داغ‌ترین پرونده‌ها:
موسوی:

از منافع ملی عقب نمی کشیم

حفظ اقتدار رمز آزادی «آدریان دریا» بود
۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز دنیا می‌داند جمهوری اسلامی از منافع خود کوتاه نخواهد آمد و در مقابل این آمریکاست که بازی را سه هیچ باخته است.

سیدنظام الدین موسوی کارشناس مسائل سیاسی با حضور در برنامه "رو در رو" شبکه چهار سیما  با اشاره به اینکه اقتدار نظام منجر به آزادی "آدریان دریا" شد و با بیان اینکه آمریکا و انگلیس ابتدا تلاش کردند پوششی حقوقی برای دزدی دریایی از جمهوری اسلامی ایجاد کنند، تصریح کرد: «بعد از سرنگونی پهپاد متجاوز، آمریکا درپی انتقام گیری بود. هیمنه ایالات متحده شکسته بود و حتی متحدان منطقه ای دولت آمریکا، فهمیدند تصورات شان از این کشور بیهوده است؛ لذا آمریکا در صدد بود این وجهه مخدوش شده را ترمیم کند.»

وی در خصوص بازی جدید غرب برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز اظهار کرد: «این ائتلاف بیشتر روی کاغذ بود. از بدو طرح این موضوع، آمریکا نیز بطور جد دنبال این مسئله نبود. ترامپ نیز اعلام کرد هیچ نیازی به تنگه هرمز نداریم و نفت خود را از خلیج فارس تامین می کنیم؛ در ادامه به نوعی سایر کشورها را نیز تهدید کرد تا آن ها را پای کار آورد.»

از منافع ملی عقب نمی کشیم

موسوی همچنین اقدامات فنی و حقوقی جمهوری اسلامی را مناسب و به جا توصیف کرد و افزود: «آنچه در درجه اول منجر به آزادی نفتکش شد و ائتلاف آمریکا را به نابودی کشاند، مواجهه دنیا با این قضیه بود که جمهوری اسلامی از منافع خود کوتاه نمی آید.»

وی از جنگ اراده ها سخن گفت و ادامه داد: «در این میان احساس شد جمهوری اسلامی اراده ای معطوف به سمت منافع ملی دارد و از آن کوتاه نمی آید. لذا کشورها دانستند اگر یکی بزنند، [چندین برابر] خواهند خورد. دنیا متوجه این مهم شد و آمریکایی ها در این بازی سه هیچ باختند.»

در مقابل تعدی به منافع ملی سکوت نمی کنیم

سیدنظم موسوی واگرایی قدرت ها در حوزه رویارویی با دست برتر جمهوری اسلامی را یادآور شد و تاکید کرد: «دولت بریتانیا و جبل الطارق منافع خود را دنبال می کنند؛ اما زمانیکه احساس کنند جمهوری اسلامی برابر ابر قدرتی نظیر آمریکا تعارف و شوخی ندارد، بطور طبیعی این دو کشور نیز خود را قربانی نمی کنند.»

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد: «اگر نیروهای مومن و انقلابی ایران با نفتکش انگلیس برخورد نمی کردند، در سایر نقاط دنیا نیز شاهد برخورد با [منافع ایران می بودیم] ولی غرب به طور واضح دید که جمهوری اسلامی با هیچ کس تعارف ندارد. از طرفی حوزه منافع جمهوری اسلامی محدود به خلیج فارس نیست. ایران امروز در مرزهای آبی اروپا مستقر است. حال اینکه هیچگاه شروع کننده هیچ تهدیدی نبوده ولی اگر به منافع ملی ما تعدی شود، [ساکت نخواهیم نشست].»

دشمن فهمیده یکی بزند؛ چند ضربه می خورد!

موسوی ادامه داد: «برخی سوال می کنند ایران در سوریه یا در دریای مدیترانه چه کار می کند؟! اما کسی نمی پرسد پهپاد آمریکا یا پایگاه های نظامی این کشور در خلیج فارس چه می کنند! ایران بطور طبیعی از منافع خود دفاع می کند که اگر این چنین حاشیه امنی برای عمق استراتژیک خود ایجاد نمی کردیم، دشمن هیچگاه نمی فهمید اگر یکی بزند، چندین ضربه خواهد خورد!»

وی با بیان اینکه امروز قدرت سیاسی و نظامی ایران به جایگاهی رسیده که سایر کشورها احساس می کنند به راحتی نخواهند توانست به حوزه منافع ما وارد شوند، ادامه داد: «جانسون بخوبی احساس می کند در این زمینه نباید وارد کشمکش با ایران شود؛ از طرفی انگلیس درگیری و مشکلات داخلی دارد اما به واسطه توازن قوا در جمهوری اسلامی و نمایش اقتدار، می داند اگر به یک مناقشه با ایران ورود کند، خروج از آن [با خداست].»

شکست دیپلماسی لبخند!

موسوی در ادامه ضمن ارتباط سنجی میان اقتدار دفاعی-نظامی ایران و دیپلماسی دولتی کشورمان در عرصه سیاست خارجی اظهار کرد: «جوهرِ سیاست ، قدرت است ولی اگر امکان اعمال قدرت در کار نباشد، سیاست ورزی بی معنا می شود.»

وی با بیان این مطلب افزود: «ترامپ به راحتی از معاهدات بین المللی خارج می شود و هیچ نهاد بین المللی از او سوال نمی کند؛ چراکه هیچ ضمانت اجرایی وجود ندارد. بنابراین در کنار منطق دیپلماسی باید بخش حقوقی را نیز فعال کنیم. اما اگر اقتدار سیاسی و نظامی وجود نداشته باشد، قطعا با دیپلماسی لبخند در دنیای فعلی به حق خود دست نخواهیم یافت.»

خبرگزاری تسنیم

کلید واژه
آمریکا خلیج فارس ایران نفت‌کش گریس ١ نفتکش آدریان دریا
نظرات