داغ‌ترین پرونده‌ها:

آمریکا برای نشان‌دادن حسن‌نیت دانشمند ایرانی را آزاد کند

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس»آمریکا گفت ایالات متحده بهتر است برای نشان‌دادن حسن‌نیت خود دانشمند ایرانی را آزاد کند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» که بخشی از این مصاحبه شامگاه شنبه و مشروح آن روز یکشنبه منتشر شد در پاسخ به مجری این شبکه که اظهار داشت، ایران برای نشان دادن حسن نیت خود تعدادی از زندانیان آمریکایی در ایران را آزاد کند، گفت: « آیا بهتر نیست که ایالات متحده برای نشان دادن حسن نیست خود دانشمند ایرانی را که فقط به این دلیل که به وی روادید داده شده و بدون هیچگونه اتهامی در زندان این کشور در بازداشت به سر می برد، آزاد کند؟»‌

ظریف در ادامه افزود: «ویزای دانشمند ایرانی در حالی که به سمت آمریکا در حال پرواز بوده ابطال شده است. وی یک دانشمند است. او متخصص علوم نظامی نیست. او استاد زیست شناسی است. او دانشمند مشهوری در جهان بود و اگر درست گفته باشم در حال کار روی ژن های بازآفرینی بود. اگر به درستی به یاد داشته باشم او از نوامبر یا دسامبر سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد. چرا آنها او را به عنوان حسن نیت آزاد نمی‌کنند تا دست کم بتواند به مزار مادرش که به تازگی فوت شده برود؟»

پروفسور مسعود سلیمانی در اواخر ماه اکتبر سال گذشته میلادی در جریان سفرش به آمریکا از سوی پلیس این کشور در فرودگاه شیکاگو دستگیر می‌شود و نزدیک به یک سال است که در بازداشگاهی در شهر جورجیا به سر می برد.

حدود 11 ماه است که دکتر سلیمانی بدون برگزاری جلسه رسمی دادگاه و بدون اعلام جرم مشخصی از طرف دادستانی ایالات متحده در بازداشتگاهی نامناسب در شهر آتلانتا در کنار بزهکاران خطرناک محبوس شده است؛ بدون اینکه به داروهای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد و علاوه بر این دچار مشکلات بینایی نیز شده است.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
آمریکا محمد جواد ظریف دانشمند زندان
نظرات