داغ‌ترین پرونده‌ها:

اعتماد به تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال در کشور

۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
یک کارشناس اقتصادی گفت: در راستای ایجاد اشتغال در کشور، دولتی‌ها باید به بخش تعاونی اعتماد کنند که در این صورت هم جامعه بیکاران کشور کم جمعیت‌تر می‌شود و هم سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور بیشتر خواهد شد.

میر محمد حشمتی در خصوص کاهش جمعیت بیکاران کشور اظهار کرد: در راستای کاهش نرخ بیکاری در کشور استخدام کردن افراد بیکار و مشغول شدن آن‌ها در یک شرکت یا در بازار‌های کار نمی‌تواند تاثیر زیادی در تحقق این امر داشته باشد.

وی در ادامه افزود: بلکه برای به حداقل رساندن نرخ بیکاری در کشور، باید بازار‌ها و یا فرصت‌های شغلی جدیدی را ایجاد کنیم که تا پیش از این در کشور وجود نداشته و جای خالی این مشاغل نیز هم اکنون در کشور احساس می‌شود.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: هم اکنون در کشور افراد تحصیل کرده و بیکاری هستند که از توانایی آن‌ها استفاده نمی‌شود و این افراد به عنوان منابع ملی محسوب می‌شوند و توانایی فعالیت در بسیاری از حوزه‌ها و فناوری‌های جدید را دارند.

حشمتی ادامه داد: از جمله این فناوری‌های جدید می‌توان به حوزه استارت آپ‌ها اشاره کرد که طی چند سال گذشته در کشور توجه بیشتری به آن‌ها شده است همچنین فعالیت در بازار‌ها و کسب وکار‌های اینترنتی از چند جهت و رشته می‌توانند نیرو جذب کنند.

وی تصریح کرد: یکی از نکات قابل توجه در اشتغال زایی این است که دولت محدوده فعالیت خود را در راستای تحقق این مهم تغییر دهد یعنی حمایت‌های دولت فقط باید در راستای تسهیلات، بیمه و هموار سازی راه کارمندان باشد.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: تجربه ثابت کرده که دولت نمی‌تواند در اشتغال زایی برای جوانان موفق باشد و باید این امر را به بخش‌های دیگر یعنی بخش خصوصی و تعاونی بسپارد تا نتیجه بهتری برای جامعه بیکاران کشور محقق شود.

حشمتی با ذکر این مطلب که فعالیت بخش تعاون در راستای اشتغال زایی با بخش‌های دیگر متفاوت است، ادامه داد: به این شکل که بخش تعاونی باید با گردهم آوری اشتغال‌های خرد و کوچک اقدام به ایجاد یک بخش تعاونی در حوزه‌های مختلف اقتصادی کند.

وی یادآور شد: پس از ایجاد یک تعاونی کوچک، زمان آن است که دولت و بخش تعاونی از آن‌ها حمایت کنند تا ضمن حل مشکلاتشان رفته رفته تبدیل به یک تعاونی بزرگتر شوند و خود بتوانند با ایجاد اشتغال‌های جدید اقدام به تشکیل تعاونی‌های کوچک کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در راستای تحقق به این امر، دولتی‌ها باید به بخش تعاونی اعتماد کنند که در این صورت هم جامعه بیکاران کشور کم جمعیت‌تر می‌شود و هم سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور بیشتر خواهد شد.

خبرگزاری میزان

کلید واژه
بیکاری جوانان بیکاری جوانان اشتغال تعاون
نظرات