داغ‌ترین پرونده‌ها:

۳ وقت اختصاصی برای زن و شوهر

۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
در سوره نور به سه وقت اختصاصی برای زن و شوهر اشاره شده است، اوقاتی که اگر فرزندان بخواهند با پدر و مادر صحبت کنند، باید از آنها اجازه بگیرند.

یکی از چیزهایی که به مشکلات خانوادگی منجر می‌شود، این است که پدر نظر می‌دهد و مادر نظر پدر را همان‌جا نقض می‌کند و بالعکس. در اینجا بچه می‌گوید انگار این حرف‌هایی که این‌ها می‌زنند آن‌قدر هم پایه ندارد! در حالی که موقع تصمیم‌گیری باید یک حریمی ببندند و بعد در حضور بچه‌ها بگویند این کار را بکن. این‌جوری باید شود. مثلاً ما این مسافرت را می‌رویم. نه این که پدر بگوید ما چنین مسافرتی می‌رویم، بعد مادر بگوید اگر می‌خواهی بروی خودت برو! برای همین فرزندان می‌توانند پدر و مادر را دور بزنند!

در آیه‌ی 58 سوره‌ی نور می‌فرماید بچه‌های نابالغ ‌اگر می‌خواهند بر پدر و مادر وارد شوند، باید سه وقت اجازه بگیرند: قبل از نماز صبح، سر ظهر و بعد از نماز عشاء. ثَلَاثُ عَوْرَاتٍ لَّکُمْ؛ این سه وقت، وقت‌های خلوت زن و شوهری است که باید داشته باشند و فقط مخصوص شهوترانی نیست. در این سه وقت، زن و شوهر با هم هستند و با همدیگر صحبت می‌کنند. دیگر دعواهاشان را جلوی بچه‌ها نمی‌کنند. حالا ظهرها را می‌گوییم در کلان شهرها واقعاً نمی‌شود، ولی همین ظهر اصلاً مرد زنگ بزند و یک ربعی با خانمش صحبت کند.

الآن یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که زن و شوهر اصلاً همدیگر را نمی‌بینند! یعنی صبح، خروس‌خوان می‌رود و شب، بوق سگ می‌آید خانه! در حالی که در آیه می‌بینید سه وقت زن و شوهر با هم خلوت و ارتباط صمیمی دارند.

اگر این سه وقت باشد، خیلی دعواها از سطح خانواده خارج می‌شود و می‌رود در آن سه وقت. با هم قرار می‌گذارند که دعوایی داریم در همان سه وقت! یا حرفی راجع به بچه‌ها می‌خواهیم بزنیم و تصمیم گیری راجع به بچه‌ها انجام دهیم.


«کانال حجت الاسلام قاسمیان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
خانواده دعوا زن و شوهر سوره نور
نظرات