داغ‌ترین پرونده‌ها:

باید بدهی خود به ایران را پس دهیم

۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزیر خارجه سابق انگلیس گفت سیاست‌ غرب در قبال ایران در حال شکست است زیرا آمریکا و اروپا هر کدام موضع خود را پیش گرفته‌اند و اتحادی بین آن‌ها وجود ندارد.

«جرمی هانت» وزیر  خارجه سابق بریتانیا گفت، دولت انگلیس باید طبق رأی دادگاه این کشور، بدهی‌هایش نسبت به ایران را تسویه کند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، هانت در مصاحبه با «رادیو بی‌بی‌سی» گفت، سیاست‌های غرب نسبت به ایران بی‌نتیجه خواهد بود. او از اروپا و آمریکا درخواست کرد درخصوص سیاستی جدید به‌ جمع‌بندی برسند که در خلاص شدن ایران از فشار تحریم‌ها را تسهیل کند.

هانت مدعی شد «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران را به آزادی «نازنین زاغری راتکلیف» ارتباط می‌دهد. در حالی که این بدهی به قراردادی میان تهران و لندن در دهه ۱۹۸۰ میلادی مرتبط است. این قرارداد درپی عدم تحویل تانک‌های «شیفتن» به ایران پس از پرداخت پول آن در دوره پهلوی، بسته شد.

نازنین زاغری به اتهام جاسوسی از سوی دادگاه انقلاب به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. ایران شهروندان دوتابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد و همه آنها را شهروندان ایرانی تلقی می‌کند.

ظریف روز یکشنبه اعلام کرد با «فیلیپ هموند» وزیر خزانه‌داری وقت انگلیس برای دریافت این مبلغ به تفاهم رسیده بود اما هانت مانع از این اقدام شد.

دادگاه‌های متعددی به بازپرداخت این بدهی به تهران رأی داده‌اند اما بر سر مبلغ آن اختلافات حقوقی جدی وجود دارد. در داخل دولت انگلیس هم اختلافات پنهان زیادی در خصوص پرداخت یا عدم پرداخت آن وجود دارد.

هانت در ادامه مدعی شد: «ما از حکم دادگاه تبعیت می‌کنیم اما آنچه انجام نخواهیم داد، ربط دادن آن به آزادسازی گروگان است زیرا اگر چنین کاری کنید، در آینده کشورهای دیگری مانند ایران را به گروگان‌گیری هنگام بروز اختلاف ترغیب می‌کنید».

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس از آمریکا و اروپا درخواست کرد موضع‌ یک پارچه‌ای در مقابل ایران اتخاذ کنند و راهبردی که موجب تفرقه بین این دو شود بی‌نتیجه خواهد ماند. وی شرح داد: «نقطه شروع این اقدام این خواهد بود که سیاست غرب درقبال ایران در حال شکست است و سیاست فشار حداکثری اقتصادی که برای ممانعت از فعالیت‌های ایران طراحی شده بود به طور واضحی عملی نیست».

هانت گفت: «همین‌طور سیاست اروپا برای حفظ برجام نیز شکست خواهد خورد زیرا ایران در حال عبور از محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم است، پس باید دوباره فکر کنیم. به گمانم درسی که می‌گیریم این است که زمانی که آمریکا و اروپا در خصوص ایران راه خود را می‌روند، به نتیجه‌ای نمی‌رسد و باید باهم متحد شویم».

«امانوئل ماکرون» اخیراً اعلام کرده توافق هسته‌ای ایران و کشورهای عضو گروه ۵+۱ در سال ۲۰۱۵، باید بسط یابد و مسائل جدیدی را در برگیرد. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا نیز در مصاحبه‌ای در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار توافقی جدید با ایران شد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای جداگانه از سخنان جانسون حمایت کرد و گفت: «به خاطر همین است که می‌گویم او (جانسون) یک برنده است».

جانسون روز سه‌شنبه در دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در نیویورک از وی برای سفر به لندن دعوت کرده و همچنین خواستار آزادی  زاغری شده است.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
برجام ایران انگلیس اروپا جرمی هانت بریتانیا غنی سازی اورانیوم
نظرات