داغ‌ترین پرونده‌ها:
سیدافقهی:

عمده مشکلات کشور به عوامل مزدور و کارشکن داخلی برمی‌گردد

مشکلات معیشتی ناشی ازرانت خواری‌ها و آقازادگی‌هاست، نه تحریم
۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
کارشناس ارشد مسائل سیاسی گفت: یک کارشناس مسائل سیاسی مقاومت را تنها راه ایران در مقابل آمریکا دانست و گفت: بخش عمده مشکلات کشور به عوامل مزدور و کارشکن داخلی برمی‌گردد که همه چیز را به برجام گره زده و اقتصاد مقاومتی را نادیده می‌گیرند.

سیدهادی سیدافقهی کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و خاورمیانه، در چهارمین دوره نهمین طرح ضیافت رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد، درباره راهبرد‌های آمریکا در جهان گفت: تاریخ سیاسی آمریکا تاکنون حاکمیتی به افراطی‌گری ترامپ که هیچ قانون و معاهده‌ای را چه انفرادی و چه جمعی قبول ندارد به خود ندیده است؛ ترامپ به محض ورود به کاخ سفید، نه‌تن‌ها با ایران بلکه با همه جهان اعلام جنگ کرد.

معامله قرن اوج ماجراجویی آمریکا است

وی با اشاره به خروج آمریکا از سازمان‌ها، معاهدات و توافق‌نامه‌های بین‌المللی در همان روز‌های نخست ریاست جمهوری ترامپ، معامله قرن را اوج ماجراجویی و هنجارسازی آمریکا دانست و افزود: معامله قرن، معامله پایاپای بین رژیم صهیونیستی و آمریکا از یک سو و کشور‌های حوزه خلیج فارس از سوی دیگر، برای پیچیدن طومار فلسطین است که اهداف دیگری، چون تجزیه داخلی کشور‌های خاورمیانه، مدیریت انرژی منطقه به دست آمریکا، ابرقدرت شدن رژیم صهیونیستی و تعمیق نفوذ آمریکا در منطقه را نیز دنبال می‌کند.

سیدافقهی تقویت حضور نظامی (قراردادها، پایگاه‌ها و مانور‌های نظامی)، منظومه سیاسی در منطقه (شش کشور حاشیه خلیج فارس و دو کشور ترکیه و عمان که با رژیم صهیونیستی قرارداد صلح دارند)، منظومه اقتصادی و منظومه دینی رسانه‌ای را از جمله راهبرد‌های آمریکا برای تحقق اهداف فوق نام برد و گفت: از همه این‌ها خطرناکتر، منظومه دینی رسانه‌ای آمریکا در منطقه است که آشکار نیست و حد و مرز هم ندارد و وظیفه‌اش، توجیه حضور و جنایات آمریکا در منطقه و حق حیات رژیم صهیونیستی است.

مراکز رسمی فعال علیه ایران

کاردار سابق ایران در لبنان، کاخ سفید، کنگره و اتاق‌های اندیشه ورزی در کنار لابی‌های بسترساز اجرای سیاست‌های آمریکا در منطقه مانند سازمان همکاری‌های رژیم صهیونیستی با آمریکا، منافقین و اعراب را از مراکز رسمی فعال علیه ایران در آمریکا برشمرد و با اشاره به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا همچون پاره کردن برجام، تشدید تحریم‌ها و تعیین شروط 12 گانه برای مذاکره، تصریح کرد: طبق ادعای دولت، یکی از اهداف ما در برجام آزادکردن 117میلیارددلار پول نفت بلوکه شده‌مان در بانک‌های آمریکا بود که محقق نشد.

سیدافقهی در ادامه به پیش‌فرض‌های مواجهه با آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند «جنگی رخ نخواهد داد ما مذاکره نمی‌کنیم»، برای این است که جنگ سه حالت دارد؛ یا جنگ نظامی است که آمریکا حضورا صدهاهزار سرباز به ایران آورده و نظام را عوض کند که این پیش فرض باوجود مشکلات داخلی آمریکا غیرممکن است.

وی ادامه داد: وضع اقتصادی آمریکا و انتخابات پیش رو اجازه ریسک جنگ را نمی‌دهد؛ وضعیت به حدی بحرانی است که کنگره آمریکا حق اعلام جنگ را از ترامپ گرفته است. حتی اگر حمله نظامی صورت بگیرد تضمینی برای موفق بودنش نیست، چنان که خود فرماندهان نظامی آمریکا در منطقه برایش پیام فرستاده‌اند که هر جنگی با ایران به ضرر ماست.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی، تخریب زیرساخت‌ها با استفاده از موشک‌های دوربرد را دیگر پیش‌فرض مواجهه ایران و آمریکا دانست و گفت: دورتا دور ایران پر از سیلو‌های زیرزمینی موشکِ نقطه زن است که آماده شلیک هستند. از سوی دیگر در صورت حمله آمریکا، ایران در مقابله با او تنها نیست و لبنان و سایر کشور‌های مقاومت نیز در کنار ایران خواهند بود.
سیدافقهی، جنگ نیابتی از سوی آمریکا را نیز منتفی دانست و افزود: پیش فرض بعدی، مذاکره است که از یک سو می‌گویند بدون پیش شرط، مذاکره می‌کنیم و از سوی دیگر رسما 12شرط اعلام می‌کنند. همچنین باید توجه داشت که برجام جدید به‌منظور تضمین امنیت رژیم صهیونیستی، شامل محدودیت‌های نظامی است که ایران زیربار نخواهد رفت؛ حتی اگر 12 شرط را پذیرفته و برجام جدید را هم امضا کنیم چه تضمینی وجود دارد که دوباره پاره نکنند یا رئیس جمهور بعدی آمریکا بدان متعهد باشد.

«آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، یک برآورد دقیق علمی است

کارشناس ارشد مسائل منطقه‌ای با تأکید براینکه تنها گزینه ما در مقابل آمریکا، مقاومت است، یادآور شد: اینکه امام خمینی فرمودند: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، یک برآورد دقیق علمی است و عزت و قدرت و کرامت امروز ما حاصل مقاومت است. البته مقاومت لزوما نظامی نیست بلکه در سه سطح می‌تواند تعریف شود؛ سطح اول، امکانات ذاتی کشور از جمله قلمرو و جمعیت بسیار، ذخایر زیرزمینی و معدنی و هوش بالا است که اجازه اثرگذاری جدی تحریم‌ها را نمی‌دهد.

مشکلات معیشتی ناشی از رانت خواری‌ها، آقازادگی‌ها و مافیای بانکی است

سبدافقهی با تأکید براینکه حداکثر 35درصد گرانی‌ها ناشی از تحریم‌هاست، افزود: بخش عمده مشکلات کشور به عوامل مزدور و کارشکن داخلی برمی‌گردد که همه چیز را به برجام گره زده و در پاسخ تاکیدات رهبرمعظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و مردمی شدن اقتصاد، می‌گویند 15 سال زمان لازم داریم تا شرایط را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: اوضاع آشفته معیشتی ما بیش از آنکه به تحریم برگردد، مربوط به رانت خواری‌ها، سلطان‌ها و آقازاده‌ها و مافیای بانکی است و حالا هم که یک قوه قضائیه قوی آمده و با این‌ها مقابله می‌کند، انگ برخورد سیاسی به آن می‌زنند.
 

هدف از تحریم‌ها ایجاد خطای محاسباتی است

تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: هدف از تحریم‌های اقتصادی، ورای فشار اقتصادی است، چرا که هیچ نظامی تاکنون با فشار اقتصادی تغییر نکرده است. پیوست روانی تحریم‌ها، جنگ روانی و پسامدرن برای ایجاد خطا در محاسبات مردم و مسئولان و تن دادن به مذاکره است.

این استاد دانشگاه سطح دوم مقاومت را حمایت‌های منطقه‌ای از ایران دانست و ابراز کرد: جای تاسف است که هنوز عده‌ای در داخل، قدرت ایران را باور نکرده و مدام مردم را نگران می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم

کلید واژه
تحریم آمریکا آقازاده رانت معامله قرن مشکلات معیشت مردم مشکلات اقتصادی هادی سیدافقهی
نظرات