داغ‌ترین پرونده‌ها:

آغاز مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا؛ در سایه تبادل زندانیان

در وزارت خارجه چه می‌گذرد؟
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
نویسنده/خبرنگار: علیرضا فقیهی‌راد
دیگر شکی باقی نمانده است که دولت روحانی مذاکرات پنهانی خود را با آمریکا مدت هاست آغاز کرده و نقطه شروع نیز تبادل زندانیان دو طرف است و پالس های آشکاری نیز از جانب مقامات ایرانی و آمریکا می رسد که هر دوطرف مایل به مذاکره در بقیه موضوعات نیز هستند

نسیم آنلاین؛ علیرضا فقیهی راد: ماجرا از آنجا علنی شد که ۴ اردیبهشت ۹۸ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نیویورک پرده از یک کانال محرمانه برای ارتباط با آمریکا برداشت و گفت: «آنچه که من می‌توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است که این پیشنهاد را علناً روی میز مذاکرات بگذارم. بیایید آنها را تبادل کنیم…ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.» یعنی دقیقا پس از بازگشت تحریم های آمریکا در آبان ۹۷ وزارت خارجه ایران از طریق یک کانال محرمانه سعی داشته باب مذاکره را با تبادل زندانیان آغاز کند.

بلافاصله پس از این اظهارات علنی ظریف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا لیستی از جاسوسان و شاه مهره های خود را اعلام کرد و درخواست آزادی آنها را داد: «ما از ایران می‌خواهیم همه اشخاص آمریکایی که به طرز غیرمنصفانه بازداشت یا مفقود شده‌اند از جمله ژیو وانگ، رابرت لوینسون، سیامک نمازی، نزار زاکا و دیگران را آزاد کنند.»

گروه بین المللی بحران و سیاست خارجه ایران!

اما روی دیگر این ماجرا نقش آفرینی پررنگ گروه بین المللی بحران به عنوان یکی از بازوهای اثرگذار در وزارت خارجه امریکا و سازمان سیا است که البته رابطه عجیبی با تیم سیاست خارجی جناب ظریف دارد و خود ظریف نیز بارها در جلسات این گروه پشت درب های بسته شرکت کرده است. لازم به ذکر است، چهره اصلی تامین کننده مالی گروه بحران کسی نیست جز جورج سورس معمار انقلاب های رنگی در دنیا.

قبلا در یادداشتی به ارتباطات وسیع و موثر گروه بحران با تیم سیاست خارجی ظریف اشاره داشته ام که چگونه راهبرد سیاست خارجی دولت از محتوای برجام، پیشنهادات مذاکرات منطقه ای بر سرمساله یمن، پیگیری تصویب لوایح استعماری FATF و سیاست انتظار و شکیبابی تا اتمام دولت ترامپ و… همگی نعل به نعل با توصیه های گروه بحران در یک خط و مسیر قرار دارد.

گروه بین المللی بحران در گزارش خود در تاریخ ۲۶ دی ۹۷ به نام«On Thin Ice: The Iran Nuclear Deal at Three » به دولت آمریکا توصیه هایی می کند و می نویسد:‌ «بهترین گزینه برای ایالات متحده این است که پیشنهاد مذاکرات محرمانه و خصوصی به ایران بدهد که تمرکز آن بر رهایی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران _ولی نه محدود به این مسئله_ باشد.»

در همین گزارش گروه بحران پرده دیگری از مذاکرات پنهانی بر میدارد و می نویسد: ‌« گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این که مقام های ایالات متحده با مقام های ایران تماس گرفته اند تا در باره سرنوشت زندانیان آمریکایی در ایران مذاکره کنند.»

آزادی نزار زاکا بخشی از معامله ایران و آمریکا؟

یک ماه از اظهار علنی ظریف برای تبادل زندانیان نگذشته بود که نزار زاکا جاسوس دوتابعیتی آمریکایی-لبنانی از افراد لیست اعلامی وزارت خارجه آمریکا در خردادماه ۹۸ آزاد می شود و طی بیانیه ای اعلام می کند:‌ « آزادی من بخشی از معامله ایران با آمریکا بود.»

حالا آبان ۹۸ است و روحانی رئیس جمهور صراحتا مذاکرات پنهانی را تایید می کند و می گوید:‌ «به تمام مذاکراتی که با برخی از کشورها در پشت پرده برای حل و فصل انجام می دهیم، متعهد هستیم و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد و پیش خواهیم برد.»

گروه بین المللی بحران هم در گزارش خود می نویسد: «در شرایط کنونی، ایران احتمالا مذاکرات علنی را تسلیم شدن غیرقابل قبول در برابر زورگویی آمریکا تلقی خواهد کرد؛ همچنان که در دولت اوباما اتفاق افتاد، دیپلماسی در سکوت (همراه با کاهش جنگ لفظی) بخت بیشتری برای موفقیت در ابتدای کار دارد.»

آزادی ژیو وانگ و علنی شدن مذاکرات محرمانه با آمریکا!

در شرایطی که روحانی اقتصاد کشور را به گروگان گرفته، مجددا خبر می رسد که یکی دیگر از افراد نام برده شده در لیست جاسوس های آمریکایی به نام ژیو وانگ با واسطه سوئیس آزاد می شود و مورد استقبال برایان هوک رئیس گروه ویژه اقدام علیه ایران قرار می گیرد که حاکی از اهمیت این شخص و تبادل است.

در همین روز رویترز خبری را به نقل از یکی از مقامات ارشد آمریکایی منتشر می کند که «آمریکا آماده است بدون پیش شرط با ایران مذاکره کند.» این مقام ارشد آمریکایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران را «بسیار موفق و مؤثر» توصیف کرده و مدعی شده است که آزادی «ژیو وانگ» که در ایران به جرم جاسوسی در زندان بود، نشانگر آن است که تهران آماده گفت‌وگو و بحث در مورد «تمام موضوعات» است.

در تکمیل این پروژه ترامپ با توئیتی از ایران تشکر می کند و می نویسد: «از ایران بابت یک مذاکره بسیار منصفانه متشکرم. دیدید، می‌توانیم با هم معامله کنیم!»

قابل ذکر است آزادی شین بائر و جاش فتال دو کوهنورد جاسوس آمریکایی در ۳۰ شهریور ۹۰ با وساطت عمان مقدمه ای بود بر مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در مسقط و با فاصله کوتاهی از آزادی این دو کوهنورد مذاکرات محرمانه در مسقط آغاز گردید.

جمع بندی:

حالا دیگر شکی باقی نمانده است که دولت روحانی مذاکرات پنهانی خود را با آمریکا مدت هاست آغاز کرده و نقطه شروع نیز تبادل زندانیان دو طرف است و پالس های آشکاری نیز از جانب مقامات ایرانی و آمریکا می رسد که هر دوطرف مایل به مذاکره در بقیه موضوعات نیز هستند. آمریکا با راهبرد فشارحداکثری خود و از طرفی انفعال طرف ایرانی و ضعف داخلی اقتصادی این برداشت را کرده است که فشارها نتیجه داده است و اکنون زمان مذاکره با دست بالا است تا هم امتیازات اساسی بگیرد و هم ترامپ از آن به عنوان برگ برنده خود در انتخابات ۲۰۲۰ نهایت استفاده را ببرد. حسن روحانی هم که اقتصاد کشور را فلج کرده و به تعبیری اقتصاد را گروگان گرفته تا مجددا با فشار مجوز مذاکره جدید و تحمیل خسارت محض دیگری را بگیرد.

این روزها و در شرایط بغرنج اقتصادی و معیشتی مردم باید هوشیار بود تا مجددا روحانی به بهانه معیشت و اقتصاد که ریشه در بی کفایتی دولت دارد را به مذاکره و قراردادهای استعماری گره نزند و نهادهای امنیتی و دستگاه های نظارتی نیز باید پاسخگوی اتفاقات پشت پرده در سیاست خارجی دولت، ارتباط خاص تیم ظریف با گروه بین المللی بحران و مذاکرات محرمانه با آمریکا باشند.

اخبار مرتبط
کلید واژه
حسن روحانی آمریکا مذاکره با آمریکا مذاکره دولت روحانی سهراب پورناظری علیرضا فقیهی راد گروه بین المللی بحران مذاکرات محرمانه
نظرات
  • علی
    ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
    113 106

    سلام خطر، خطر، خطر!!!! خدا نگذرد از مدیرانی که خون هزاران جوان ریخته شده بر جای جای این مرز و بوم را نمی بینند و دوباره با عامل همه ای بدبختیهای ما بر سر یک میز می نشینند و خیانت دیگری را رقم می زنند. یقین دارم در این برنامه باز آمریکاییها بر سر ما کلاه خواهند گذاشت. آقایان یادشان نرود رهبر معظم انقلاب خطر آمریکا را گوشزد کرده اند و تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را توجه به تولید داخل دانستند.