داغ‌ترین پرونده‌ها:

رقیب ترامپ: او یک دروغگوی بالفطره است

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
برنی سندرز رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و سناتور سوسیال دموکرات، درباره ترامپ گفت: «دونالد ترامپ، رقیب بسیار سرسختی است».

برنی سندرز سناتور ایالت «ورمونت» در کنگره آمریکا و یکی از چهره‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور در جریان یک نشست انتخاباتی در اردوگاه دموکرات‌ها، دونالد ترامپ را «رقیبی بسیار سرسخت» توصیف کرد و گفت که رئیس‌جمهور آمریکا یک «دروغگوی بالفطره» است و هر کاری برای پیروزی در انتخابات می‌کند.

به گزارش پایگاه آمریکایی «مدییت» (mediaite)  برنی سندرز که طبق نظرسنجی‌ها در آمریکا درباره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بعد از «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا قرار دارد (+)، درباره رقابت با رئیس‌جمهور کنونی در این انتخابات اظهارنظر کرد.

در حالی که رقابت درون حزبی نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه برای شرکت در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) ریاست جمهوری آمریکا در جریان است، سندرز تردید خود را درباره نتایج برخی نظرسنجی‌ها که بر شکست ترامپ تاکید می‌کنند، ابراز کرد.

او  گفت: «می‌دانم که همه نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که ترامپ شکست می‌خورد و طبق این نظرسنجی‌ها من در میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین که ایالت‌های تعیین‌کننده هستند، پیشتاز هستم».

برنی سندرز بلافاصله بعد از این سخنان، با ادبیاتی که نشاندهنده تردید او درباره پیروزی قطعی او بر ترامپ است، تصریح کرد: «بگذارید به شما این را بگویم که دونالد ترامپ یک رقیب بسیار سرسخت خواهد بود، به نظر من او یک دروغگوی بالفطره است و (برای پیروزی) هر چیزی خواهد گفت و هر کاری خواهد کرد».

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی، نظرسنجی هفته گذشته مرکز «نظرسنجی مرنینگ کانسالت»( Morning Consult)، ترامپ در ایالت‌های تعیین کننده میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، آیووا و اوهایو وضعیت نامطلوبی دارد.

رقابت اصلی و تعیین کننده نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر سر چند ایالت است که در انتخابات‌های گذشته به تناوب به نامزدهای این دو حزب رای داده‌اند و از قبل مشخص نیست که رای‌شان به سبد کدام حزب می‌رود.

با توجه به اهمیت پیروزی در این ایالت‌ها و کسب «آرای الکترال» آنها است که آنها به «ایالت‌های تعیین‌‍کننده» (battleground states) یا ایالت‌های چرخشی (Swing States) موسوم شده‌اند.

فلوریدا، اوهایو، نوادا، کلرادو، کارولینای شمالی، آیووا، ویرجینیا، پنسیلوانیا، نیوهمپشایر از جمله این ایالت‌های تعیین‌کننده هستند.

به جز ایالت‌های تعیین‌کننده، فهم اینکه رای دیگر ایالت‌های به کدام نامزد خواهد بود، راحت‌تر و زودتر صورت می‌گیرد و در ادبیات سیاسی آمریکا، این ایالت‌ها به ایالت‌های «امن» موسوم شده‌اند.

نتیجه این نظرسنجی در حالی منتشر شده که طبق نظرسنجی اخیر شبکه «سی‌ان‌ان»، ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این رسانه وابسته به دموکرات‌ها تاکید کردند که از نظر آنها ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز خواهد شد و ۴۴ درصد، او را شکست‌خورده خوانده‌اند.

 

خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ انتخابات برنی سندرز انتخابات آمریکا
نظرات