داغ‌ترین پرونده‌ها:

حباب کاذب ۱۰ درصدی قیمت برخی اقلام آجیل و خشکبار

۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: امیدواریم با عرضه انبوه آجیل و خشکبار تا پایان ماه، قیمت این اقلام به نرخ واقعی خود در بازار برسد.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره آخرین وضعیت بازار آجیل و خشکبار اظهار کرد: با توجه به ورود محصول نو و افزایش چند برابری تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل، آرامش نسبی بر بازار آجیل و خشکبار حاکم است.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه عمده اقلام آجیل و خشکبار وجود ندارد، افزود: سرمازدگی ابتدای سال تا حدودی بر کیفیت و تولید بادام تاثیر گذاشته است، اما تا پایان مهر نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در این باره داشت.

احمدی از افت ۳۰ درصدی قیمت اقلام آجیل و خشکبار از ابتدای سال تاکنون در بازار خبر داد و گفت: سال گذشته به سبب وقوع سرمازدگی و افت چشمگیر تولید، قیمت با نوساناتی در بازار روبرو شد به طوریکه قیمت پسته تا مرز ۲۴۰ هزار تن افزایش یافت، اما هم اکنون قیمت هر کیلو پسته از ۱۹۰ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تن تقلیل داشته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه افت بیش از حد قیمت منجر به ضرر و زیان کشاورزان می‌شود، گفت: هم اکنون در میدان میوه و تره بار قیمت هر کیلو پسته تازه ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است که در صورت افت مجدد قیمت، تولید برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

 

وی ادامه داد: بنده معتقدم که قیمت انواع تخمه و مغز‌ها حداقل ۱۰ درصد حباب دارد، از این رو پیش بینی می‌شود با عرضه انبوه تا پایان ماه، قیمت این اقلام به نرخ واقعی خود در بازار برسد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار افزایش هزینه‌های تولید را دلیل اصلی بالا بودن قیمت اقلام آجیل و خشکبار در بازار اعلام کرد و افزود: با وجود رشد مناسب تولید و میزان مصرف پیش بینی می‌شود که حباب کاذب ۱۰ درصدی قیمت اقلام از بین رود، اما در صورت عدم برنامه ریزی مدون برای صادرات به سبب مازاد تولید در بسیاری اقلام، کشاورزان متحمل زیان می‌شوند که این امر کاهش تولید و افزایش مجدد قیمت در سال آینده را در بر خواهد داشت.

احمدی در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات آجیل و خشکبار تصریح کرد: اگرچه صادرات برخی اقلام همچون کشمش در حال انجام است، اما اکثر اجناس به سبب مشکلات بازگشت ارز تعریف چندانی ندارد.

«خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان»

کلید واژه
صادرات بازار آجیل و خشکبار
نظرات