داغ‌ترین پرونده‌ها:

عکاسی مخفیانه فیسبوک از کاربران

۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
نرم‌افزار فیسبوک زمانی که با آن کار کنید از صورت شما عکس می‌‎گیرد! در بسیاری از مواقع که دلیل این حجم از نقض حریم خصوص و استفاده از اطلاعات شخصی کاربران از مدیران فیسبوک پرسیده می‌شود پاسخ آنها این است که ممکن است از این اطلاعات برای امور بازاریابی و تبلیغات صحیح استفاده شود ولی آیا واقعاً همیشه داستان به همین منوال است؟

فیسبوک را باید یکی از بدنام‌ترین شرکت‌ها در حوزه امنیت و اطلاعات کاربران بدانیم. در واقع باید گفت هر چه حدس بزنید از این شرکت بخواهید بعید نیست؛ از لو دادن اطلاعات کاربران و فروش آنها گرفته تا حتی عکس گرفتن و استفاده از دوربین دستگاه‌هایشان به صورت مخفیانه!

در بسیاری از مواقع که دلیل این حجم از نقض حریم خصوص و استفاده از اطلاعات شخصی کاربران از مدیران فیسبوک پرسیده می‌شود پاسخ آنها این است که ممکن است از این اطلاعات برای امور بازاریابی و تبلیغات صحیح استفاده شود ولی آیا واقعاً همیشه داستان به همین منوال است؟

اگرچه هیچ‌گاه به صورت رسمی این خبر مورد تأیید قرار نگرفته که فیسبوک به فکر جاسوسی از کاربران است ولی اعمالی که از سوی این شرکت در نرم‌افزارها، سرویس‌ها و باقی مواردی که هنگام کار با آن در محیط‌های مختلف سر می‌زند، هیچ جای شک و شبهه‌ای نمی‌گذارد که بگوییم، فیسبوک گرسنه بینهایت اطلاعاتی است که می‌خواهد هر لحظه از کاربران خود داشته باشد.

به تازگی یکی از کاربران توسعه‌دهنده نرم‌افزار iOS در توییتی اعلام کرد که نرم‌افزار iOS فیسبوک هنگامی که شما با آن کار می‌کنید و در واقع در حال چک کردن حساب خود برای بررسی اتفاقات و پست‌های دیگران هستید، دوربین دستگاه را به صورت مخفیانه فعال کرده و به هیچ عنوان مشخص نیست که این کار به چه دلیلی انجام می‌شود؛ اما آیا این اتفاق از روی عمد به وقع پیوسته یا داستان چیز دیگریست؟

نکته دیگر این است که این اتفاق زمانی می‌افتد که شما از نسخه جدید سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنید و در کمال تعجب برای کاربران نسخه‌های قدیمی‌تر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

در این حالت برخی از مهندسین حدس زده می‌زنند که این اتفاق یک باگ بزرگ برای سیستم‌عامل iOS است که به صورت ناخودآگاه قابلیت استفاده از دوربین را هنگام کار با نرم‌افزار موبایل فیسبوک فعال می‌کند.

در همین زمینه شرکت فیسبوک اعلام کرده که برای رفع مشکل بروزرسانی را برای نرم‌افزار خود ارسال کرده که منتظر تأیید تیم App Store شرکت اپل است تا این قابلیت از نرم‌افزار موبایلی شرکت رفع شود.

البته در این زمینه وبسایت TechCrunch نیز موضوع را با فیسبوک در میان گذاشت که در پاسخ به این وبسایت اعلام شد این یک باگ مربوط به سیستم‌عامل iOS بوده و فیسبوک هیچ قصوری در آن مرتکب نشده‌است.

در ضمن فیسبوک در پاسخ به TechCrunch بر این مورد نیز تأکید کرد که به هیچ عنوان از اطلاعاتی که از این طریق قابل حصول بوده استفاده نشده و نرم‌افزار فیسبوک تصاویر و یا ویدئویی را به هیچ منبعی ارسال نمی‌کند.

به هر حال، درست یا غلط، در این مورد باید حق را به مدیران فیسبوک بدهیم ولی باید به این نکته نیز اشاره کنیم که چنین باگی تا به امروز در یک بروزرسانی برای سیستم‌عامل بی‌سابقه بوده و نمونه این باگ برای هیچ نرم‌افزار دیگری رخ نداده است و مشخص نیست که چرا تنها نرم‌افزار فیسبوک را تحت تأثیر خود قرار داده است.

«سایبربان»

کلید واژه
فیس بوک واتس اپ امنیت سایبری
نظرات