داغ‌ترین پرونده‌ها:

با وجود گرانی ۳۰۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی مردم مجبورند اعتراض کنند

۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
در برخى از کشورها اگر تورم هست قدرت خرید جامعه هم به حدی است که توان تامین معیشت را داشته باشند. اما در کشور ما از تورم باید بعنوان گرانى نام برد که به هیچ وجه در ارتباط منطقى با سطح حقوق ها و دستمزدها و درآمد طبقات متوسط نیست

محمود جامساز، تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: کالاهاى ضرورى نظیر لبنیات، حبوبات، گوشت قرمز ، گوشت سفید، صیفى جات، برنج، نان، لوازم التحریر، هزینه هاى کودکان، بهداشت، دارو و درمان، آموزش و خدمات برق و آب و تلفن و موبایل و اینترنت و حمل ونقل، اقلام مهم سبد معیشتى هستند که پس از جهش نرخ دلار در سال ۹۷ تا حد۲۰ هزار تومان بیشتر آنها ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند و با وجود تعدیل نرخ دلار هفته‌اى نیست که دچار افزایش قیمت نشوند. افزایش قیمت‌ها معمولا با رشد نقدینگى همراه است.

جامساز با بیان این نکته که در برخى از کشورها اگر تورم هست قدرت خرید جامعه هم به حدی است که توان تامین معیشت  را داشته باشند گفت: در کشور ما از تورم باید بعنوان گرانى نام برد که به هیچ وجه در ارتباط منطقى با سطح حقوق ها و دستمزدها و درآمد طبقات متوسط نیست. به همین دلیل در ایران شاخص فلاکت رشد یافته و به ۵۳ درصد رسیده است که این به معنای افزایش فقر در جامعه است. حال مردم باید چه کنند که سبد معیشتی شان در کوره گرانى ها ذوب می شود. براستى آستانه تحمل مردم نسبت به افزایش قیمتها به سر رسیده  که نتیجه آن چیزی جز اعتراض برای معیشت نیست.

«نود اقتصادی»

کلید واژه
گرانی افزایش قیمت کالا مردم سبد هزینه خانوار
نظرات