داغ‌ترین پرونده‌ها:

مسکو: آمریکا مذاکرات با کره شمالی را به بن بست کشاند

۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نماینده روسیه در سازمانهای بین‌المللی بدعهدی واشنگتن در لغو تحریم‌های کره شمالی علیرغم خودداری «پیونگ‌یانگ» از آزمایشات اتمی را علت به بن‌بست خوردن مذاکرات خلع سلاح اتمی با این کشور شرق آسیا دانست.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی امروز (چهارشنبه)  بر نقش تحریم‌های واشنگتن در به بن‌بست خوردن مذاکرات اتمی با کره شمالی تأکید کرد.

وی در صفحه توییتر خود نوشت: «جمهوری خلق دموکراتیک کره (کره شمالی)، (از سپتامبر ۲۰۱۷) از آزمایشات هسته‌ای و (از اوایل ۲۰۱۸) از پرتاب موشک‌های بلندبرد خودداری کرد، اما این گام‌های مهم‌ حتی به صورت نمادین هم به کاهش تحریم‌ها (علیه کره شمالی) منتهی نشد. (پس) جای تعجب نیست که فرایند خلع سلاح اتمی به بن‌بست خورده است. مذاکرات نمی‌تواند یک جاده یک طرفه باشد».

چین و روسیه، روز دوشنبه هفته جاری، با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت، خواستار لغو برخی از تحریم‌های کره شمالی شدند و همچنین از ادامه گفت‌وگوها میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن در تمامی سطوح با هدف برقراری رابطه میان دو کشور، ایجاد اعتماد متقابل و تقویت تلاش‌ها برای رسیدن به صلح پایدار در شبه‌جزیره کره استقبال کردند.

با اینحال،؛ وزارت خارجه آمریکا روز گذشته با لغو تحریم‌های کره شمالی و پیشنهاد چین و روسیه در این زمینه مخالفت کرد.

مخالفت آمریکا با برداشته شدن تحریم‌های کره شمالی و بررسی این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل، در ادامه تشدید تنش‌های اخیر بین واشنگتن و پیونگ‌یانگ صورت گرفته است.

مقام‌های کره شمالی در هفته‌های اخیر به آمریکایی‌ها درباره لزوم مذاکرات تا پیش از پایان سال جاری میلادی و دادن امتیازات در خصوص مسائلی از قبیل تحریم‌ها هشدارهای جدی داده‌اند و همزمان بر آمادگی پیونگ‌یانگ برای انجام آزمایش‌های موشکی تاکید کرده‌اند.

به رغم سه دیدار ترامپ و کیم در سنگاپور (۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۷)، ویتنام (۸ اسفند ۱۳۹۷) و منطقه غیرنظامی دو کره (۹ تیر ۱۳۹۸)، مذاکرات در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره به جایی نرسیده و اختلافات جدی دو کشور همچنان پابرجاست.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
آمریکا روسیه چین کره شمالی مذاکره مذاکرات هسته ای
نظرات