داغ‌ترین پرونده‌ها:

وضعیت وخیم دانشمند ایرانی در زندان آمریکا

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وضعیت دکتر مسعود سلیمانی استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس که حدود یک سال دریکی از زندان های آمریکا ست، وخیم گزارش می شود. به تازگی مادر این استاد دانشگاه ایرانی دارفانی را وداع گفته است.

وضعیت دکتر مسعود سلیمانی استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس که حدود یک سال  دریکی از  زندان های  آمریکا ست، وخیم گزارش می شود. به تازگی مادر این استاد دانشگاه ایرانی دارفانی را وداع گفته است.

دکتر مسعود سلیمانی، محقق برجسته حوزه سلول‌های بنیادی که یکی از 100 دانشمند برتر جهان به لحاظ استناد‌های علمی است، در مهر ۹۷ با دعوت رسمی موسسه مایوکلینیک آمریکا قانونی و با روادید رسمی تحقیقاتی وارد فرودگاه شیکاگو شد اما با دستور دولت آمریکا، ماموران امنیتی این کشور در اقدامی غیرقانونی و مغایر با پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، اقدام به بازداشت وی و انتقالش به زندان دیتون شهر جورجیا در ایالت آتلانتا کردند. بنا به گفته همسر دکتر سلیمانی، چشمان این دانشمند کشور به دلیل وضعیت نامساعد زندان در آمریکا، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارد.

وی که از بیماری IBS (سندروم روده تحریک پذیر) رنج می‌برد، در شرایط بد زندان آمریکا با کاهش وزن شدید مواجه شده و وضعیت جسمی‌اش وخیم است.

دولت آمریکا تاکنون هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه نکرده است. همسر دانشمند بازداشت شده ایرانی با تشریح وضعیت مسعود سلیمانی در زندان «دیتون» آتلانتا آمریکا، به ایرنا گفت: همسرم هیچ شرطی را نپذیرفته و تا آن جا که می‌دانم زیر برگه پذیرش جرم (مربوط به جریمه مالی و زندان) را امضا نکرده است.

مهناز ربیعی در حاشیه مراسم یادبود مادر مسعود سلیمانی گفت: متاسفانه همسرم وضعیت مناسبی ندارد و تصور می‌کند مادرش در قید حیات است و در تماسی که با وی گرفته شد، می‌گفت مرتب دعا می کنم ولی خواب‌های بد می‌بینم؛ گویی احساس کرده اتفاقی افتاده است.وی در خصوص وضعیت روحی همسرش خاطرنشان کرد: مسلما یک عضو هیئت علمی که 11 ماه (۳۰ مهر ۹۷ تاکنون) در زندان تحقیر شده است اوضاع روحی مناسبی ندارد.همسر دکتر سلیمانی درباره پیگیری‌های دستگاه‌های ذی ربط گفت: همه از پیگیری وضعیت همسرم سخن می‌گویند ولی تاکنون هیچ خبری نشده است.

روزنامه خراسان

کلید واژه
آمریکا وزارت علوم دانشمند مسعود سلیمانی زندان
نظرات