داغ‌ترین پرونده‌ها:

معاون هنیه: سوریه را حامی بزرگ مقاومت معرفی کرد

۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون رئیس دفتر سیاسی حماس، سوریه را حامی بزرگ مقاومت معرفی کرد و از سعی حماس برای احیای روابط با این کشور خبر داد.

«خلیل الحیه» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگویی با روزنامه «الاخبار» به موضوعات مختلف مانند روابط با جهاد اسلامی، مسأله آتش‌بس، انتخابات و روابط با سوریه پرداخت.

محور مقاومت و سوریه

وی رابطه با محور مقاومت (از تهران تا بیروت) را عالی خواند و گفت: در برخی مراحل این رابطه به دلیل اختلاف در دیدگاه‌ها دچار تنش شد اما هیچ روزی قطع نشد.

الحیه در خصوص رابطه در زمینه نظامی هم گفت: ارتباط حتی در اوج بحران هم ادامه داشت.

الحیه از سعی این جنبش برای ارتباط با دمشق خبر داد و سوری را «حامی بزرگ مقاومت» خواند و در ادامه گفت: ما بر روابط خوب با تمام کشورهای جهان بویژه کشورهایی که به مقاومت اعتقاد دارند، اصرار داریم. روزی، در سوریه بودیم و شرایط ما به عنوان یک ملت و مقاومت از بهترین شرایط‌ها بود. به خاطر شرایطی که از آن مطلع هستید حماس از سوریه خارج شد. همچنان برای برادران در سوریه آرزو می‌کنیم که کشورشان را بازگردانند تا به نقش اصلی خود در ارائه خدمت به مسایل امت و حمایت از آرمان فلسطین مانند گذشته ادامه دهد.

رابطه با جهاد اسلامی

اما در هفته‌های گذشته رسانه‌های صهیونیستی مدعی اختلافات میان حماس و جنبش جهاد اسلامی فلسطین شدند و دلیلی که برای این موضوع ارائه می‌دادند این بود که حماس در نبرد اخیر علیه رژیم صهیونیستی که در پی ترور «بها ابوالعطا» فرمانده ارشد جهاد اسلامی رخ داد، در کنار جهاد حضور نداشت.

الحیه این اظهارات را تکذیب کرد و گفت «روابط ما عمیق‌تر از آن است که برخی گمان می‌کنند؛ وارد شدن سرایاالقدس در این نبرد به تنهایی، موضوع جدیدی نیست و قبلا هم به تنهایی در برخی نبردها شرکت داشته همان‌گونه که القسام در چند نبرد به تنهایی شرکت کرده است».

آتش‌بس

وی ادعاهای رسانه‌های اسرائیلی درباره نزدیک بودن توافق آتش‌بس طولانی مدت با حماس را تکذیب کرد و گفت، حماس ممکن است شیوه کار خود را تغییر دهد اما دست از مقاومت با دشمن برنمی‌دارد.

پرونده اسرا

الحیه گفت، پیشرفتی در پرونده تبادل اسرا دیده نمی‌شود و هر آنچه در هفته‌های گذشته در این باره گفته شده، نادرست است.

وی افزود: دولت دشمن به اسرایش بویژه دو نظامی یعنی «شاوول آرون و هدار گولدن» توجهی ندارد، زمانی که اسیر «گلعاد شالیت» نزد ما بود دشمن توجه بیشتری داشت اما امروز علیرغم آنکه ما چهار اسیر در اختیار داریم دولت اسرائیل در آزادسازی آنها جدی نیست.

سفر خارجی هنیه

الاخبار در ادامه از الحیه پرسید آیا مصر شروط مشخصی برای سفرهای خارجی «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس مشخص کرده که مثلا سفر به ایران یا ترکیه را ممنوع کرده باشد؛ وی پاسخ داد: قاهره هیچ شرطی برای ما نگذاشته و سران حماس به هر کشوری که در بهبود وضعیت ساکنان نوار غزه شریک باشد و از مقاومت حمایت کند، سفر می‌کنند.

انتخابات

الحیه در پرداخت به انتخابات عمومی فلسطین هم بار دیگر از عزم راسخ حماس برای مشارکت در این انتخابات گفت و این اقدام منجر به پایان اختلافات داخلی خواهد شد.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
سوریه رژیم صهیونیستی جهاد اسلامی حماس مقاومت
نظرات