داغ‌ترین پرونده‌ها:

تحلیل های توئیتری از تصاویر مقتدی صدر در حسینیه امام (ره)

۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
انتشار تصاویر مهمی از حضور «سید مقتدی صدر» رهبر جریان پرنفوذ صدر در عراق در حسینیه امام خمینی (ره) واکنش ها و تحلیل های مختلفی را به دنبال داشته است. در این تصاویر «مقتدی صدر» در کنار رهبر معظم انقلاب و نیز سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و سردار سلامی فرمانده کل سپاه نشسته است.
انتشار تصاویر مهمی از حضور «سید مقتدی صدر» رهبر جریان پرنفوذ صدر در عراق در حسینیه امام خمینی (ره) واکنش ها و تحلیل های مختلفی را به دنبال داشته است. در این تصاویر «مقتدی صدر» در کنار رهبر معظم انقلاب و نیز سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و سردار سلامی فرمانده کل سپاه نشسته است. این اتفاق از این نظر قابل توجه است که در سال های اخیر، مقتدی صدر همواره یکی از چهره هایی بوده که با سیاست های جمهوری اسلامی در عراق، مخالفت کرده است و حتی در برهه ای او به عربستان نزدیک شد و در ریاض با بن سلمان نیز دیدار کرد. انتشار این تصویر و نیز سفر مقتدی صدر به تهران همچنین در شرایطی انجام می شود که رابطه او با دولت «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به گونه ای شده که او به تازگی با لحنی تهدید آمیز گفته بود: «آن چه در عراق رخ می‌دهد به منزله اعلام پایان دولت و تبدیل شدن به یک کشور آشوب است... و اگر دولت اقداماتی جدی اتخاذ نکند، من برائت از آن را اعلام می‌کنم.» در چند روز گذشته همچنین تصاویری از توزیع غذای نذری توسط مقتدی صدر بین مردم در قم، منتشر شده بود. برخی تحلیل گران معتقدند که مقتدی صدر پس از انتخابات و کسب کرسی های بیشتر در پارلمان عراق تلاش کرد در قرابت با عربستان سعودی دولت تشکیل دهد اما وقتی با واقعیت هایی از نقش مخرب سعودی ها در مسائل داخلی عراق مواجه شد، کم کم کوتاه آمد و در نهایت به نخست وزیری «عادل عبدالمهدی» و ریاست جمهوری «برهم صالح» رضایت داد.
 
واعظی: این حضور نشان داد که همه ما با هم متحد هستیم
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به حضور مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم شام غریبان، گفت: این حضور به آن هایی که تبلیغ می‌کردند آقای مقتدی صدر به خاطر ارتباط با عربستان از ایران جدا شده است نشان داد که همه ما با هم متحد هستیم و جایگاه مقام معظم رهبری نیز چیزی نیست که با مسائل سیاسی جابه جا شود و این موضوع آن چیزی است که باید غیر از ایران دیگران نیز به آن بپردازند. همان طور که آقای سیدحسن نصرا... به خوبی از جایگاه مقام معظم رهبری یاد و اشاره کردند که تحت هر شرایطی این همبستگی و یگانگی را با رهبری ایران در سطح جهان حفظ می‌کنند.
 
تحلیل گران چه می گویند؟
در میان تحلیل هایی که درباره این تصاویر منتشر شد نیز عمدتا دو نگاه پررنگ بود؛ یک نگاه این که به دلیل سابقه ای که او در مخالفت با ایران دارد، باید با احتیاط با وی مواجه شد و نباید درباره حضورش در تهران و حسینیه امام خمینی(ره) تحلیل های احساسی و خلاف واقع ارائه کرد. دیدگاه دوم نیز این است که با وجود سابقه ای که مقتدی صدر دارد اما اولا او پس از انتخابات عراق در سال گذشته ناچار شد به واقعیت های سیاسی عراق تن بدهد و در نتیجه این مسئله بود که بحران تشکیل دولت در بغداد حل شد. دوم این که او در هر حال اکنون به ایران نزدیک شده و این اتفاق در شرایط کنونی منطقه و به خصوص پس از مواضع صریح دیگر گروه های مقاومت در روزهای اخیر نظیر حزب ا... لبنان، انصارا... یمن و حماس در فلسطین در حمایت از جمهوری اسلامی و هشدار به هرگونه تلاش برای ناامن کردن کشورمان، حاوی پیام های مهمی از اتحاد و یکپارچگی محور مقاومت در مقابله با آمریکا و اسرائیل و تهدیدهای آن ها علیه ایران است.
 
تصویر صدر پاسخی به شایعات اخیر بود
سیدرضا قزوینی غرابی تحلیل گر مسائل عراق نیز در کانال تلگرامی خود نوشت: «برخی منابع عراقی خبر داده بودند صدر در روزهای اخیر که در قم به سر می برد دوبار درخواست دیدار با سلیمانی و برخی مقامات ارشد را داده بود که هر دوی آن ها رد شده بود. این خبر اگر صحت می داشت به تعمیق نارضایتی صدر و هواداران او از ایران منجر می شد...اما تصویر منتشر شده گویای این است که شایعات مطرح شده اخیر به احتمال بسیار زیاد صحت نداشته است». وی افزوده است: «به هر جهت حضور صدر در کنار رهبر انقلاب و سپس انتشار تصاویر این دیدار هر چند سیگنال ها و پیام هایی را منتقل خواهد کرد اما فعلا نمی توان آن را به مثابه یک رویکرد راهبردی یا تغییر بنیادین در روابط صدر و ایران تحلیل کرد».
 
تحلیل های توئیتری از تصاویر مقتدی صدر
 
انتشار تصویر حضور «مقتدی صدر» در حسینیه امام خمینی(ره) درحالی که بین رهبر انقلاب و سردار سلیمانی نشسته بود، در شبکه های اجتماعی نیز واکنش های زیادی داشت که نمونه هایی از توئیت های کاربران توئیتر را در این زمینه می خوانید:
 
حسن خجسته: صدر در ملاقات قبل از مراسم روضه خوانی با رهبر انقلاب، تعبیری درباره  سردار سلیمانی به کاربرد که حاکی از عمق اعتماد و اعتبار سردار در چشم و دل رجال عراق است.
 
جناب آقای  مقتدی صدر هر قدر بچرخی و بخوای متفاوت باشی اما در سایه ولایت سیدنا الامام خامنه‌ای هست که عزت و آبروت حفظ خواهد شد. از سرانجام مرسی درس بگیر و هیچ وقت از زیر سایه ولایت بیرون نرو.
 
جایگاه مردمی ومحبوبیت مقتدی صدر  در عراق تا حد زیادی مدیون نظریه او درباره استقلال عراق در مقابل ایران است. او همسایه   خوبی است ولی رفیق همراهی نیست. کمی با احتیاط حرکت کنیم.
 
به نظر من چیز خاصی تغییر نکرده، احتمالا فقط شناخت شما نسبت به مقتدی صدر (یکی از قدرتمندترین مردان سیاسی - نظامی عراق) واقعی‌تر شده است. او، با ما بوده و هست.
 
حضور غافلگیرانه‌ مقتدی صدر در مراسم عزاداری بیت رهبری، تحقق عملی شعار امروز ما ترکناک یابن الحسین سیدحسن نصرا... بود.
 
مقتدی صدر شب شام غریبان به بیت رهبری آمده، جدای از خوشحالی و وحدت و تحلیل‌های احساسی و...بدون تعارف، نگران هم باید بود. بعضی وقت‌ها، بعضی‌ها نیامدنشان بهتر از آمدن و سپس پشت کردن و رفتن شان است...خدا به همه ثبات قدم در راه ولایت عطا کند، بحق‌الحسین (ع).
 
تاثیر این عکس کمتر از حمله موشکی به تل‌آویو نیست.
 
هرچند به کوفی جماعت نمی شود خیلی اعتماد کرد اما حضور مقتدی صدر در بیت رهبری و سخنان سید حسن نصرا... در کنار اخراج بولتون نشان از قدرت تاثیر گذاری راهبرد «اَبَرمقاومت» در مقابل «ابرقدرت» بود.
 
چند هفته قبل، عبدالملک بدرالدین؛ چند روز قبل، اسماعیل هنیه؛ عاشورا، سید حسن نصرا... و حالا، مقتدی صدر؛ فقط می خواستن به آقا اعلام کنند: ما ترکناک یابن الحسین.
 
روزنامه خراسان
کلید واژه
آیت‌الله سید علی خامنه‌ای مقتدی صدر قاسم سلیمانی حسین سلامی
نظرات