داغ‌ترین پرونده‌ها:

شوک سازمان سنجش به نظام قدیمی‌ها

۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
نویسنده/خبرنگار: نسیم آنلاین
سازمان سنجش چند روز بعد از برگزاری کنکور ۹۸ در اطلاعیه ای از همتراز بودن داوطلبان نظام قدیم و جدید در کنکور سراسری امسال خبر داده که حواشی زیادی را برای داوطلبان نظام قدیم به همراه آورده است؛ تا جایی که داوطلبان نظام قدیم حالا کمپین اعتراضی «نظام- قدیم» را در اینستاگرام راه‌اندازی کرده‌اند.

زهرا رمضانی: کنکور سراسری امسال با تمام ادوار گذشته‌اش متفاوت بود؛ کنکوری که در آن داوطلبان به نظام قدیم و نظام جدید تقسیم شده بودند و برای هر گروه نیز سوالات خاص خودشان طراحی شد، هرچند کنکور امسال امیدها را در دل داوطلبان هر دو نظام زنده کرد، اما بعد از پایان ماراتن کنکور خبر عدم‌تراز شدن نمرات هر نظام به صورت جداگانه شوک جدیدی را به هر دو گروه از داوطلبان وارد کرد، تا جایی که داوطلبان نظام قدیم حالا کمپین اعتراضی «نظام- قدیم» را در اینستاگرام راه‌اندازی کرده‌اند؛ کمپینی که اعضای آنها خواهان ارزیابی داوطلبان نظام قدیم در گروه خودشان هستند و معتقدند روندی که سازمان سنجش در پیش‌گرفته باعث می‌شود نه‌تنها آنها، بلکه داوطلبانی که در زمره نظام جدید تعریف می‌شوند نیز ضرر کنند.

 اطلاعیه دیرهنگام سازمان سنجش

اما نکته قابل‌تامل اینجاست که سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای که در 20 تیر 98 منتشر کرده درباره نحوه ترازکردن داوطلبان این‌طور آورده است: «هرچند دو مجموعه سوال برای دو نظام آموزشی طراحی شده و ممکن است نوع سوالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سوالات به‌گونه‌ای طراحی شده که سطح دشواری یکسانی دارند، به‌ویژه اینکه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6) سوال یکسان طراحی شده است، بنابراین تراز نمرات خام آزمون به صورت کلی در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به صورت جداگانه تراز نمی‌شود.» و نکته جالب اینجاست که حتی این اطلاعیه نیز خود باعث ایجاد ابهامات جدیدی در ذهن داوطلبان نظام قدیم شده است، اول اینکه چطور تراز نمرات خام هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد، اما در مرحله بعدی قرار نیست تراز داوطلبان نظام قدیم و جدید به صورت جداگانه اعلام شود و هم‌ترازی برای آنها لحاظ خواهد شد؟ مساله‌ای که با توجه به عدم‌واکنش مسئولان سازمان سنجش علی‌رغم گذشت بیش از یک هفته از راه‌اندازی کمپین اعتراضی داوطلبان نظام، باعث شده هر روز بر ابهامات ذهنی آنها افزوده شود.
علاوه‌بر آن جمعیت داوطلبان نظام قدیمی که در کنکور امسال شرکت کردند به حدی است که نتوان به راحتی از کنار آنها گذشت، چراکه به گفته شاهین حسین‌زاده، داوطلب نظام قدیم گروه ریاضی که این روزها ادمین صفحه اعتراضی «نظام – قدیم» در اینستاگرام است، امسال 50 درصد داوطلبان نظام قدیم و 50 درصد دیگر نظام جدید بودند و این موضوع می‌طلبد تا مسئولان سازمان سنجش نسبت به این مساله توضیح دهند. اما نکته جالب اینجاست که در گروه علوم تجربی 60 درصد از داوطلبان نظام قدیم و 40 درصد نظام جدید بودند و این مساله نیز به خاطر اهمیت این گروه آزمایشی است.

داوطلبان نظام قدیم و جدید در ۳ مولفه با یکدیگر متفاوتند

حسین‌زاده درباره مشکلات ایجاد‌شده برای داوطلبان نظام قدیم به خاطر هم‌ترازی با نظام جدیدی‌ها به «فرهیختگان» این‌طور می‌گوید: «قطعا زمانی که شرایط این دو گروه از داوطلبان با هم مساوی نبوده، هم‌ترازشدن‌شان مشکلاتی را ایجاد می‌کند و قطعا سنجش آنها در شرایط یکسان به ضرر هر دو طیف از داوطلبان تمام می‌شود. شما تصور کنید در درسی مانند زیست‌شناسی در رشته علوم تجربی داوطلبان نظام قدیم باید کتاب 660 صفحه‌ای را می‌خواندند، اما داوطلبان نظام جدید با کتاب 460 صفحه‌ای روبه‌رو بودند و این یک نمونه برای عدم‌یکسان بودن شرایط داوطلبان کافی است.»
این داوطلب نظام قدیم با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش در بازنگری کتاب‌ها، ملاک اصلی را بر کم‌کردن حجم آثار و همچنین ساده‌تر کردن مطالب گذاشته است، درحالی که داوطلبان نظام قدیم اصلا با چنین وضعیتی روبه‌رو نبوده‌اند، تصریح می‌کند: «داوطلبان این دو گروه در کتاب‌هایشان با یکدیگر متفاوتند، حال چرا باید بعد از کنکور سازمان سنجش آنها را هم‌تراز کند؟ علاوه‌بر اینکه سطح سوالات نیز در کنکور امسال یکسان نبوده است.»
 حسین‌زاده معتقد است: «در درس شیمی داوطلبان نظام قدیم که کتاب درسی‌شان بیشتر مساله‌محور بوده، قطعا نیازمند زمان زیادی بودند و حتی در درسی مانند زیست‌شناسی خود اساتید این حوزه اذعان کردند که سوالات طرح‌شده این درس برای نظام قدیمی‌ها در کنکور 98 نسبت به نظام جدیدی‌ها چالشی‌تر بوده، این هم دلیل دومی است که می‌گوییم هم‌ترازی این دو نظام باعث نادیده گرفتن حق داوطلبان می‌شود.»

 در اطلاعیه‌های سنجش حرفی از همترازی داوطلبان نبوده است

ادمین صفحه اعتراضی «نظام- قدیم» می‌گوید: «ایراد سوم این است که در همه ادوار کنکور رسم بر این بود که از فصل کتاب‌ها تعداد مشخصی سوال طرح می‌شد که به اصطلاح به آن بودجه‌بندی هر درس می‌گویند و علی‌رغم ثابت بودن این مساله در 10 سال گذشته، داوطلبان نظام قدیم زمانی که در جلسه کنکور امسال حضور یافتند، متوجه شدند سازمان سنجش کتب نظام جدید را برای طراحی سوالات هم از نظر تعداد سوالات و هم از نظر سطح سوالات ملاک قرار داده است.»
حسین‌زاده با تاکید بر اینکه طبیعتا شرایط داوطلبان نظام قدیم با نظام جدید در کنکور 98 یکسان نبوده است، ادامه می‌دهد: «اما نکته اصلی اینجاست که نه‌تنها در سایت سازمان سنجش، بلکه در دفترچه ثبت‌نام نیز اصلا به هم‌تراز شدن نظام قدیمی‌ها و جدیدها اشاره‌ای نشده بود و تصور داوطلبان این بود که هر داوطلب براساس نظام خود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.»
او می‌گوید: «در درس شیمی نیز بسیاری از اساتید این درس معترف هستند که این درس در نظام قدیم 30 درصد نسبت به کتاب شیمی نظام جدید سخت‌تر است اما هیچ‌کدام از این مولفه‌ها در اعلام نمره تراز داوطلبان نظام قدیم لحاظ نمی‌شود که این مساله مهمی است. علاوه‌بر این نباید فراموش کرد که تنها تغییر 10 درصدی در تراز هر داوطلب می‌تواند رتبه او را تا چهار برابر تغییر دهد.»  داوطلب نظام قدیم به اطلاعیه‌های سازمان سنجش اشاره می‌کند و می‌گوید: «این سازمان تنها اعلام کرده بود از بخش‌های مشترک کتب نظام قدیم و جدید، سوالات مشترکی در کنکور خواهد آمد، اما در عمل تمرکز اصلی سوالات با نظام جدید بود و همین مساله هم باعث شد عملا بحث بودجه‌بندی فصل‌های درسی برای داوطلبان نظام قدیم از بین برود و کار برای این دسته از داوطلبان سخت شود، بعد از این اتفاق امروز با هم‌تراز شدن داوطلبان نظام قدیم و جدید روبه‌رو هستیم که بالطبع در نتیجه نهایی برای داوطلبان نظام قدیم بسیار اثرگذار است.» حسین‌زاده با بیان اینکه قطعا وقتی دو نوع داوطلب شرکت‌کننده در کنکور امسال داشتیم، سازمان سنجش باید تراز هر گروه را به صورت جداگانه محاسبه و اعلام کند، تصریح می‌کند: «بعد از اینکه تراز هر گروه به صورت مجزا اعلام شد، باید در مرحله بعدی رتبه داوطلبان به صورت یکجا اعلام شود، نه اینکه علی‌رغم متفاوت بودن شرایط داوطلبان شرکت‌کننده، در نمره‌دهی به آنها شرایط‌شان یکسان لحاظ شود.»
او می‌گوید: «البته هم‌تراز شدن تنها به داوطلبان نظام قدیم آسیب نمی‌زند، چراکه نظام جدیدی‌ها نیز معتقدند کتاب‌هایشان جدید بوده و معلمان‌شان تسلط کافی بر آنها نداشتند و از سوی دیگر نتوانسته‌اند کتاب‌های تست‌زدنی قوی نیز داشته باشند و قطعا هم‌تراز کردن هر دو گروه به ضرر هر دو خواهد بود.»
 داوطلب نظام قدیم معتقد است: «قطعا زمانی که نمره تراز به معنی نمره ارزش هر داوطلب محسوب می‌شود، نمی‌توان به راحتی از هم‌تراز کردن داوطلبان هر دو گروه چشم‌پوشی کرد، چراکه این کار به نتیجه نهایی هر داوطلب ضرر زیادی می‌زند.»

روزنامه فرهیختگان

کلید واژه
سازمان سنجش آموزش کنکور سراسری
نظرات
 • الیاسی
  ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۹
  113 108

  آخر در چنین آزمون دقیق وحساسی که با تست کمتر وبیشتر زندگی و اینده افراد زیر ورو میشود با کدام کیل و پیمانه سختی سوالات طرح شده را یکسان ارزیابی نموده اند؟؟؟ مثلا در درس تعیین کننده زیست شناسی وقتی منابع دوگروه متفاوت بوده حتی سوالات یکسان هم نمی تواند یک میزان سختی برای دوگروه داشته باشد

 • الیاسی
  ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۷
  111 103

  قانونا این راباید سال گذشته وقبل ثبت نام کنکور اعلام میکردند وقتی گفتند دونوع سوال طرح میشه یعنی جداگانه هم بررسی وتراز میشه آخه منابع ما باهم متفاوت بوده چطور با این قاطعیت میگویند سختی سوالات یکی بوده؟؟؟؟ جواب خدا را چی میدند با این ظلم بزرگ؟؟؟

 • الیاسی
  ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۸
  107 107

  قانونا این راباید سال گذشته وقبل ثبت نام کنکور اعلام میکردند وقتی گفتند دونوع سوال طرح میشه یعنی جداگانه هم بررسی وتراز میشه آخه منابع ما باهم متفاوت بوده چطور با این قاطعیت میگویند سختی سوالات یکی بوده؟؟؟؟ جواب خدا را چی میدند با این ظلم بزرگ؟؟؟

 • سبحان
  ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  116 101

  یکی از بچه ها تشبیه و مثال قشنگی زد؛ حکایت کنکور 98 مثل این بود که به بچه های نظام قدیم و نظام جدید بگن در نهایت باید برسید به طبقه 20اُم برج، حالا نظام جدید با آسانسور میرن بالا، نظام قدیم هم با پله میرن بالا! بعد استدلال و منطق یه سری از بچه ها و سازمان سنجش اینه که چون تعداد طبقات برای هر دو گروه 20 طبقه است، محاسبه زمان (ترازدهی) برای هر دو گروه یکسان خواهد بود! حالا شما این وسط بیاب پرتقال فروش رو!

 • علی رضایب
  ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
  111 103

  چگونه می توانیم اعتراض کنیم

 • رضا
  ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
  107 101

  اون از پارسال دانشگاه آزاد اینم از کنکور امسال اینم از این همه گروهی واقعا بمیریم بهتره تورو خدا کمکککککککک

 • پور حسین
  ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
  118 105

  به کی وکجا بگیم نطام قدیم بدبخت شد

 • پوریا
  ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  104 105

  خواهش میکنم هر طور می تونید به داد نطام قدیم برسید خدا بهتون کمک کنه کمکون کنید

 • محمد
  ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
  101 96

  من معتقدم ظلم و بی انصافی عاقبت ندارد و حق به حق دار می رسد و آدمهای بی انصاف که به وجدان خویش نگاه نکردند جواب پایمال کردن حق هزاران جوان که سالهای پشت کنکور را زجر کشیدند به سختی خواهند پرداخت .

 • عزیزی
  ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
  105 100

  نظام قدیم در کنکور ۹۸بسیار ضرر کرده .مسئولین فکری بکنند

 • امیر امیری
  ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۲
  108 101

  تومملکتی که ماداریم همش همین بوده حق خوری حق کشی چطور یکی ۶۶۰ صفحه میخونه یکی ۴۴۰ صفحه اون ۲۲۰ صفحه چهاربرابر اون ۴۴۰ صفحه مشکله ووقت میبره واون وقت باهم سنجیده میشن بهتره تادیرنشده سازمان سنجش فکری بکنه

 • پریسا
  ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
  86 88

  توروخدا دیگه وقتی نمونده ب سازمان سنجش بگید رسیدگی کنه ما واقعنی خیلی تلاش کردیم

 • محمد
  ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۴
  89 80

  با توجه به فهرست منابع و حذفیات نظام قدیم و جدید که سازمان سنجش منتشر کرد، برای درس ریاضی(گروه آزمایشی ریاضی) با مقایسه تعداد صفحات دروس ریاضی دو نظام، به راحتی قابل محاسبه است که حجم درس ریاضی نظام قدیم شصت درصد بیشتر از ریاضی نظام جدید هستش. همچنین اگر حجم همه دروس نظام قدیم و جدید را در گروه آزمایشی ریاضی مقایسه کنید، خواهید دید که حجم نظام قدیم «هزار و صد صفحه» بیشتر از حجم نظام جدید است. به بیان دیگر مجموع تعداد صفحات کل دروس نظام جدید با لحاظ حذفیات، حدود 3200 صفحه است، در حالی که این رقم برای نظام قدیم 4300 صفحه میباشد. بنابراین حتی اگر سوالات دو نظام کاملا یکسان هم طراحی میشد باز به شدت دور از عدالت است که این تفاوت حجم در سنجش داوطلبان لحاظ نشه. گویا واسه رشته تجربی و انسانی هم همینجوره .... پس واقعاً اگه این تفاوت حجم تو نمره بندی داوطلبا لحاظ نشه واقعاً ظلم بزرگیه

 • آشنا
  ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  93 83

  فقط شكايت گسترده و همگاني به ديوان عدالت اداري

 • الهه
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  62 62

  من نمیدونم کجا تاحالا تو این مملکت خراب شده حق بوده که حالا باشه.بخدا من دو ساله که پشت کنکورم اعصابم خراب شده اضافه وزن گرفتم.توروخدا کمکمون کنید.حداقل بذارید مسلمونی حفظ بشه.

 • مهدی چراغی
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
  68 76

  ریاست محترم قو قضاییه راسا در راستای حمایت از حقوق وارد عمل شوند به عمل کار براید

 • حمید محمدیزاد
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۲
  68 65

  تو راخدا حداقل ازادمرد باشید وبه احت رام خون شهیدان هم سنگریمان مردم را بیشتر از این ازانقلاب ونظام دلسرد نکنید و به داد نظام قدیم برسید رزمنده دفاع مقدس

 • زهره کریمان
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
  66 65

  شما که شانس شرکت در این آزمون رو بزودی از نظام قدیمیها میگیرددیگه چرا اینطوری برخورد میکنیدشاید این امتحان برای بعضیها خیلی مهم و تاثیر گذار بوده و شما با این کاری که کردید زندگی یه شخص رو بهم زدید خوبه که بی تفاوت از کنار هم رد نشیم و باعث مشکلات بزرگتر و بیشتر نشیم لطفا به این وضعیت رسیدگی شود متشکرم

 • زهره
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  67 64

  شما که شانس شرکت در این آزمون رو بزودی از نظام قدیمیها میگیرددیگه چرا اینطوری برخورد میکنیدشاید این امتحان برای بعضیها خیلی مهم و تاثیر گذار بوده و شما با این کاری که کردید زندگی یه شخص رو بهم زدید خوبه که بی تفاوت از کنار هم رد نشیم و باعث مشکلات بزرگتر و بیشتر نشیم لطفا به این وضعیت رسیدگی شود متشکرم

 • ...
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  66 58

  بهتره همه ی بچه های نظام قدیم توی قسمت شکایات مردمی دیوان عدالت اداری ثبت شکایت کنن . اگه اعتراضا گسترده باشه میتونه نتیجه بده. لطفا همه اینکارو بکنین.

 • ...
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
  67 69

  بهتره همه ی بچه های نظام قدیم توی قسمت شکایات مردمی دیوان عدالت اداری ثبت شکایت کنن . اگه اعتراضا گسترده باشه میتونه نتیجه بده. لطفا همه اینکارو بکنین.

 • پریسا
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
  63 66

  دقیقا بگین کجا اعتراض کنیم تا همه اعتراضمونو بنویسیم من واقعنی از نتیجم راضی نیستم نتایج اومده اما میتونن تو انتخاب رشته ما رو از نظام جدیدا جدا کنن و بعد پذیرش رو انجام بدن ما ی سااااااال وقت گذاشتیم بازم بشینیم بخونیم از کجا معلوم دوباره اینجوری نشههههههههه!!!

 • ملکیان
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴
  64 79

  من با تخمین 97 باید 850 تا 1000 میشدم اما سده 3062 با تراز 9680 این عدالت نیست کنکور هرچقدر هم آسون این نتیجه 3 برابر شده خدارو خوش نمیاد، چکار کنیم کجا شکایت کنیم

 • H
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸
  63 62

  براساس رتبه همترازی شده پذیرش رو انجام بدید ما خیلیییییی تلاش کردیم یک ساااااال خیلیههههه توروخدا

 • مهرناز
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
  51 47

  واقعا حق نظام قدیم خوردن من که رفتم دیوان عدالت شکایت کردم واقعا باید بهمون رسیدگی کنن

 • احمد
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
  19 23

  تورو خدا یکی یه کاری بکنه این انصاف نیست دارم دیوونه میشم از دست نتایج من قبلا تو کنکور رتبم خیییلی بهتر از این بود #ظلم درحق نظام قدیمی ها98

 • احمد
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
  41 40

  تورو خدا یکی یه کاری بکنه این انصاف نیست دارم دیوونه میشم از دست نتایج من قبلا تو کنکور رتبم خیییلی بهتر از این بود #ظلم درحق نظام قدیمی ها98

 • اسماعیل عزیزی
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
  34 35

  آقا ی بزرگ مرد ی کسی که کاره ی این مملکت بیاد و به داد نظام قدیمیا برسه ما که هرچی داد بزنیم صدامون به جایی نمیرسه دیوان عدالت اداری کجایی؟؟؟؟؟ واقعا بدبختی کم داشتیم خود مسسولین سازمان سنجش هم اضافه شدن به بدبختیامون رتبه من شده ۱۹هزار درحالی ک همین درصدا پارسال رتبه ش شده زیر ۷هزار؟!🤔🤒🤬😱🤐 شاید خود سازمان سنجش رفته از آسمون ی چند هزار نخبه آورده ک تراز ما نظام قدیمیا انقد اومده پایین آقا یکی ی کاری بکنه تورو قرآن بقول یکی از مخاطبین نذارین دیگه ما جوونا یشتر ازین از نظام دلسرد بشیم با این بی‌عدالتی ها

 • H
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  36 37

  سلام رتبه هامونو خراب کردین حداقل همتراز کنین بعد پذیرشو انجام بدین من کل وقتمو واسه کنکور گذاشتم حقمون نیس با دونوع سوال متفاوت اینجوری نابودمون کنین صدامون ب هیچ جا نمیرسه تورو خدا کمکمون کنین

 • کیمیا
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  40 37

  چرا هیچ کس به داد بچه های نظام قدیم نمی رسه حدود ۱۵۰۰نفر رتبه ام بدتر از واقعیت شده

 • مهدی حاجی جمهوری
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
  36 33

  با درصدایی که زدم رتبم همه پیش بینی میکردند زیر هزار باشم به چه راحتی حق آدمو میخورن مادرم شب و روز گریه میکنه وبرای اون همه زحمتام غصه میخوره تورو خدا با سرنوشت ماها بازی نکنین بخدا من راضی نیستم

 • H
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
  32 23

  دیدین هیچ کی ب دادمون نرسید یعنی یک ساااااال دیگه باید بخونیم من امسال هیچی رو کم نذاشتم نمتونم دیگه درس بخونم چن ماه گذشته اما همشو یادمه انصاف من پشت کنکور بمونم پس چرا هیچ کاری نکردننننننننن مگه عمره ما الکیههههههههه

 • امیر
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  27 20

  واقعا بی انصافیه من نظام قدیمی درصدامو مث ی نظام جدیدی زدم اما متاسفانه رتبه من شده۱۵۰۰ولی اون شده۴۰۰

 • zahraabbasi
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  21 18

  واقعا باید ازاین وضع مملکت و تمام ارگانها افسوس خورد وقتی ک من نظام قدیم درصدام بای نظام جدیدی یکسانه اما اون میشه ۴۰۰ من میشم ۱۵۰۰...چه باید گفت😠😨

 • مریم یقینی
  ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  28 18

  من موندم موقعی که سال اول کنکور دادم هیچ تفاوتی بین من و اونیکه سال سومش بود کنکور میداد نبود درست نیست جواب ۲ سال زحمتکشی و مرده زنده شدنمونو اینطوری بدین!

 • سینا نصیری
  ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
  20 21

  من هم خیلی متاسفم بااین ظلمی که به نظام قدیم شد واقعا باسرنوشت مابازی کردید

 • esmaeil
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  15 14

  Salam -.......khake

 • ندا جعفرزاده
  ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  13 11

  واقعا در حق ما نظام قدیمی تجربی داره ظلم میشه به دادمون برسید

 • نظام قدیم بیچاره
  ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  16 12

  سلام به عزیزانی که همه خانواده های نظام قدیم ها رادر عزا قرار داده اید خدا از هیچ یک از مسولین سنجش نگذره مگه گناه من چیه که با این که رتبه زیر۱۵۰۰۰ می اوردم ولی بهم رتبه۳۰۰۰۰دادن من چه خاکی برسم بریزم که من علاقه زیادی به فرهنگیان داشتم ولی الان هیچ جا قبول نمیشم به خدا افسردگی گرفتم

 • هادی افرا
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۳
  16 13

  تا چه حد ظلم با این بی عدالتی رفتم سال سوم کنکور دادن

 • هادی افرا
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۳
  15 12

  تا چه حد ظلم با این بی عدالتی رفتم سال سوم کنکور دادن

 • مریم
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  14 9

  وقت بخیر. قطعا در حق نظام قدیم با توجه به سخت بودن کتاباشون نسبت ب نظام جدید و همچنین وجود داوطلبین بیشتر...بی عدالتی شده و باید رسیدگی بشه بهش.واقعا ظلم بزرگی ب نظام قدیم شده با اینکه خودم نظام جدید هستم ولی باید ب حق نظام قدیم رسیدگی بشه

 • فاطمه قرایی
  ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
  9 10

  یعنی حق خوری در این حد .اخه ما چه گناهی کردیم که نظام قدیمی هستیم .اخه انصافه ما اون کتابارو با اون قطر بخونیم بعد نظام جدیدا با این قطر خیلی کم .من مطمئن بودم زیر 15000میشم .اما الان شدم 30000.پسر عمه من اصلا نخونده بود لای کتاب هم باز نکرده بود شده 60000.اونوقت من که خوندم شدم این‌.چشم دیگه ندارم این قدر خونده بودم