داغ‌ترین پرونده‌ها:

چهار ضلع کره شمالی کردن ایران را بشناسید

۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
نویسنده/خبرنگار: علیرضا فقیهی‌راد
افراد مدافع الحاق به کنوانسیون های استعماری FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چرا اصرار دارند ایران را تبدیل به کره شمالی دیگری کنند؟ چهار ضلع اصلی کره شمالی شدن ایران مجید انصاری، سید محمد صدر، حسن روحانی و علی لاریجانی هستند که که با اصرار های خود برای پیوستن به کنوانسیون های درخواستی FATF نه تنها ایران را مانند کره شمالی گرفتار می کنند بلکه ایران را به سمت گام بعدی یعنی مساله موشکی خواهند برد.

نسیم آنلاین؛ علیرضا فقیهی راد: دولت و جریان غرب‌گرا که در حل مشکلات داخلی کشور ناتوان مانده‌اند، همانند برجام مجددا چند سال است با دادن آدرس غلط پیوستن به FATF تمامی تلاش خود را برای اجرای برنامه اقدام FATF به کار گرفته‌اند. از تمامی بندهای برنامه اقدام تنها دو بند یعنی پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و CFT باقی مانده است. با فشار دولت و فضاسازی رسانه‌های زنجیره‌ای جریان غرب‌گرا در مجلس به تصویب رسید و اکنون با ایرادات شورای نگهبان به گام آخر یعنی تصمیم گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

کره شمالی با وجود پذیرش پالرمو و CFT در لیست سیاه است

حامیان تصویب لوایح استعماری FATF که از منظر کارشناسی دستشان خالی است، روی به اظهارنظر های سیاسی چون اگر ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT نپیوندد مانند کره شمالی در لیست سیاه FATF قرار می‌گیرد آوردهاند. حال آنکه بررسی تجربه کره شمالی نشان می دهد که اتفاقا جریان غرب‌گرا با فشار و تحمیل لوایح استعماری FATF قصد دارند ایران را در مسیرغلط کره شمالی بیندازد. چرا که یک بررسی ساده نشان می‌دهد با وجود پیوستن کره شمالی به پالرمو و CFT، نام این کشور از لیست سیاه FATF خارج نشده است.

کره شمالی در ۲۵ جولای ۲۰۱۳ عضو کنوانسیون CFT شده و از ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ نیز رسما عضو کنوانسیون پالرمو شده است، اما امروز کماکان در لیست سیاه FATF قرار دارد و تغییری در وضعیت این کشور ایجاد نشده است. همانطور که در مستندات زیر مشاهده می کنید کره شمالی عضو هر دو کنوانسیون پالرمو وCFT  شده است.

FATF هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نمی دهد

اما چرا کره شمالی با وجود پیوستن به هر دو کنوانسیون مذکور از لیست سیاه FATF خارج نشده است. بیانیه های رسمی FATF حاکی از آن است که پس از پیوستن کره شمالی به کنوانسیون پالرمو و CFT و حل کردن مساله پولشویی و تامین مالی تروریسم، گروه ویژه اقدام مالی(FATF) بهانه جدیدی را به نام اتهام تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی (هسته‌ای و موشکی) آغاز کرده و با این بهانه اجازه خروج کره شمالی از لیست سیاه را نداده است.

از طرفی براساس بیانیه‌های رسمی منتشرشده از سوی FATF در دوسال گذشته، با اجرای کامل برنامه اقدام توسط ایران هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه و بیانیه عمومی FATF نداده است و FATF صرفا اعلام کرده: « ایران در بیانیه عمومی باقی خواهد ماند تا زمانی که برنامه اقدام به صورت کامل اجرا شود.»

و حتی بالاتر از این در بیانیه های عمومی FATF می گوید در صورت اجرای کامل برنامه اقدام توسط کشورمان، پرونده ایران برای بررسی وضعیت به مجمع عمومی ارجاع می‌شود و بحث گام بعدی (Next Step)  مطرح خواهد شد. در بیانیه بوسان FATF می گوید:

»If Iran meets its commitments under the Action Plan in that time period, the FATF will consider next steps in this regard  

اگر ایران در این دوره به تعهدات خود ذیل برنامه اقدام عمل کرده باشد، گروه ویژه اقدام مالی گام‌های بعدی در این ارتباط را در نظر خواهد گرفت.»

گام بعدی FATF ، موشکی!

یعنی FATF پس از اجرای کامل برنامه اقدام از سوی ایران نه تنها تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نمی دهد، بلکه از گام های بعدی سخن می گوید. لازم به ذکر است از سال ۲۰۰۸ در زمان اوج گیری پرونده هسته ای ایران، علاوه بر پولشویی و تامین مالی تروریسم، ماموریت دیگری به نام مقابله با تامین مالی اشاعه سلاح های کشتارجمعی به وظایف FATF اضافه شد.

در توصیه شماره ۷ ، FATF از کشورها می خواهد که تحریم های مالی هدفمند را به منظور مطابقت با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اجرا کنند تا پیشگیری، توقیف و قطع گسترش سلاح های کشتار جمعی و تامین مالی آن را به نحو مناسبی انجام دهند.

لذا کاملا روشن است که سرنوشت کره شمالی منتظر ایران است، چرا که با پیوستن به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، گروه ویژه اقدام مالی هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نمی دهد و از گام های بعدی سخن می گوید. از طرفی نیز به دلیل اینکه برنامه اقدام ایران در حوزه های پولشویی و تامین مالی تروریسم است، گام بعدی ایران اجرای یک برنامه اقدام جدید این بار در حوزه تامین مالی موشک های ایران است.

حال باید بپرسیم افراد مدافع الحاق به کنوانسیون های استعماری FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چرا اصرار دارند ایران را تبدیل به کره شمالی دیگری کنند؟ چهار ضلع اصلی کره شمالی شدن ایران مجید انصاری، سید محمد صدر، حسن روحانی و علی لاریجانی هستند، که با اصرار های خود برای پیوستن به کنوانسیون های درخواستی FATF نه تنها ایران را مانند کره شمالی گرفتار می کنند بلکه ایران را به سمت گام بعدی یعنی مساله موشکی خواهند برد.

اخبار مرتبط
کلید واژه
حسن روحانی پولشویی FATF مجلس شورای اسلامی مجمع تشخیص مصلحت نظام علیرضا فقیهی‌راد علی لاریجانی کنوانسیون پالرمو تروریسم کره شمالی دولت روحانی برنامه هسته ای ایران برنامه موشکی CFT مجید انصاری سید محمد صدر
نظرات