داغ‌ترین پرونده‌ها:
امارات در حال ترک یمن

انصارالله؛ گام به گام در مسیر تغییر راهبرد سعودی در یمن

۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
انصارالله دیروز در یک همایش رسانه ای موشک و پهپادهای جدیدی را رونمایی کرد. این اقدام انصارالله نشان داد که این جنبش در حال تداوم مسیر پیشرفت خود و مصمم به مجبور کردن سعودی ها به تغییر راهبرد است.

نسیم آنلاین: انصارالله دیروز در یک همایش رسانه ای موشک و پهپادهای جدیدی را رونمایی کرد. این اقدام انصارالله نشان داد که این جنبش در حال تداوم مسیر پیشرفت خود و مصمم به مجبور کردن سعودی ها به تغییر راهبرد است.

راهبرد جدید صنعا بر محوریت کشاندن هزینه های نبرد به داخل مرزهای امارات و عربستان است. فراوانی حملات پهپادی در هفته های اخیر به استان های جنوبی سعودی و فرودگاه های امارات نمونه هایی از این راهبرد جدید است. حال عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله با بیان اینکه «موعد جنگ بزرگ نزدیک است» این سناریو را علنی کرده است.

اقدامات انصارالله به نظر می رسد در حال نتیجه دادن است. زارش های متعددی از جنگ یمن و خروج تدریجی امارات از این جنگ به دلیل شکست های پی در پی و ترس از ایران! منتشر شده است. البته برخی رسانه ها نیز این مسئله را یک فریب اعلام کردند که از سوی ابوظبی در حال انجام است.

 

گزارش مستند «وال استریت ژورنال» یکی از این گزارش ها بود که چندی پیش اعلام کرد امارات خروج نیروهای خود را از یمن از یک سال پیش شروع کرده است. همزمان با جدی شدن بحث خروج اماراتی ها از جنگ یمن، عبدالباری عطوان، تحلیلگر معروف جهان عرب در تحلیلی در روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» درباره دلایل تصمیم اخیر ابوظبی برای عقب‌نشینی تدریجی از یمن نوشته: «کشور امارات و به طور مشخص شیخ‌نشین ابوظبی در حمایت از هم‌پیمان عربستانی خود و با این باور وارد جنگ یمن شد که پیروزی در جنگ به این شکل سریع‌تر محقق خواهد شد و به دلیل نبود تعادل در قوای دو طرف و ضعف طرف مقابل و نیز برتری هوایی امارات، عربستان و قطر (قطر پیش از خروج از ائتلاف عربی عضوی موثر در آن بود) هزینه کمتری خواهد داشت. اما نبود تصمیم‌گیری قاطع و سریع، تشدید مقاومت یمن، ضعف دولت مستعفی یمن و نبود شایستگی در میان رهبران این دولت همگی عواملی بودند که موجب وخامت اوضاع شده و اشتباه و ضعف طرف دیگر را برملا کردند

 

در همین حال، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اخیراً به سلسله اقدامات و عملیات های نظامی گسترده و فراگیر نیروهای یمنی علیه متجاوزان و مزدوران سعودی در جبهه های مختلف نبرد اشاره کرده است. وی در این خصوص گفته است: «طی دو ماه گذشته یگان پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن ۳۶ عملیات انجام داده که ۱۵ عملیات آن با یگان توپخانه مشترک بوده است. یگان موشکی با پنج عملیات طی دو ماه گذشته فعال بوده است و تاسیسات نظامی یا تاسیساتی که برای اهداف نظامی مورد استفاده واقع می شد را دو موشک کروز، دو موشک بدر اف و شماری موشک کوتاه برد هدف قرار داده است».

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه تاکید کرده است: «عملیات ما ضد تاسیسات دشمن که برای اهداف نظامی استفاده می شود، ادامه خواهد یافت. غیرنظامیان باید با هشدارهای ما با مسئولیت برخورد کنند. حمله به این تاسیسات تا زمان توقف حملات دشمن، ادامه خواهد داشت. عملیات ما توسعه می یابد تا اهداف مشروع دیگری را در دایره جغرافیایی گسترده شامل شود».

با وجود تحقق تمامی دستاوردهایی که سخنگوی نیروهای مسلح یمن بدان اشاره کرده است، به نظر می‌رسد که یمنی ها قصد تشدید حملات خود علیه مواضع و تأسیسات حساس و حیاتی سعودی را در سر می پرورانند. این مسأله در سلسله اظهارات و سخنان مقامات مختلف سیاسی و نظامی یمنی بیش از پیش آشکار می شود.

مقامات عربستان سعودی و متحدان آن به خوبی می دانند که تهدیدات یمنی ها مبنی بر تشدید حملات به مواضع حساس ریاض یک «بلوف سیاسی» نبوده و بر پایه و اساسِ واقعیت، مبتنی است. به همین دلیل است که متجاوزان سعودی و دوستانشان تمام تلاش خود را برای نابود کردن قدرت نظامی، دفاعی و بازدارندگی یمنی ها، به کار گرفته اند.

امروز دیگر کمتر کسی در قدرت موشکی یمنی ها تشکیک می کند. اما آنچه که سعودیها و متحدانشان را در بُهتی پایان ناپذیر فرو برده، قدرت پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن است؛ قدرتی که خواب را از چشمان مقامات ریاض ربوده است.

البته قدرت پهپادی نیروهای یمنی به امروز و دیروز باز نمی‌گردد، چراکه حدود ۲ سال پیش بود که مقامات یمنی از نمایشگاه پهپادهای ساخت داخل رونمایی کردند و در آن به معرفی انواع پهپادها پرداخته شود. تولید پهپادهای پیشرفته در یمن پس از ۷۰۰ روز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به مردم بی دفاع و بی گناه یمن اتفاق افتاد و با افتتاح نمایشگاه پهپادها به منصه ظهور رسید.

درحال حاضر قدرت پهپادی نیروهای یمنی به حدی است که حتی رسانه‌های آمریکایی نیز بدان اذعان دارند. درهمین ارتباط، «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی به نقل از منابع آگاه می‌نویسد: «عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است.»

این نشریه آمریکایی ضمن اشاره به حمله پهپادی نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی آرامکو در پایتخت عربستان سعودی و نیز فرودگاه ابوظبی در پایتحت امارات، به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: «حوثی‌ها که روزی از سوی دشمنان مورد تمسخر قرار می‌گرفتند اکنون عملیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند که به برآورد مقامات عربستانی ۱۴۰ حمله پهپادی صورت داده‌اند».

از همین روی، پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه‌های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیام را به سعودی‌ها و متحدان آنها مخابره می‌کند که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ‌های به مراتب دردناک‌تری از آنچه که تاکنون دریافت کرده‌اند، در انتظار آنهاست.

 

اخبار مرتبط
کلید واژه
عربستان سعودی انصارالله یمن ارتش یمن
نظرات