داغ‌ترین پرونده‌ها:

حذف یارانه پنهان منجر به رشد نرخ تورم می‌شود

۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۷
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
پژویان گفت: موضوعی که برخی به اشتباه متوجه شده‌اند، این است که یارانه‌های پنهان به نفع اقشار کم درآمد است و اصلاح آن بیشترین فشار را به اقشار ضعیف جامعه وارد خواهد کرد.

جمشید پژویان اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه علامه اظهار کرد: موضوعی که برخی به اشتباه متوجه شده‌اند، این است که یارانه‌های پنهان به نفع اقشار کم درآمد است و اصلاح آن بیشترین فشار را به اقشار ضعیف جامعه وارد خواهد کرد. ولی اساساً چنین نیست و تحلیل‌ها و تجربه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که این تصور غلط است و بیشترین سود از یارانه‌های پنهان نصیب اقشار مرفه و ثروتمند جامعه می‌شود و به همین نسبت اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های پنهان و پیدا بیشترین ضرر را به این بخش وارد خواهد کرد. بنابراین اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های پنهان به نفع دهک‌های کم درآمد است و بیشترین فایده را نیز برای این گروه دارد.

وی افزود: این اتفاق ممکن است که منجر به رشد نرخ تورم در یک دوره زمانی شود اما اساساً سیاستی ضد تورم و ضد ابرتورم است که باید یکباره انجام شود. افزون براینها، یارانه‌هایی که بخش اعظم آن نصیب اقشار پردرآمد جامعه می‌شود، از جیب دولت پرداخت نمی‌شود و حامل‌های انرژی نیز متعلق به دولت نیست. حتی نفت نیز متعلق به همه است و هرچه که از درآمد نفتی تبدیل به یارانه می‌شود، بدترین نوع عایدی است. یعنی، این یارانه‌ها از سهم دهک‌های ضعیف جامعه کاسته می‌شود و دارایی دهک‌های بالا را بیشتر می‌کند. به تعبیری یارانه‌ها را ما خودمان می‌پردازیم و بار بیشتر آن به دوش گروه‌های متوسط و کم درآمد است.

«نود اقتصادی»

اخبار مرتبط
کلید واژه
دهک‌های کم‌درآمد یارانه پنهان جمشید پژویان
نظرات
  • حاج رضا
    ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
    57 46

    ظاهرا بازهم باید شاهد نظرات کارشناسی سفارشی و هدفمند برای حذف یارانه ها و گرانی مجدد برای مردم با این استدلال همیشگی این کارشناسان که یارانه ها به نفع ثروتمندان است باشیم دقیقا همان استدلالی که برای حذف یارانه های حاملهای انرژی و نان شد و منجر به رداخت یارانه نقدی به مردم که بعد از آن شاهد تورم افسارگسیخته و به مرور حذف یارانه نقدی اقشار مختلف مردم و گرانی چند باره حاملهای انرژی و نان بودیم بدون اینکه تغییری در افزایش نقدی یارانه مردم باشیم بنظر حقیر داستان جدیدی دوباره شروع شده است و باید دید اهداف اصلی چیست ؟