داغ‌ترین پرونده‌ها:

جنگ روادیدی آمریکا علیه روسیه

۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از بی‌توجهی دبیرخانه سازمان ملل به اقدام تحریک‌آمیز آمریکا در عدم صدور روادید به نمایندگان خارجی، یادآور شد که واشنگتن یک رکورد منفی دیگر در بی‌اعتبار کردن خود در عرصه بین‌المللی برجای گذاشت.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در مصاحبه با نشریه «حیات بین‌المللی» اعلام کرد که مسکو آماده مذاکره با واشنگتن در رابطه با تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی است و نباید اجازه داد تا این توافقنامه از بین برود، ولی هیچ علائمی از طرف واشنگتن در این رابطه دریافت نشده است.

ریابکوف گفت: «ما از همتایان آمریکایی خود خواسته‌ایم تا بیشتر از این وقت تلف نشود، وقتی که چیز زیادی به پایان آن نمانده. ما باید حداقل مشخص کنیم که در رابطه با این توافقنامه چه تصمیمی داریم. مواضع ما در این رابطه مشخص است. ما خواستار تمدید آن هستیم و زمان این تمدید باید بررسی شود. نباید اجازه داد تا این توافقنامه مهم از بین برود، چنین اقدامی غیرقابل بخشش بوده و جامعه بین المللی این مسئله را به عنوان از بین رفتن یکی از پایه‌های اصلی امنیت بین الملل به خاطر خواهد داشت.»

روسیه تدابیری برای تامین امنیت اروپایی و آسیایی خود در نظر خواهد گرفت

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که پدیدار شدن موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر در اروپا، سیاست تامین امنیت این کشور را کاملاً تغییر خواهد داد.

وی گفت: «به عقیده من، پدیدار شدن چنین موشک‌هایی در مناطق مرکزی و غربی اروپا که می‌تواند بخش‌هایی از خاک فدراسیون روسیه را در معرض تهدید قرار دهد، منجر به تغییر اساسی اوضاع از لحاظ تامین امنیت ملی روسیه خواهد شد و مقامات مسکو احتمالاً مجموعه تدابیر لازم در این زمینه را در نظر بگیرند.»

سرگئی ریابکوف افزود، روسیه بعد از توقف اجرای پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر با ایالات متحده، ملاحظات خاصی را در عرصه آینده خلع سلاح در نظر گرفته است، ولی این مسئله باعث نمی شود تا موقعیت این کشور تضعیف شود. به گفته وی، امروزه روسیه تازه شروع به نزدیک شدن به مفاهیم خاص مربوط به جهان بدون پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، از لحاظ تامین امنیت اروپایی و آسیایی شده است.

مسکو پاسخگویی به جنگ روادیدی از سوی آمریکا را بعید نمی‌داند

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که مقامات مسکو بعید نمی‌دانند، پس از اقدام واشنگتن در رابطه با عدم صدور روادید برای برخی اعضای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل، اقدامات لازم برای پاسخگویی به این مسئله در نظر گرفته شود. البته این مسئله به خوبی درک می شود که این تبادل جنگ روادیدها از طرف ایالات متحده آغاز شده است.

این دیپلمات افزود: «در روسیه بارها به همتایان آمریکایی پیشنهاد شده تا توافقاتی در رابطه با این قبیل موارد صورت بگیرد و اقدامات بر اصل: چشم در برابر چشم، یا دندان در برابر دندان انجام نشود. ولی فعلاً پاسخی از واشنگتن نرسیده است.

ریابکوف به طور دقیق مشخص نکرد که پاسخ احتمالی مسکو متقارن خواهد بود یا خیر، و تنها گفت: «به این دلیل که این مسئله تنها در رابطه با شهروندان روس نبوده، بلکه اقدامی تحریک‌آمیز بود که در غفلت کامل از سوی سازمانی صورت گرفته که در خاک خود ایالات متحده قرار دارد.»

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که واکنش دبیرخانه سازمان ملل به این اقدام آمریکا می بایست به مراتب قابل توجه‌تر می‌بود. خودداری از صدور روادید برای هیئت‌های نمایندگی خارجی، زنگ خطری در رابطه با تعهدات آمریکا در قبال سازمان ملل است. به عقیده وی، مقامات واشنگتن با این اقدام یک رکورد منفی جدید در زمینه آسیب رساندن به اعتبار خود در عرصه بین المللی برجای گذاشتند.

سرگئی ریابکوف در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد، در مسکو بعید نمی دانند که جنجال پیرامون انتشار محتوای گفت‌وگوهای تلفنی بین "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا و "ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین، همزمان با هفته نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در سطح بالاترین سطح، ممکن است مربوط به شکست تحقیقات "رابرت مولر" دادستان ویژه آمریکا داشته باشد. به گفته وی،  تحقیقات مولر تاثیر مورد نیاز را برای برخی نیروهای سیاسی خاص، نه تنها در آمریکا، بلکه در برخی پایتخت‌های دیگر نداشت و آنها به جنجال دیگری برای رسیدن به اهداف خود احتیاج داشتند.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
آمریکا روسیه جنگ سرگئی ریابکوف
نظرات