داغ‌ترین پرونده‌ها:

 آیت الله فاطمی‌نیا: طب اسلامی نداریم/ طب الرضا دروغ است

۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
 آیت الله فاطمی‌نیا:  شما را به حضرت زهرا (س) قسم، نگویید طب اسلامی. رساله‌ی ذهبیه ساخته و پرداخته است و از امام رضا(ع) نیست.

نسیم آنلاین: دعوای میان طرفداران طب سنتی، طب اسلامی و مخالفان آنان در سال های اخیر همواره وجود داشته و در ماه های اخیر فراگیرتر شده است. 

آیت الله فاطمی‌نیا در سخنانی جالب می گوید: من سه چهار سال پیش رفتم صدا و سیما و گفتم شما را قسم میدهم که نگویید طب اسلامی! بلکه بگویید طب سنتی. بعدا دیدم که هر دو را میگفتند گاهی طب اسلامی و گاهی طب سنتی. دیروز در اخبار دیدم که معاون وزارت بهداشت گفته: «نگویید طب اسلامی»! من ایشان را دعا میکنم و میگویم خدا خیرش بدهد. ببینید خواهران و برادران! شما را بخدا حواستان جمع باشد! وقتی میگوییم روایت معنایش این نیست که هرچه میگوییم صحیح است. چرا تا یک روایت میبینیم میگوییم طب اسلامی. تو چه میدانی طب اسلامی چیه؟! شیخ صدوق میفرماید بعضی از این روایاتی که مرتبط با طب هست بعضی از اینها اقلیمیه! یعنی در یک اقلیم خوب است و در اقلیم دیگر خوب نیست! و بعضی از روایات هم از اساس جعلی است. تشخیص روایات جعلی از صحیحی یک علمی میخواهد، یک بصیرتی میخواهد. حالا هی بگوییم طب اسلامی، طب اسلامی! رساله ذهبیه را نسبت دادند به حضرت رضا (ع)! بنده رفتم تحقیق کردم دیدم این کتاب از اساس ساخته و پرداخته است. رساله ذهبیه یک راوی دارد و آن هم محمد بن جمهور عمی و این هم مقبول رجال نیست. و نوشته اند «لا تکتب روایته» و یا «لا یقبل حدیثه». این که گفته اند امام رضا (ع) برای مامون نامه طبی نوشته اند این غلط است. امام رضا (ع) هرگز برای مامون رساله ای طبی ننوشته اند. رساله ذهبیه از اساس دروغ است.»

 

اخبار مرتبط
کلید واژه
طب اسلامی طب سنتی رساله‌ی ذهبیه  آیت الله فاطمی‌نیا
نظرات
 • محسنی
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  247 203

  آقا این مال پیارساله؛ چرا آتش افکنی می کنید؛ دیدگاه موافقان را هم در سایت قراردهید

 • مصطفی حسینی
  ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  232 206

  خب آیت الله فاطمی نیا طب اسلامی را قبول ندارن مشکلی نیست؛ اما آیات نوری همدانی، علوی گرگانی، جوادی آملی، بهلول گنابادی، آل هاشم، قریشی، بوشهری و چندین عالم دیگر طب اسلامی را قبول دارن...!

 • امینی
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۸
  218 212

  خدمت استاد فاطمی نیا عرض کنم که: راوی رساله ذهبيه (طب الرضا) محمد "ابن جعفر" نیست؛ بلکه "ابن جمهور" است.

 • محمد وادی
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۹
  202 188

  استاد فاطمی نیا عزیز؛ رساله ذهبيه یک راوی ندارد! یکی دیگر از راویان آقای نوفلی است.

 • مجیدی
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
  232 208

  اتفاقا "علامه عسکری" طب الرضا رو قبول دارن.

 • کاووس مصطفوی
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
  222 195

  آیت الله نوری همدانی: انکار طب اسلامی، گفتاری غلط است.

 • نجاری
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۳
  218 197

  علامه عسکری سند رساله ذهبیه رو تابید کرده اند..

 • جمشید مظفری
  ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
  204 192

  طب اسلامی داریم! خوبش هم داریم!

 • یا اهل الحق
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۱
  205 190

  مردم با طب اسلامی (کلمات معصومین) درمان میشن؛ اونوقت میگن طب اسلامی دروغه!

 • مجید مولایی
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۴
  193 177

  علامه عسکری دانشمند حدیث شناسی، طب الرضا (رساله ذهبیه) رو تایید کردن و گفتن معتبره.

 • کریم نورعلی
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۵
  220 190

  طب فقط طب اسلامی!

 • حق طلبم...
  ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۹
  196 188

  طب اسلامی نتیجه داده! شما نمیتونید جلوی طب اسلامی رو بگیرید!

 • محمد
  ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
  137 150

  استاد فاطمی نیا، درود بر شرف شما که با این که ممکنه به ضررتان باشد، حقیقت رو بیان کردید.

 • علی
  ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  101 85

  احسنت به استاد فاطمی نیا ‌. واقعا در قرآن آمده که عسل بخورید و ... ولی من طب اسلامی ندیدم و بعضی احادیث دروغه و لعنت خدا بر کسانی که به اسم دین و اسم اسلام و اسم معصوم میان دروغ میگن چون اینها کسانی هستند که در لباس میش میان تا به دین ضربه بزنند و اینها کافر نیستند بلکه از کافر بدترند و منافق هستند . پس درود به علمایی مثل آیت الله بهجت و علامه طباطبایی و استاد فاطمی نیا که تفاوتشان را با دروغگویان و ظاهر نماهای دین نشون دادند

 • مدافع
  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۷
  52 49

  اگر طب اسلامی نداریم. چرا رهبری سال ۹۴ فرمودند: دغدغه قلبی من احیای طب ایرانی اسلامیست؟؟؟؟؟

 • مدافع
  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۲
  49 53

  يکي از معمرين علماي نجف که حدودا ۱۰۰ سال از عمر شريفش مي گذشت, مي‌فرمود: تا اين ساعت به طبيب مراجعه نکردم، عرض شد چه طور؟ شما چه برنامه‌اي در زندگي پياده کرده‌ايد که تا کنون بيمار نشده ايد؟ فرمودند فقط تابع شرع مقدس اسلام بوده ام , در خوردن غذاها از نظر کم و کيف و جهات ديگر, فقط به دستورات طبي دين عمل کرده‌ام. مرحوم مجلسي رحمه الله عليه در يکي از مولفاتش نوشته است: «اگر انسان به طب ماثور از ائمه اطهار (عليه السلام) عمل کند، به بيماري مبتلا نمي شود زيرا آنان عالم به خواص ماکولات و سبزي ها و چيزهاي ديگر هستند.» بنده هم في الجمله ديده ام شخصي به طب ماثور عمل کرد، حدود ۸۰ سال داشت و مريض نشده بود. زماني که ما در نجف بوديم وبا زياد شيوع داشت، ايشان به عيادت بيماران مي رفت با اين حال به بيماري دچار نشد و فقط در اواخر عمر مرضش اين بود که به نماز جماعت نمي آمد و به استراحت مي پرداخت. البته براي کارهاي ديگر به بيرون مي آمد و نمي دانم که در وقت وفات مريض شد يا نه. انسان مي تواند با رعايت آداب شرعي و دستورهاي ديني، از اطبا مستغني (بی نیاز) شود.» کتاب بهجت عارفان، ص ۱۸۶ نظر ایت الله بهجت درباره طب اسلامی