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ، پیگیری می کند... ایالات‌متحده باید یک اهرم فشار بر گروه ویژه اقدام مالی(FATF)، به‌منظور ایجاد یک رویکرد جهانی سازگار و مؤثر در اجرای قطعنامه‌های مربوط به عدم تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، طراحی نماید...وزارت خزانه داری همچنان به نقش رهبری فعال در FATF ادامه می دهد. ما معتقدیم استانداردهای FATF باید در قالب توصیه ها ، دستورالعمل ها و بهترین شیوه های اجرایی بیان شود.»

برای فشار به ایران به FATF نیاز است

با توجه به همین موضوع، خوان زاراته، معاون سابق مدیریت مبارزه با تروریسم و جرائم مالی در وزارت خزانه داری آمریکا برای تبیین بهتر جایگاه FATF در فشار بر ایران در کتاب «جنگ خزانه داری ها» صراحتا می گوید: «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت­‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است...برای این­که نظام مالی ایران منزوی شود، لازم است FATF برای تایید قضاوت­‌هایی پیرامون نظام مالی ضد پولشویی و مبارزه با تروریسم مداخله کند.»

خوان زاراته درباره نقش آمریکا در فشارهای FATF به ایران هم در کتاب «جنگ خزانه داری ها» گفته است: «گلاسر و پونسی (دو دیپلمات برجسته آمریکایی در فضای مالی جهانی و متخصص در بحث مبارزه با پولشویی) یک فرایند مطمئن را در درون نظام FATF گنجاندند که رژیم ایران را تحت نظارت‌­های دقیق قرار می‌داد، نه فقط با استفاده از استانداردهای ضدپولشویی، بلکه با استانداردهای مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و استانداردهای مبارزه با تامین مالی تروریسم که وزارت خزانه داری پس از حمله یازده سپتامبر اصرار بر قرار دادن آن­ها در FATF داشت.»

این اظهارات به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا برای دقیق‌تر شدن تحریم‌­ها نیاز بسیار زیادی به اجرای استانداردهای FATF در ایران دارد و اتاق جنگ اقتصادی این کشور در وزارت خزانه داری از FATF به عنوان یک بازوی قدرتمند در این راستا استفاده می­‌کند. این موضوع آنقدر برای آمریکا مهم و حیاتی است که مقامات این کشور هیچ ابایی از این موضوع ندارند که نارضایتی خود را از عدم اجرای بخش‌هایی از برنامه اقدام FATF توسط کشورمان را رسانه‌ای کنند.

FATF عامل خود تحریمی ایران!

در همین راستا، سیگال مندلکر معاون وزارت خزانه داری آمریکا در نشستی به میزبانی لابی ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در تاریخ 15خردادماه97 گفت: «بارها و بارها به ایران فرصت داده شده تا فعالیت‌های مخربش را کنار بگذارد. در طول بیش از یک دهه،FATF  ریسک تامین مالی تروریسم برآمده از ایران و تهدیدی که این ریسک برای نظام مالی بین‌المللی ایجاد می‌کند را یادآور شده است. با این وجود، ایران تعهدات بین‌المللی‌اش برای پاکسازی نظام مالی خود، برخورد با فعالیت‌های غیرقانونی و توقف کامل تامین مالی تروریسم را اجرا نکرده است. در روزهای پس از برجام، ایران فرصتی کافی داشت تا اقدامات لازم را برای آنکه به یک کشور دارای ارزش سرمایه‌گذاری بدل شود، انجام دهد. بار این مسئولیت بر عهده ایران بود تا گام‌های لازم برای مشروعیت‌بخشی به خود را بردارد. و باز هم ایران این کار را نکرد. در ماه فوریه،FATF  به این جمع‌بندی رسید که ایران بخش اعظم الزامات برنامه اقدام مقابله با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم را انجام نداده است. FATF برای اولین بار در یک بیانیه علنی فهرستی جامع از نواقص اصلی ایران منتشر و بر ریسک تامین مالی تروریسم و تهدید ناشی از آن برای نظام مالی بین‌المللی، تاکید کرد... ما در رایزنی‌های خود، هم در ایالات متحده و هم در خارج از کشور، به صراحت گفته‌ایم که شرکت‌هایی که با ایران تجارت می‌کنند، با ریسک عظیمی مواجه هستند و این ریسک پس از آنکه تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای را دوباره اعمال کنیم، بیشتر هم می‌شود. ما کسانی را با ایران تجارت ممنوعه انجام دهند، پاسخگو نگه خواهیم داشت.»

سیگال مندلکر در سخنرانی خود در نشست اندیشکده FDD درباره کارکرد الزامات FATF در تاریخ 15 دی ماه 96 گفت: «ما به طور مداوم به دولت­ها و شرکت­ها در سراسر جهان هشدار می­دهیم که نیاز است شبکه­‌هایشان را در برابر بازیگران غیرقانونی تقویت کنند. این هشدارها یا از طریق اقدامات محکمی است که ما اتخاذ می­کنیم یا از طریق تعاملات دوجانبه یا چندجانبه دولتی یا از طریق FATF یا از طریق تعامل با بخش خصوصی است». فیلم این اظهارات مندلکر در ادامه آمده است:

علاوه بر این، مندلکر در نشست امنیتی اسپم (Aspem) که با حضور وندی شرمن معاون سیاسی سابق وزارت امور خارجه آمریکا در تاریخ 28 تیرماه امسال برگزار شد، گفت: «سه سال پیش در زمان برجام، ایران موافقت کرده بود برنامه اقدام FATF را اجرا کند که در این برنامه ایران موافقت کرده بود که 10 گام خیلی بزرگ را برای ایجاد نظام ضد پولشویی و ضد تامین مالی تروریسم بردارد و آن ها اصلا این کار را انجام ندادند، چرا این کار را انجام ندادند؟ برای این تنها نیاز است به صحبت های مسئولین نظام گوش بدهیم. به این دلیل که آن­ها احساس می کنند اگر نظام ضد پولشویی را ایجاد کنند دچار به اصطلاح «خودتحریمی» می­شوند. شما نمی توانید به بزرگ­ترین حامی تروریسم بگویید که به تامین مالی تروریسم ادامه ندهید؛ در حالی که این موضوع ماموریت اصلی آن­هاست.» فیلم اظهارات مندلکر در نشست امنیتی اسپم در ادامه آمده است:

مندلکر که در جایگاه رئیس اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران قرار دارد در نشست آیپک و در جمع صهیونیست‌ها در 25 مهرماه 96 گفت: «ما مصر هستیم ایران به‌صورت موثر و خیلی دقیق رژیم مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را اجرا کند که منجر به بهبود شفافیت، از بین رفتن فساد و تامین مالی تروریسم شود یا ایران را از سیستم مالی بین‌المللی حذف کند. ما همچنان ایران را نسبت به تعهداتش در قالب برنامه اقدام FATF پاسخگو می‌دانیم و اگر ایران نتواند تعهداتش را انجام دهد، ما از FATF می‌خواهیم اقدامات متقابل را بازگرداند. تا زمانی که ایران نتواند تامین مالی تروریسم را به‌اندازه کافی جرم‌انگاری کند باید در لیست سیاه FATF باقی بماند.»

 

پمپئو: ایران فورا و بدون هیچ پیش شرطی لوایح مرتبط FATF را تصویب کند

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز صریحا خواستار تکمیل تعهدات ایران ذیل برنامه اقدام FATF  شده و تصویب بدون حق شرط دو کنوانسیون پالرمو و CFT را از ایران طلب کرد، تا خود سندی روشن بر جایگاه FATF در سیاست فشارحداکثری و تحریمی آمریکا علیه ایران باشد. پمپئو در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت: «ایران بطور کامل نتوانسته است تعهدات خود ذیل برنامه اقدام FATF که در سال 2016 پذیرفته است را تکمیل کند. به عنوان بخشی از برنامه اقدام، ایران تعهد داده است که دو کنوانسیون پالرمو (مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی) و کنوانسیون CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) را تصویب کند. اما همان‌طور که ما از اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان انتظار داشتیم، آنها تصمیم گرفته اند که این کار را انجام ندهند. امروز من از ایران می خواهم که هر دو معاهده را بدون تأخیر و بدون هیچگونه حق شرطی به تصویب برساند.» فیلم اظهارات پمپئو در ادامه آمده است:

اما اظهارات روشن و صریح مقامات آمریکایی بر پیگیری اجرای برنامه اقدام FATF  توسط ایران به همینجا ختم نمی شود و در جلسه کنگره آمریکا در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ (۹ آذر ۱۳۹۶) یعنی دقیقا یک روز بعد از اعلام وصول لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، مارشال بیلینگزلی دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا که ریاست FATF را هم بر عهده دارد، صراحتا در پاسخ به یکی از نمایندگان کنگره آمریکا تاکید می کند که برای حفظ فشارها به ایران و جلوگیری از دور زدن تحریم های آمریکا توسط کشورمان بخصوص سپاه، ضرورت دارد ایران قوانینی درباره مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی تصویب و اجرایی کند.

 

دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «در رابطه با حفظ فشارها بر روی حکومت ایران، یکی از کارهایی که آنها )ایرانی ها) باید انجام دهند این است که باید یک چارچوب قانونی ایجاد کنند و برای توقف تامین مالی تروریسم پاسخگو باشند. آنها به اندازه کافی قانون ندارند و من هم نمی دانم که آن قوانین را اگر داشتند رعایت می کردند یا نه؟ اما آنها این چارچوب قانونی را ندارند و ما آنقدر اصرار می کنیم تا قوانین مقابله با پولشویی را تصویب و اجرا کنند. باید علیه بخش مالی آنها اقدامات مقابله ای انجام دهیم.» فیلم این اظهارات بیلینگزلی در ادامه آمده است:

در جلسه استماع کنگره آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریورماه ۱۳۹۷) یعنی همزمان با اوج گیری قیمت دلار در بازار آزاد و وضعیت بلاتکلیف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT در مجلس شورای اسلامی، مارشال بیلینگزلی صراحتا اعلام می کند: «تلاش های ما همراه با سوء مدیریت و فساد در اقتصاد ایران هم اکنون به نتایجی دست یافته است و من امروز به کنگره، یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی این روزهای ایران را نشان می دهم و این شاخص، ارزش ریال نسبت به دلار آمریکاست. در طول تاریخ تحریم‌های ایران ما چنین افتی را در ارزش ریال ندیده ایم. ریال ایران اکنون به اندازه یک صد و چهل هزارم دلار معامله می شود (یک دلار معادل ۱۴۰ هزار ریال است) و دو سوم ارزش خود را از دست داده است.» فیلم این اظهارات در ادامه آمده است:

وزیر خزانه داری آمریکا: FATF مانع دور زدن تحریم ها می شود

 حتی صریح تر از این استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا میگوید: «FATF مانع دور زدن تحریم ها می شود.» استیو منوچین می‌گوید: «سرانجام، تحت ریاست ایالات متحده آمریکا،FATF  روش هایی را آزمایش کرد که استانداردها بتوانند به طور موثر در مورد تهدید تامین مالی اشاعه سلاح های کشتار جمعی، مبارزه کنند. کشورهای یاغی، تروریست ها، و سندیکاهای جنایی بین المللی به طور فزاینده ای در دور زدن تحریم ها و سایر اقدامات پیشگیرانه، به منظور ادامه توسعه اشاعه گری سلاح های کشتار جمعی خبره و ماهر شده اند. من این سازمان را تشویق می کنم تا کارهایی را که در اینجا انجام شد، به منظور اطمینان از اینکه خط مشی ها و کنترل‌های شبکه جهانی FATF به طور موثر مواجهه با این تهدید تکامل یافته را تکمیل کند.»

اما کار به اظهارات مقامات آمریکایی در استفاده ابزاری از FATF توسط آمریکا علیه ایران ختم نمی شود. وزارت امور خارجه آمریکا هم در بیانیه ای رسمی به این موضوع اشاره کرده است. در تاریخ 10 آبان‌ماه، وزارت امور خارجه آمریکا بیانیه ای در حمایت از اقدامات مقابله‌ای FATF علیه ایران منتشر می کند که در بند اول آن آمده است: «ایران نشان داده است که اراده‌ای برای رسیدگی به نقصان‌های نظام ضدپولشویی و ضدتامین مالی تروریسم خود ندارد و تعمدا می‌خواهد هیچ شفافیت در اقتصاد آن نباشد تا بتواند به صادرات تروریسم ادامه بدهد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اجرای نقشه‌های تامین مالی غیرقانونی خود در ابعاد بزرگ ادامه می‌دهد تا از فعالیت‌های مخرب خود حمایت کند.»

در بند دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «جامعه جهانی تصریح کرده است که ایران باید به تعهدات خود عمل کرده و مانند یک ملت عادی رفتار کند.FATF  به ایران هشدار داد که باید کنوانسیون‌های پالرمو و تامین مالی تروریسم را در تطابق با استانداردهای FATF تا فوریه 2020 تصویب نماید. در غیر اینصورت FATF اقدامات مقابله‌ای را به طور کامل علیه ایران برمی‌گرداند. ما (وزارت امور خارجه آمریکا) از تصمیم FATF برای محافظت از نظام مالی بین‌الملل حمایت می‌کنیم و از اعضای FATF می‌خواهیم ایران را بابت اقدامات ادامه‌دار خودش در زمینه تروریسم و تأمین مالی تروریسم پاسخگو کنیم.»

صدای آمریکا در قلب جمهوری اسلامی ایران!

بنابراین همانطور که اظهارات و اسناد متعدد از مقامات آمریکایی نشان می دهد، آمریکا برای دقیق ترشدن تحریم ها نیاز اساسی به اجرای لوایح FATF توسط ایران دارد و وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اتاق جنگ اقتصادی این کشور علیه ایران نیز از آن جهت تحریم حداکثری نهایت استفاده را خواهد کرد. در واقع امروز FATF سلاح تحریمی آمریکا در دقیق ترکردن تحریم ها است و به همین دلیل هم مقامات آمریکایی فشار زیادی برای تحمیل این لوایح به ایران وارد می کنند.

حامیان لوایح استعماری FATF در ایران که در میان مقامات دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قرار دارند با اصرار خود بر تصویب کنوانسیون های پالرمو و CFT در واقع خواسته های مقامات آمریکایی را تکرار و در داخل ایران پیگیری می کنند، خواسته هایی که نتیجه ای جز تنگ تر شدن فشارهای تحریمی علیه ایران درپی نخواهد داشت. لذا عملا حامیان FATF صدای آمریکا در ایران هستند. صدایی که دقیقا همنوا و همسو با پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، استیو منوچین وزیرخزانه داری آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی پیگیر پیوستن ایران به کنوانسیون های استعماری FATF ، اعم از پالرمو و CFT می باشد.

نهایتا اکنون که لوایح استعماری FATF به ایستگاه پایانی خود در مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است، ضروری است باتوجه به موارد ذکر شده بیش از این کشور را معطل نگه ندارد و در برابر FATF به عنوان سلاح تحریمی آمریکا و صداهای آمریکا در داخل کشور بایستد و در جلسه پیش رو مجمع تشخیص این لوایح را رد کند.

اخبار مرتبط
کلید واژه
تحریم آمریکا اقتصاد تحریم FATF مجلس شورای اسلامی مجمع تشخیص مصلحت نظام علیرضا فقیهی‌راد کنوانسیون پالرمو مایک پمپئو دولت روحانی سیگال مندلکر اندیشکده FDD CFT فشار اقتصادی استیو منوچین
نظرات