داغ‌ترین پرونده‌ها:

تلاش فرانسه، انگلیس و آلمان برای اجرایی نشدن گام سوم ایران

نشست سران گروه ۷ امیدوارکننده نیست
۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
کارشناس مسائل بین الملل گفت: فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و آلمانی‌ها به عنوان سه کشور امضاکننده توافق‌نامه برجام در حوزه اروپا درصدهستند تا مانع اجرایی‌شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران شوند.

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل درباره دیدار و گفت‌وگوی روز جمعه ظریف و ماکرون، گفت: دیدار آقای ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با آقای مکرون رئیس‌جمهور فرانسه یک خروجی مثبتی داشته و آن وعده‌هایی است که مکرون در خصوص عملیاتی‌شدن تبادل اقتصادی و مالی با ایران داده و این یک گام مثبت از سوی فرانسه و برخی کشورهای اروپایی تلقی می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه فرانسوی‌ها موضع غیر شفافی در طول توافق‌نامه برجام از خود نشان دادند ولی رفتار دولت فرانسه در مقایسه با سایر کشورها نسبت به ایران مثبت‌تر است. با اینکه بدبینی‌هایی پیرامون وعده‌های مکرون به ظریف وجود دارد و اینکه گفته می‌شود فرانسه درصدد وقت‌کُشی است و تلاش دارد همچنان ایران، فعالیت هسته‌ای او و کاهش تعهدات ایران را نیز تا نتایج انتخابات آمریکا متوقف نماید؛ وعده‌هایی داده اما باید در انتظار نتایج نشست سران «گروه 7» بود که آیا این نشست خروجی قابل قبولی به نفع ایران خواهد داشت و آیا وعده‌هایی که مکرون داده که در جریان نشست 7 پرونده هسته‌ای ایران را به صورت شفاف مطرح کند، عملیاتی خواهد کرد؟.

کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: ایران باید الان در انتظار این نشست باشد ولی خیلی امیدوارکننده نیست؛ به این دلیل که فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و آلمانی‌ها به عنوان سه کشور امضاکننده توافق‌نامه برجام در حوزه اروپا درصدهستند تا مانع اجرایی‌شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران شوند. لذا این رفتارهای فرانسوی‌ها نوعی رفتار مودبانه بوده ولی در عمل گام عملیاتی انجام نمی‌دهند، آنها بیشتر در سطح رسانه و مذاکرات شفاهی یک سری تعهداتی را مطرح می‌کنند و گامی هم در عمل برای اجرایی‌کردن تعهدات خود بر نمی‌دارند.

هانی‌زاده با بیان اینکه متأسفانه انتظار از فرانسوی‌ها که بتوانند در حوزه برجام معجزه‌ای انجام دهند خیلی خوشبینانه نیست، تصریح کرد: ولی به هر حال چاره‌ای غیر از این هم نیست و باید در انتظار رفتار مکرون و عملیاتی‌شدن تعهدات فرانسه نسبت به ایران بود ولی مسلم است که فرانسوی‌ها تحت فشار آمریکا مجبور خواهند شد که تعهدات خود را نسبت به ایران کاهش دهند. انتظار این است که اروپا و اتحادیه اروپایی به تعهدات 11 گانه خود در برابر ایران عمل  کنند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده ولی نتایج سران گروه 7 می‌تواند در این خصوص موثر باشد.

هانی‌زاده همچنین با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورمان خاطر نشان کرد: منطقی‌ترین گزینه این است که ایران ضرب‌الاجل دیگری برای کشورهای اروپایی تعیین کند که اگر در فرآیند زمانی مشخصی به تعهدات خودشان عمل نکنند، ایران گام سوم کاهش تعهدات را عملیاتی کند. ضمن اینکه در سفر آقای ظریف به کشورهای اروپایی مانند فنلاند، نروژ و سوئد رویکرد مثبتی از سوی این کشورها برای همکاری با ایران مشاهده شده ولی به هرحال نقش فشار آمریکا و اهرم فشار آمریکا روی کشورهای اروپایی بسیار بالاست و این کشورها نمی‌توانند خارج از اراده کاخ سفید سیاست‌گذاری‌های خود در برابر ایران را عملیاتی کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل به نظر می‌رسد ایران باید تحمل کوتاهی داشته باشد و آنگاه اگر فرانسوی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند و انگلیس نیز همچنان به کارشکنی خود ادامه بدهد، گام سوم باید عملیاتی شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: گام سوم باید همزمان با پایان ضرب‌الاجلی که ایران برای کشورهای اروپایی تعیین می‌کند باشد و باید طبق روال دو گام گذشته صورت بگیرد. ایران فرآیند زمانی مشخصی را برای اروپایی مطرح کند و بعد از پایان مهلت، گام سوم را با شدت بیشتری ادامه دهد و از اهرم فشار در مقابل فشار استفاده نماید. به همین دلیل به نظر می‌رسد باید دید نتایج سفر آقای ظریف به کشورهای اروپایی و شرق آسیا چگونه خواهد بود و آنگاه باید گام سوم با شدت بیشتری برداشته شود.

خبرگزاری تسنیم

کلید واژه
برجام آلمان انگلیس فرانسه گام دوم حسن هانی زاده گروه هفت
نظرات