داغ‌ترین پرونده‌ها:

فرانسه به گشت زنی در دریای چین جنوبی ادامه می دهد

۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون وزیر خارجه فرانسه در زمینه امور خارجی و اتحادیه اروپا اظهار داشت ارتش فرانسه به گشت زنی و کشتیرانی خود در دریای چین جنوبی ادامه خواهد داد.

به نقل از اسپوتنیک، فرانسه علیرغم احتمال واکنش پکن، اعلام کرده است در دریای چین جنوبی به گشت زنی و کشتیرانی خواهد پرداخت.

فرانسه و انگلیس پیشتر اظهار داشته بودند که کشتی های جنگی خود را به بخشی از چین جنوبی که پکن ادعای مالکیت آن را دارد اعزام می کنند. پکن تاکید کرده است کشتیرانی در دریای چین جنوبی آزاد است ولی هشدار داده است پکن با تجاوز به قلمرو این کشور برخورد خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه فرانسه در زمینه امور خارجی و اتحادیه اروپا بار دیگر تاکید کرد ارتش فرانسه در دریای چین جنوبی گشت زنی و کشتیرانی خواهد کرد.

گفته می شود این بیانات در پاسخ سخنان «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین اظهار شده است. وی آمریکا، فرانسه و انگلیس را به علت عدم اظهار نظر در بحث بین چند کشور آسیای جنوبی و چین بر سر مساله ای که دولت وی آن را دریای فلیپین غربی می نامد مورد انتقاد قرار داده است.

دریای جنوبی چین مورد مناقشه کشورهای فلیپین، ویتنام، برونئی، مالزی، اندونزی و تایوان است. هر چند پکن کشتیرانی در این دریا را در صورت عدم تجاوز به حریم آن آزاد اعلام کرده است ولی از حضور نیروهای آمریکایی و متحدانش در این دریا ابراز نگرانی کرده و آن را بهانه ای برای انجام اقدامات غیرقانونی از سوی واشنگتن و متحدانش می داند.

کلید واژه
فرانسه چین جنوبی کشتیرانی
نظرات